Jak vybrat LEGO


Stavebnice značky LEGO zřejmě není třeba představovat. Většina dětí a dokonce i dospělí si dodnes hrají s těmito barevnými kostičkami a vytvářejí nejrůznější stavby a samotné světy, které je možné rozvíjet o další doplňky. Máte však představu o tom, jak vznikl tento název a co vše předcházelo než se LEGO stalo takovým hitem celého světa?Dalo by se říct, že je to taková klasická pohádka o tesaři, který musel ztratit vše, aby našel svou pravou podstatu v životě.

Vznik stavebnice


Zkráceně řečeno, v roce 1932 žil v dánském Billundu šikovný tesař jménem Olli Kirk Christiansen, který měl do kapsy hluboko. Časy byly těžké a jeho obchod bohužel neprosperoval. Poté, kdy propustil svého posledního zaměstnance, si už myslel, že nemůže přijít nic horšího. Ale mýlil se. Jakmile mu následně zemřela žena, musel se sám postarat o své čtyři syny. Na první nápady, jak uživit rodinu a znovu se vrátit do života, se nečekalo dlouho. Z jeho předchozích obchodů mu ještě stále zbylo spoustu nevyužitého dřeva. Začal tedy vyrábět dřevěné hračky, které vždy představil svým malým synům, z jejichž reakcí mohl předpovědět, jaký úspěch asi výrobek bude mít. I přes veškeré následující úspěchy se hračky neprodávaly tak rychle, jak očekával. Zauvažoval proto nad vhodným názvem, který by lépe propagoval jeho výrobky. Zkratka slov leg gotd, což znamená „hraj si dobře“, byla trefa do černého. V latině pak lego lze přeložit jako „dát dohromady“. Dnes je společnost The Lego Group, sídlící v Billundu, prosperující dánskou společností, vyrábějící plastové kostky a provozující řadu zábavných parků Legoland s obchody po celém světě.

Kategorie


Na trhu naleznete nespočet druhů stavebnic LEGO. Rozdělují se jak dle věkových kategoriích, tak také určují, co všechno si z nich můžete postavit. Představme si těch pár nejoblíbenějších a tudíž i nejznámějších.


LEGO Bionicle


Série LEGO Bionicle je určena pro děti od 7 do 16 let. Od jejího uvedení na trh, což bylo v Evropě od prosince 2000 a v USA od června 2001, vyšlo přes sto stavebnic. V roce 2010 byla nahrazena Hero Factory, ale v 2015 byla opět obnovena.

Bionicle je fiktivní svět hrdinů na ostrově Mata-nui, jenž je pojmenován po duchu s identickým jménem. Rozděluje se na 6 matoranských vesnic:
 • Ta-koro – ohnivá vesnice
 • Ga-koro – vodní vesnice
 • Onu-koro – podzemní vesnice
 • Po-koro – kamenná vesnice
 • Le-koro – větrná vesnice
 • Ko-koro – ledová vesnice

Matorani jsou vždy propojeni s některým ze živlů, které poznáte dle určité barvy. Například červená nebo světle oranžová představuje oheň, modrá klasicky vodu, černá pak zemi a skály. S hnědou barvou si lze spojit kámen a písek, se zelenou vzduch nebo džungli. Bílá je led a zlatá se stříbrnou a bílou označují světlo. Jak jste zvyklí u každé zábavné hry, i tady je ostrov rozdělen na dvě strany; na stranu dobra a zla. Dobro je oddáno Marotanům a zlo zastupují tak zvaní Makutové, z nichž nejznámější je Teridax.

