Jak vybrat bojler?


Bojlery neboli ohřívače vody nebývají zrovna parketou většiny lidí. Přitom při jeho pořizování, je správný výběr skutečně důležitý. A tak jsme pro vás připravili návod, díky kterému pořídíte ideální bojler do své domácnosti i jako absolutní lajk.

Dostatek prostoru


Bojler je objemný válec (50 litrů a více), který slouží jako zásobník teplé vody. To je pro toto zařízení zcela charakteristické, ale někteří lidé si ho pletou s průtokovým ohřívačem vody. Ten je ale úplně jinou záležitostí, fungující na odlišném principu. Při pořizování bojleru tedy počítejte s tím, že potřebujete dostatek místa. V některých domácnostech se proto válce umísťují do takzvaných technických místností, ale při troše snahy a důvtipu se vám zařízení vejde v klidu do koupelny.

Důležité také je, aby byl bojler v blízkosti vodovodních baterií a docházelo tak, k co nejmenším ztrátám tepla. Doporučená vzdálenost je do dvou metrů od výstupu, což ale většinou nebývá zcela reálné a s určitými ztrátami je prostě nutné počítat.

Vzhledem k výslednému umístění lze bojlery rozdělit na horizontální a vertikální.

Horizontální je logicky vodorovně umístěný a jeho výhodou je efektivní využití volného prostoru, na který nejsou kladeny tak vysoké nároky. Má však k dispozici menší plochu pro spojení teplé a studené vody. V tomto ohledu ho rozhodně předčí vertikální neboli svislé či závěsné bojlery. Ty si ale žádají zase velkou plochu pro umístění.

Základní typy


Na trhu jsou v současné době 4 typy bojlerů, které se liší se způsobem fungování:


Takzvaný kombinovaný bojler umí využívat dva odlišné zdroje energie, s jejichž pomocí dochází k ohřevu vody. Tento typ dokáže být zdrojem teplé vody ohřívané ještě dalším zdrojem, což je dobré k tomu, že když jeden vypadne, o teplou vodu nepřijdete.

Akumulační bojler shromažďuje zbytkové teplo z jiných tepelných zdrojů a sám přímo vodu neohřívá. Jedná se o ekonomický a efektivní způsob využívání zbytkového tepla například ze solárního systému, klasického kotle, tepelného čerpadla a dalších zdrojů. Tento systém fungování navíc dokáže výrazně prodloužit životnost zdrojů tepla. Klady jsou však kompenzovány poměrně vysokou pořizovací cenou.

Co se týče elektrického bojleru, funguje zkrátka tak, že ohřívá vodu pomocí elektřiny. Ideální je to pak v nočních hodinách, kdy jsou sazby za elektřinu nižší a za ohřev vody se tak dá poměrně ušetřit.

Elektrický bojler Ariston


Na stejném jednoduchém principu ohřívá vodu také plynový typ bojleru, jen místo elektřiny využívá plyn. Dříve se spekulovalo o bezpečnosti tohoto typu zařízení, dnes však díky automatickému zapalování, bezpečnostním pojistkám a dalším prvkům, není důvod k obavám.

Objem


Jedním z hlavních parametrů pro výběr je rozhodně kapacita bojleru. Pokud zvolíte menší, než potřebujete, budete otráveni nedostatkem teplé vody. Když pořídíte naopak větší, zbytečně vám narostou náklady na teplou vodu.

Zkuste tedy brát v úvahu hned několik faktorů. Kolik vás žije v domácnosti, jak často se sprchujete nebo koupete – v tom je velký rozdíl. Dále berte v potaz, zda myjete nádobí ručně nebo v myčce a dobré je také omrknout svá dosavadní vyúčtování za vodu, která ledacos napoví. Pro představu jsme pro vás vytvořili tabulku:

Počet osob v domácnosti Doporučený objem
do 2 osob 50 – 120 litrů
3 – 4 osoby 120 – 250 litrů
více osob nad 250 litrů

Konečný objem se však vždy snažte přizpůsobit svým individuálním potřebám, rozpětí jsou poměrně velká a hodnoty orientační.

Údržba


Nic netrvá věčně a životnost každého bojleru má své limity. U smaltovaných typů počítejte s 10 až 15 lety, u nerezových typů pak maximálně do 20 let. To je ale podmíněno také tím, jak se o zařízení budete starat.

U všech zařízení je potřeba pravidelně odstraňovat vodní kámen. O tom, v jakých intervalech by měla rozhodovat tvrdost vody ve vaší domácnosti (dá se vypozorovat i jednoduše změřit). Jednou za několik let je také potřeba vyměnit takzvanou hořčíkovou tyč. Údržba bojleru se vždy provádí jedině, když je bojler vypuštěný. Abyste ho mohli vypustit, je nutné ho předem vypnout a odpojit od zdroje, aby se voda nedopouštěla a zároveň zchladla.

V případě nutnosti vám se vším výše uvedeným zcela jistě poradí prodejce, u kterého jste bojler pořizovali.

Hlavní „poslání“ bojlerů je samozřejmé, ale jako u všech zařízení, i u tohoto můžeme najít skryté funkce, které dokážou například prodloužit životnost přístroje. Informujte se o nich před koupí, abyste je uměli případně plně využít.

Cena je závislá na všech výše uvedených parametrech, dále také na značce a tak podobně. Zákazníky i léty prověřené značky jsou například Dražice, Ariston nebo Mora, jejichž pořizovací cena může být vyšší, ale odpovídá také vyšší kvalitě. Můžete se tedy pohybovat v částkách kolem 10 000 Kč až 40 000 Kč, ale u nejdražších modelů třeba také kolem 250 000 Kč. Investice je to v každém případě nemalá, tak ji důkladně zvažte, ať později nelitujete. Jsme si ale jisti, že po přečtení tohoto článku, to pro vás bude hračka.