Srovnání cen » Knihy, filmy, hudba » Knihy » Knihy naučná literatura » Srovnání cen Petr Vorel: Stříbro v evropském peněžním oběhu 16.-17. století

Knihy naučná literatura

Petr Vorel: Stříbro v evropském peněžním oběhu 16.-17. století

Hodnocení: 1x
  • 4

Hlavním tématem této knihy jsou dějiny evropského peněžního oběhu v 16. a 17. století, a to především role stříbra v tomto systému. Ta se totiž výrazně lišila od role zlata, i když se oba drahé kovy po dlouhá staletí paralelně užívaly při směně zboží jako platidlo i jako obchodní komodita samy o sobě. Stříbro bylo k ...a dál?

Radost vám udělá:
  • 4.8935
skladem

Jaké má kniha
Stříbro v evropském pen..
hodnocení na ČBDB?

Filtrovat: i

Za tyto obchody dáme ruku do ohně

Více možností? Petr Vorel: Stříbro v evropském peněžním oběhu 16.-17. století koupíte i tady

Specifikace Petr Vorel: Stříbro v evropském peněžním oběhu 16.-17. století

Kategorie Knihy naučná literatura
Nejnižší cena 262 Kč

Hlavním tématem této knihy jsou dějiny evropského peněžního oběhu v 16. a 17. století, a to především role stříbra v tomto systému. ... a dál?

Produkt Petr Vorel: Stříbro v evropském peněžním oběhu 16.-17. století

Petr Vorel: Stříbro v evropském peněžním oběhu 16.-17. století - parametry

Název produktu: Petr Vorel: Stříbro v evropském peněžním oběhu 16.-17. století
Výrobce: NEUVEDEN
Minimální cena: 262 Kč
Maximální cena: 369 Kč
Ušetríte až: 107 Kč
Průměrné hodnocení uživatelů: 4 bodů z 5
Počet hodnocení: 1 x
Hodnocení:
  • 4
Podrobný popis:

Hlavním tématem této knihy jsou dějiny evropského peněžního oběhu v 16. a 17. století, a to především role stříbra v tomto systému. Ta se totiž výrazně lišila od role zlata, i když se oba drahé kovy po dlouhá staletí paralelně užívaly při směně zboží jako platidlo i jako obchodní komodita samy o sobě. Stříbro bylo k obchodním účelům transportováno v podobě ražených obchodních mincí, litých ingotů drahého kovu, či jen účetně převáděno mezi jednotlivými pobočkami obchodních firem, rozložených ve strategicky důležitých částech tehdejšího světa obchodu. Cena stříbra byla v Evropě ve srovnání se zlatem o jeden řád nižší, ale jeho zvláštní fyzikální vlastnosti umožňovaly v peněžním oběhu mnohem širší užití. Právě zvýraznění rozdílů ve funkci obou drahých kovů považuje autor za velmi důležité pro interpretaci mocensko-politických změn probíhajících v tehdejší Evropě. Touha po drahých kovech a zisky, vytvářené obchodováním s tímto zbožím, patří mezi jedny z hlavních okolností, které podstatným způsobem ovlivnily vývoj Evropy na počátku raného novověku.

Reálná peněžní směna však měla i jiné zákonitosti, které nebyly závislé jen na mezikontinentálním obchodu s drahými kovy a na měnících se cenových rozdílech mezi zlatem a stříbrem. „Do hry“ vstupuje mnoho dalších okolností, především stále ještě ze středověku přetrvávající právo panovnického mincovního regálu a také možnost přímého ovlivňování peněžního oběhu politickou mocí. Tato práce se proto více zaměřuje na roli stříbra v peněžním oběhu. Na této úrovni je možné snadněji identifikovat propojení světa vysoké politiky, ekonomiky a peněžních vztahů, neboť právě struktura stříbrného oběživa umožňovala politické reprezentaci raného novověku používat ekonomické nástroje, které zdánlivě známe až z moderní doby.

Za symbolický počátek nového období měnového vývoje Evropy zvolil autor rok 1472, kdy byla v režii italských obchodníků s drahými kovy zahájena výroba stříbrných obchodních mincí o vyšší hmotnosti. Téma knihy je chronologicky dovedeno do počátku 18. století, kdy se podstatným způsobem mění role stříbra v peněžním oběhu v souvislosti se vznikem centrálních bank, zaváděním kreditních platidel a přechodem britského měnového systému na zlatý standard (1717).


Nejoblíbenější knihy:

Obsah stránek www.srovname.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.