„V roce 2006 vznikla tzv. bioblogerská komunita složená z dětí do 15 let.“

LEGO Castle


LEGO Castle se vyrábí od roku 1978 a je určeno pro děti od 6 do 12 let. V 2009 k němu bylo přidáno odvětví LEGO Kingdoms. Jak už název napovídá, anglické slovo castle v překladu znamená „hrad“. Z těchto kostek si tedy můžete postavit jakýkoliv hrad, kde nechybí ani bojovníci, kteří vedou neustálý boj se zlem. Bitvy se odehrávají v lego krajině, která je rozdělena také na protichůdné strany. Dobro představují rytíři, trpaslíci a král. Zlo zastupují trollové, kostlivci a draci.

LEGO City


Určeno pro věkovou kategorii 11 let a více. Stejně jako předchozí sada LEGO Castle se začalo prodávat i LEGO City v roce 1978, známé však jako LEGO Town, poté LegoLand nebo World City. V tomto případě je LEGO zdárným příkladem toho, jak se děti pomocí stavebnic a her, které nabízejí takové možnosti jako LEGO City, mohou socializovat zcela přirozeně a nenásilně. Jedná se totiž o několik stavebnic, které můžete kombinovat mezi sebou. Tato stavebnice rozvíjí fantazii a lze také říci, že určité orientační a inženýrské smysly dítěte.

Nabízí různá odvětví městských celků:

 • Náklad
 • Pobřežní hlídka
 • Letiště
 • Policie
 • Stavby
 • Farma
 • Hasiči
 • Město
 • Vesmír
 • Vlaky
 • Přístav

LEGO Duplo


Tento typ se od ostatních odlišuje hlavně v rozměrech kostek, které jsou přizpůsobeny hlavně pro ty úplně nejmenší. Dílky jsou mnohem větší a modely, které z nich lze složit nejsou nijak složité na rozdíl od již zmíněných druhů. Nejen kostky jsou asi tak dvakrát větší, ale i postavičky, které se staly velmi oblíbenými prvky. Jsou obohacené například o mrkající oči nebo úsměv. Je třeba také zmínit, že ačkoli je LEGO Duplo prostorově výraznější, není vůbec těžké.


LEGO Friends


Pro děti od 7 a více let. Speciálně pro dívky. Pokud si vaše dcery rády hrají s panenkami, tento druh LEGA pro ně bude rozhodně něčím navíc. Je velmi oblíbený, protože nabízí celou škálu různých holčičích aktivit. Vytvořit si s kamarádkou jezdecký klub, restauraci, nebo malý hotel, kam budou jezdit jejich postavičky na prázdniny, je sen každého děvčete.

LEGO Friends umožňuje založit fiktivní městečko Heartlake, kde lze doplňovat další části městského života dle dívčích představ.

Můžete pořídit různá témata:
 • Lyžařský vlek
 • Jezdecký klub
 • Nemocnice v Heartlake
 • Letní bazén v Heartlake
 • Horská dráha
 • Pizzerie v Heartlake

LEGO Mindstorms


Na trh dorazilo v roce 1998 a tentokrát je naopak vhodné spíše pro chlapce. Nejedná se totiž už o stavebnici jako takovou, ale o robotické skládačky, které jsou programovatelné. Úplný originál obsahoval dva motory, dotekové senzory a jeden světelný senzor. Výhodou je, že vytvořené modely lze používat také jako vzdělávací nástroje. Původní myšlenkou, proč tento typ vůbec vznikl, byla snaha o motivaci k technických oborům a výzkumům pro děti od 10 do 16 let. Na základě instrukcí děti musely vymyslet robota a naprogramovat ho tak, aby splnil zadané úkoly nebo navrhl určitá vylepšení nebo řešení předem daných problémů.

LEGO Technic


Vznikl již v roce 1977 pod názvem Expert Builder, ale v roce 1984 mu bylo přiřazeno nové pojmenování LEGO Technic. Dle názvu je již patrné, že se bude jednat o složitější konstrukce.

