Srovnání cen » Knihy, filmy, hudba » Knihy » Srovnání cen Gustav Erhart, Monika Immrová: Podvojná znamení

Knihy

Gustav Erhart, Monika Immrová: Podvojná znamení

Hodnocení: 1x
  • 4

Už z letmé četby záložky knižní novinky Gustava Erharta (1951) Podvojná znamení, vydané po titulech Purgatorium (1996) a Proudnice nenávratna (2000), je zřejmé, jaká krev proudí v této výjimečně temné poezii: Citaci Breiského, dandyho české dekadence, podpírají jména Leonory Carringtonové, Aubreyho Beardsleyho a ...a dál?

Radost vám udělá:
  • 5

Filtrovat: i

Za tyto obchody dáme ruku do ohně

Více možností? Gustav Erhart, Monika Immrová: Podvojná znamení koupíte i tady

Specifikace Gustav Erhart, Monika Immrová: Podvojná znamení

Kategorie Knihy
Nejnižší cena 83 Kč

Publikace: Podvojná znamení - Gustav Erhart. Básnická sbírka. Publikace: Podvojná znamení - Gustav Erhart. ... a dál?

Produkt Gustav Erhart, Monika Immrová: Podvojná znamení

Gustav Erhart, Monika Immrová: Podvojná znamení - parametry

Název produktu: Gustav Erhart, Monika Immrová: Podvojná znamení
Výrobce: NEUVEDEN
Minimální cena: 83 Kč
Maximální cena: 115 Kč
Ušetríte až: 32 Kč
Průměrné hodnocení uživatelů: 4 bodů z 5
Počet hodnocení: 1 x
Hodnocení:
  • 4
Podrobný popis:

Už z letmé četby záložky knižní novinky Gustava Erharta (1951) Podvojná znamení, vydané po titulech Purgatorium (1996) a Proudnice nenávratna (2000), je zřejmé, jaká krev proudí v této výjimečně temné poezii: Citaci Breiského, dandyho české dekadence, podpírají jména Leonory Carringtonové, Aubreyho Beardsleyho a Leopolda Lugonese, tvůrců, jimž Erhart věnoval literárněvědné či kunsthistorické studie a v jejichž slovesném a v případě Beardsleyho i výtvarném projevu dominují surreálné, symbolistní, resp. fantaskní prvky. Černý obal knížky, zatížený mlhavou, rozostřenou, skoro abstraktní fotografií Jana Horáčka, plus titul sbírky čtenářovu domněnku dále potvrzují: Máme před sebou „pohřební“ věnec podmanivě chladných, pevných, až urputných textů-zaříkání zvláštního a osobitého rytmu, které se nejčitelněji napájejí z tradice poezie fin de siècle, aristokraticky vznešené a artificiální dekadence Karáskovy Sodomy či Procházkova Prostibola duše. Ale jdou i hlouběji – k sebezničujícímu splínu autora Květů zla, jenž ve svých vázaných verších uniká z pozemského pekla do umělých rájů vystavěných z alkoholických a drogových přeludů. Motivická šíře Erhartovy poezie sahá až k prvnímu slovu: přes „modro“ romantické školy a blakeovský mysticismus propadáme ke středověké symbolice alchymistů a dál k antické, židovské či perské mytologii. Vzniklá šifra je skoro celanovsky hermetická, nesnadná k otevření a detailnímu porozumění, ale v obrysech jasně sděluje: Smyslová skutečnost je faleš a mýlka, věčně se navracející úzkost a nenaplněnost – „smetiště marnosti“, na němž „cos… se jalo zhoubně zráti“. Pro pravdivé poznání věcí a života je třeba překročit meze času a prostoru a vstoupit na „na vinici záhad“, doprostřed „šílenství kvetoucího ohně“, neboť – a to je hlavní premisa individualistických, možná až solipsistických básní Gustava Erharta – „za věcmi pravda / nikdy v nich“. Po svazcích Víta Janoty, Arnolda Nowického a Jaroslava Tvrdoně získala „dauphinská“ edice Česká slova v knížce Podvojná znamení svůj dosud nejpozoruhodnější příspěvek. Podvojná znamení - Gustav Erhart. Básnická sbírka. Podvojná znamení - Gustav Erhart od nakladatelství Dauphin v kategorii Beletrie | Poezie | za skvělé ceny na e-shopu Knihydobrovsky.cz


Nejoblíbenější knihy:

Obsah stránek www.srovname.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.