Srovnání cen » Knihy, filmy, hudba » Knihy » Próza - beletrie » Srovnání cen Dušan Šimko: Esterházyho lokaj

Próza - beletrie

Dušan Šimko: Esterházyho lokaj

Hodnocení: 1x
  • 3.5

Esterházyho lokaj - Dušan Šimko. Hlavní postavou příběhu je vedle Josepha Haydna a vrchního správce Rahiera i mladý Žid Izák Abeles. Přichází do Esterházy jako mladý chlapec a prožije zde deset let. Z obyčejného lokaje se postupně propracuje až k významné funkci intendanta zdejší opery, což byla věc v té době ...a dál?

Radost vám udělá:
  • 4.85627

Jaké má kniha
Esterházyho lokaj
hodnocení na ČBDB?

Filtrovat: i

Za tyto obchody dáme ruku do ohně

Specifikace Dušan Šimko: Esterházyho lokaj

Kategorie Próza - beletrie
Nejnižší cena 361 Kč

Hlavní postavou příběhu je vedle Josepha Haydna a vrchního správce Rahiera i mladý Žid Izák Abeles. Přichází do Esterházy jako mladý chlapec a prožije zde deset let. Z obyčejného lokaje se postupně propracuje až k významné funkci intendanta zdejší opery, což byla věc v té době nevídaná. Ale nezískává takové postavení zadarmo – zaplatí za ně tím, že se musí vzdát své víry. Přestože na židovskou obec nezapomíná a snaží se jí pomáhat, jeho souvěrci mu to nemohou odpustit. Autorovi se podařilo přesvědčivě vystihnout » ... a dál?

Produkt Dušan Šimko: Esterházyho lokaj

Dušan Šimko: Esterházyho lokaj - parametry

Název produktu: Dušan Šimko: Esterházyho lokaj
Výrobce: NEUVEDEN
Minimální cena: 361 Kč
Maximální cena: 361 Kč
Ušetríte až: 0 Kč
Průměrné hodnocení uživatelů: 3.5 bodů z 5
Počet hodnocení: 1 x
Hodnocení:
  • 3.5
Podrobný popis:

Esterházyho lokaj - Dušan Šimko. Hlavní postavou příběhu je vedle Josepha Haydna a vrchního správce Rahiera i mladý Žid Izák Abeles. Přichází do Esterházy jako mladý chlapec a prožije zde deset let. Z obyčejného lokaje se postupně propracuje až k významné funkci intendanta zdejší opery, což byla věc v té době nevídaná. Ale nezískává takové postavení zadarmo - zaplatí za ně tím, že se musí vzdát své víry. Přestože na židovskou obec nezapomíná a snaží se jí pomáhat, jeho souvěrci mu to nemohou odpustit. Autorovi se podařilo přesvědčivě vystihnout historické poměry a kulturní reálie na konkrétních lidských osudech a vztazích, které jsou vylíčeny velmi barvitě. A pozornému čtenáři jistě neujde, jak se na pozadí dění na krásném knížecím panství v panonské pustině připravují změny poměrů, které přicházejí po smrti rakouské císařovny a uherské královny Marie Terezie a jejichž nositelem se stává její nástupce Josef II. Kniha Dušana Šimka zpracovává středoevropské téma, které svým významem přesahuje hranice tohoto regionu. Dosud byla přeložena do maďarštiny a němčiny. Historický román slovenského spisovatele Dušana Šimka se odehrává v druhé polovině 18. století a zachycuje kulturní a duchovní atmosféru u knížecího dvora Mikuláše Esterházyho, velkého milovníka hudby. Jeho zámku v Esterháze se říkalo "uherské Versailles", a při pohledu na krásnou zahradu i budovy, mezi nimiž nechybí budova opery, je zřejmé, že se nechal francouzským vzorem inspirovat. Setkáváme se zde s Josephem Haydnem, který jako vrchní kapelník knížecí opery získával postupně proslulost. A nebylo to jen díky velkému množství hudebních skladeb rozmanitých žánrů, které pro svého mecenáše Esterházyho napsal, ale i proto, že se mu dařilo objevit a přivést do Esterházy jedny z nejlepších zpěváků, většinou italských. Zdejší operní scéna se tak stala druhou nejlepší (po Vídni) v mocnářství. Esterházyho lokaj - Dušan Šimko od nakladatelství Eroika v kategorii Beletrie | za skvělé ceny na e-shopu Knihydobrovsky.cz Slovenský spisovatel a publicista Dušan Šimko se narodil v roce 1945 v Košicích. Od roku 1968 žije ve Švýcarsku, kde působí mj. jako docent Basilejské univerzity. Literárně debutoval v roce 1984 povídkovou knihou Maratón Juana Zabaly, která vyšla v exilovém nakladatelství Rozmluvy. Další knihy už publikoval na Slovensku: Japonský diván (1993), VI. Prápor (1997), Esterházyho lokaj (2000), Exil v Bazileji (2003) a Gubbio - kniha udavačov (2009).


Nejoblíbenější knihy:

Obsah stránek www.srovname.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.