Obsahuje plastové tyče, ozubená kola, nápravy, kolíky nebo trámy pro sestavení pokročilejších modelů s pohyblivými částmi.LEGO Modular Buildings


Nejnovější typ z produktů společnosti LEGO Group. Sami dobře víte, že LEGO už dávno není jen pro děti, a proto by se nemělo zapomínat na dospělé, kteří se vždy rádi vrátí do svého dětství a nakonec si hrají raději a déle než některé děti. Ovšem potřebují také výzvy a náročnější modely, aby jejich zájem neztroskotal na jednoduchých stavebnicích, které postaví během pěti minut. LEGO Modular Buildings se začal prodávat v roce 2007 a jak jste již pochopili, je určen pro dospělé fanoušky. Obsahuje více jak 2000 kostek, které jsou určeny především pro neobvyklé stavební techniky.

A další méně známé kategorie:Typy stavebnice LEGO


Doposud byly zmíněny motivy, jaké může LEGO nabídnout. Nepleťte si ovšem témata s typy LEGA:


Ceny


Pořizování hraček není zrovna tou nejlevnější záležitostí, dokonce ani tou nejekonomičtější. Mnoho lidí přemýšlí o tom, že nemá cenu kupovat drahé hračky a vyhazovat peníze oknem, protože děti stejně za chvíli vyrostou a nebudou si s tím chtít dále hrát.

V případě LEGA je to opačně. Díky jeho dalším inovacím a doplňkům si stále drží veliký zájem u dětí i dospělých. Samozřejmě jako u všeho se cena odvíjí na základě náročnosti modelů. Pokud budete kupovat sadu s pár dílky pro vaše nejmenší, budete se pohybovat v cenové relaci od 300 Kč do 2 000 Kč (nejlevnější). Máte-li doma malého technika, který už hledá větší výzvy, můžete sehnat stavebnice s množstvím kousků kolem 1 300 a cena bude v rozmezí 2 000 Kč až 6 000 Kč (nejlepší lega).

„Exkluzivní a sběratelské kousky mohou dosahovat až 30 000 nebo dokonce i 100 000 kusů.“

Zajímavosti


LEGO není jen tak ledajaká hračka pro děti. Je to promyšlený koncept, jehož díly do sebe zapadají tak, jak mají a jak si jeho uživatelé budou zrovna přát. Pro lepší představu, jaký úspěch LEGO má, vám níže uvádíme několik kuriozit a zajímavostí kolem světa LEGO.

LEGO v číslech:

 • Na světě na každého člověka už připadá 82 dílků
 • The LEGO Group ročně vyrobí zhruba 300 milionů koleček, což znamená, že je největším výrobcem pneumatik na světě
 • Každou vteřinu se prodá 7 stavebnic
 • Každou minutou se vyrobí 36 000 prvků
 • Pokud by se postavila věž ze 40 miliard LEGO kostek, dosahovala by až na Měsíc
 • LEGO kostky se vyrábí s přesností na 2 mikrometry

Rekordy v LEGO světě:

 • V Itálii se postavila 35 metrů vysoká věž, na kterou padlo 550 000 kostek
 • Moderátor James May v roce 2009 postavil kompletní dům, kde byl funkční záchod, sprcha i postel, spotřeboval 3,3 milionu dílků
 • Největší stavebnicí v prodeji je indický Taj Mahal, pro jehož stavbu je potřeba 5 922 kousků

A co říct úplně na konec? LEGO svět nabízí nespočet možností, jak dětem rozvinout jejich představivost, fantazii a technické i logické myšlení. Jeho popularita neklesá, naopak vzrůstá každou chvílí a díky nápaditosti jeho zakladatele a všech, co ho následovali, můžeme našim dětem dopřát svět, který není pouze virtuální, násilný či počítačový, jak to bohužel v dnešní moderní době bývá zvykem, ale svět, který si z malých součástek vytvoří sami dle svých představ. Investice do LEGO stavebnic se vám určitě vrátí na dětech. Obohatíte jim dětství o svět fantazie i vytvoříte možnost stát se vlastním hrdinou.