Karel Pacner: Velké špionážní operace časů studené války (1945-1965)
Karel Pacner: Velké špionážní operace časů studené války (1945-1965)

Karel Pacner: Velké špionážní operace časů studené války (1945-1965)

Studená válka neboli doba napětí mezi Západem a Východem začala brzy po porážce Hitlerova Německa. A rodila se vlastně už dřív. Sovětské tajné služby si v zemích svých amerických a britských spojenců vedly skoro jak v nepřátelských státech. Šlo především o vývoj atomové bomby, jehož tajemství se nakonec Rusům v rozsáhlé špionážní operaci podařilo ukrást. Karel Pacner, zkušený autor literatury faktu, nabízí ve své knize jedenáct příběhů, které…
Produkt již neprodává žádný obchod na Srovnáme.cz, ale máme pro vás podobné.

Specifikace

Klíčové vlastnosti

Název produktu: Karel Pacner: Velké špionážní operace časů studené války (1945-1965)
Průměrné hodnocení uživatelů: 0,00 bodů z 5
Hodnocení:
0

Popis produktu

Studená válka neboli doba napětí mezi Západem a Východem začala brzy po porážce Hitlerova Německa. A rodila se vlastně už dřív. Sovětské tajné služby si v zemích svých amerických a britských spojenců vedly skoro jak v nepřátelských státech. Šlo především o vývoj atomové bomby, jehož tajemství se nakonec Rusům v rozsáhlé špionážní operaci podařilo ukrást.

Karel Pacner, zkušený autor literatury faktu, nabízí ve své knize jedenáct příběhů, které se odvíjejí v různých zemích – zavedou čtenáře do Washingtonu a New Yorku, stejně jako do Moskvy nebo do Berlína padesátých let. Se svými patrovými autobusy se tady objeví Londýn a jinde zas tábor zajatců ve válčící Koreji... Anebo příběh izraelského vyzvědače, kterého Syřané veřejně a před zraky televizních kamer popraví v Damašku.

Vším anebo téměř vším se v knize prolíná motiv jaderných zbraní, jejichž hrozba rostla rok od roku až do října 1962, kdy chybělo jen maličko k další světové válce. Tehdy, v čase karibské krize, sdělili prezidentu Kennedymu, že při ruském raketovém útoku zahyne osmdesát milionů Američanů. A na druhé straně z Východu vedeného Moskvou zůstanou jen trosky. 

Tenkrát se lidé z tajných služeb začali chovat tak, aby svět přežil. Mnozí z generálů, ať už amerických či ruských, byli odhodláni jít do války, ale esa z rozvědek ne. Za což jim dodnes lze děkovat. Vždyť v opačném případě by tady většina z nás nebyla.

Kniha volně navazuje na titul Velké špionážní operace dvou světových válek, která vyšla v nakladatelství Daranus v loňském roce.

Úryvek

Z příběhu George Behara, později George Blakea, rodáka z Rotterdamu, který patřil k elitě britské tajné služby a přitom sloužil Rusům.

Zvláštní oddíl Scotland Yardu zatkl odhaleného Blakea ihned po přistání na londýnském letišti. Jednal na žádost kontrašpionážní služby MI 5. První obvinění z vyzvědačství padlo 18. dubna 1961. Přelíčení s vyloučením veřejnosti začalo o čtrnáct dní později. Soudce lord Parker vyměřil Blakeovi dvaačtyřicet let těžkého žaláře. Kladl mu za vinu, že Sovětům prozradil na šest set britských vyzvědačů a zmařil řadu důležitých operací.

Blake se přiznal a obhajoval své přesvědčení, že komunistický systém je lepší než kapitalismus, a proto mu nezištně pomáhal. S jeho případem musel premiér Harold Macmillan seznámit Dolní sněmovnu. Byla to aféra stejně obrovská jako předcházející skandály, ve kterých figurovali Kim Philby a další muži z Velké pětky z Cambridge.

Mrs. Blakeová nesla zatčení svého manžela velmi těžce. Měla s ním dva syny a dalšího čekala na jaře 1961. Krátce po porodu navštívila manžela ve vězení, ale ani slovem mu nic nevyčítala. Až po pěti letech ho požádala o rozvod: setkala se s člověkem, s nímž by chtěla žít. 

Vězně, kteří se dobře chovají, v Británii podmínečně propouštějí po uplynutí první třetiny trestu. Blake tedy mohl čekat, že se dostane na svobodu po čtrnácti letech. Jenže on už od začátku pomýšlel na útěk – ostatně, n

Recenze

Celkové hodnocení

0
0%
5
0x
4
0x
3
0x
2
0x
1
0x

Váš názor nás zajímá!

Hodnocení je od spotřebitelů, kteří produkt zakoupili.