Jak vybrat kočárek?


Čekáte příchod miminka? Pak jistě přemýšlíte, jaký kočárek pořídit, protože jde o nezbytnou součást výbavy každé maminky. Kočárky se rozdělují na jednotlivé typy podle stáří dítěte a samozřejmě podle využití kočárku. My vám přinášíme souhrn toho, nač se při koupi nového kočárku zaměřit.

Co je důležité?


Před samotnou koupí kočárku je nutné zvážit konkrétní potřeby maminky i (budoucího) miminka. Na čem všem záleží? Popřemýšlejte, zda budete kočárek využívat opravdu denně. Budete chodit i na delší vycházky? V jakém terénu se budete procházet? Budete jezdit také autem a MHD? Potřebujete také doplňky? Jedině tak snadno najdete správný kočárek, který se stane skvělým pomocníkem, odpovědi na tyto otázky vám pomohou vyfiltrovat modely, ze kterých můžete vybrat ten pravý kočárek pro vaše miminko.

Typy kočárků


Existuje hned několik typů kočárků, ze kterých je možné vybírat. Základními parametry, které je odslišují, je věk miminka a také terén, v němž se bude maminka pohybovat. Kočárky rozdělujeme na:

  • Hluboký kočárek
  • Sportovní kočárek
  • Kombinovaný kočárek
  • Sourozenecký kočárek

Jaké jsou mezi nimi rozdíly? Zde je přehled jednotlivých kočárků.

Hluboký kočárek


Klasický hluboký kočárek je ideální volbou pro novorozence. Poslouží do půl roku dítěte. V ideálním případě by měl být na houpacím podvozku.

Sportovní kočárek


Sportovní kočárek je vhodný pro děti od půl roku do tří let. Měl by být polohovatelný. Některé jsou určeny do města, další pro terén. Tento fakt závisí na kolečkách a odpružení.

Kombinovaný kočárek


Kombinovaný kočárek lze využít už od narození miminka až do období, kdy je hluboký kočárek nevhodný. Skládá se z podvozku, na který je možné připevnit hluboký koš nebo sportovní sedátko.

Sourozenecký kočárek


Tento kočárek je určen nejen pro maminky dvojčat, ale rovněž pro rodiče, kteří mají dvě menší děti. Odpadá nutnost vozit každé dítě zvlášť. Hluboký kočárek umožňuje vozit miminka vedle sebe či za sebou, stejně jako v případě sportovního kočárku.

Kola


Důležitým aspektem výběru jsou samozřejmě kola a v návaznosti na ně také odpružení podvozku. Na klasický asfalt a chodníky do města postačí pořídit kočár s plastovými kolečky. Do horšího terénu jsou vhodnější terénní nebo nafukovací kola s větším průměrem. U nafukovacích kol je však riziko jejich píchnutí. Výhodou jsou přední otočná kola pro snadnější pohyb a manipulaci s kočárkem.

Hmotnost


V případě nutnosti vynášení kočárku je důležité brát v potaz rovněž jeho hmostnost. To platí nejen při nošení do schodů nebo ukládání do auta. Běžná hmotnost kočárku se pohybuje okolo 10 – 13 kg. Sportovní kočárky mohou být i lehčí než 8 kg, ale narazit můžete i na kočárky těžší, okolo 15 kg. Praktický je lehčí kočárek, protože k váze je potřeba vždy připočítat váhu miminka.

Skládání


Složený kočárek je vždy praktičtější – ať už při skladování doma nebo při cestování autem. Proto před koupí zkontrolujte rozměry rozloženého i složeného kočárku. Složený kočárek by měl být velký tak akorát, aby se vešel do kufru auta. Oceníte ho však také doma, obzvláště při uložení v menším bytu.

Bezpečnost


Nejdůležitější faktorem pro každého rodiče bývá bezpečnost. Proto vybírejte kočárek, který má minimálně základní bezpečnostní prvky. Kolečka by měla jít zabrzdit. Další nezbytnou součástí kvalitního kočárku by měl být bezpečností pás, který zabrání pádu dítěte. Pokud si nejste jisti, co všechno byste měli při koupi zkontrolovat, řiďte se evropskou normou. Je to norma EN 1888, kterou by měl každý kočárek splňovat.

Vybavení a doplňky


Usnadněte si život a najděte ideální kočárek, kterému nebude chybět nic, co byste mohli při svých procházkách a cestách potřebovat. Ať už se jedná například o autosedačku pro případ sportovního kočárku, nákupní tašky nebo přídavný praktický koš. V potaz berte především to, jaké procházky budete absolvovat, zda s miminkem budete chodit na větší nákupy a podobně.

Taška na kočárek


Košík ve spodní části kočárku dnes najdete většinou u všech modelů. Některé z nich však mají navíc i tašku, která bývá upevněna na rukojeti. Taška poslouží pro nezbytné doplňky k péči o miminko, bývá ve stejném designu, jako samotný kočárek.

Přehazovací rukojeť


Přehazovací rukojeť umožňuje dítěti sedět ve směru i proti směru jízdy. Takové sezení má výhodu kontaktu s dítkem.

Nánožník


Teplý návlek se připíná na kočárek a chrání děťátko před nepříznivým počasím i chladem. Bývá součástí výbavy, případně se dá snadno dokoupit.

Nastavitelná rukojeť


Menší maminky ocení možnost nastavit si rukojeť ke své výšce. Pokud vozí i tatínkové a babičky, je nastavitelná rukojeť nezbytností a rozhodně by neměla chybět.

Pláštěnka


Ve výbavě kočárků může být také praktická pláštěnka. Ta potěší v případě, že vás zastihne déšť nebo sněžení. Bývá vyrobena přesně na velikost a tvar kočárku.

Vzhled


Kočárek je nejen součástí výbavy každé rodiny, ale pro maminky se stává rovněž módním doplňkem. Proto kočárek vybíráme také podle materiálu a barvy. Tip od nás? Vybírejte kočárek spolu s rodinou. Užijete si spoustu zábavy.

Cena


Před koupí kočárku by každý rodič měl vědět, kolik si může dovolit investovat. Koupě kočárku může zasáhnout do rodinného rozpočtu. Proto je potřeba připravit se na koupi dopředu a určit si cenový strop. Dobrý kočárek se dá sehnat v cenové relaci od 5 000 Kč. Do této ceny seženete základní hluboký či sportovní kočárek. Pokud však investujete od 5 000 Kč do 10 000 Kč, pak již získáte i základní výbavu a příslušenství. Od 10 000 Kč už mohou maminky vybírat stylové či designové kočárky.

Zajímavosti


  • Existuje pověra, že by doma neměl být kočárek před narozením miminka. Údajně to přináší neštěstí.
  • Kočárek vynalezl zahradní architekt William Kent pro malého vévodu z Devonshire v roce 1733. Místo držadla měl opratě a šlechtického synka v něm pro pobavení tahala koza.
  • Koncem 18. století opratě nahradila držadla, aby mohli kočárek tlačit rodiče či chůva.