Srovnání cen » Knihy, filmy, hudba » Knihy » Srovnání cen Jindřich Chalupecký: Evropa a umění

Knihy

Jindřich Chalupecký: Evropa a umění

Hodnocení: 1x
  • 4

Chalupeckého opus nás staví hned před celý balík problémů. Abychom začali prvním: kdo je vlastně autor takového díla? Historik umění? Kritik? Nebo teoretik, jak se u nás nepěkně říká? Nebo filosof uvažující o umění? Pak tedy estetik? Žádné z těchto pojmenování nevyjadřuje přesné půdu, na které se Chalupecký pohybuje. ...a dál?

Radost vám udělá:
  • 4.89399
skladem

Filtrovat: i

Za tyto obchody dáme ruku do ohně

Více možností? Jindřich Chalupecký: Evropa a umění koupíte i tady

Specifikace Jindřich Chalupecký: Evropa a umění

Kategorie Knihy
Nejnižší cena 328 Kč

Tato rozsáhlá kniha je poslední prací Jindřicha Chalupeckého. Sleduje proměny umění ve starém Egyptě, Mezopotámii, Indii, Číně a podrobně sleduje jeho vývoj v Evropě (gotika, renesance, baroko, klasicismus, romantismus) až do 20. století. ... a dál?

Produkt Jindřich Chalupecký: Evropa a umění

Jindřich Chalupecký: Evropa a umění - parametry

Název produktu: Jindřich Chalupecký: Evropa a umění
Výrobce: NEUVEDEN
Minimální cena: 328 Kč
Maximální cena: 474 Kč
Ušetríte až: 146 Kč
Průměrné hodnocení uživatelů: 4 bodů z 5
Počet hodnocení: 1 x
Hodnocení:
  • 4
Podrobný popis:

Chalupeckého opus nás staví hned před celý balík problémů. Abychom začali prvním: kdo je vlastně autor takového díla? Historik umění? Kritik? Nebo teoretik, jak se u nás nepěkně říká? Nebo filosof uvažující o umění? Pak tedy estetik? Žádné z těchto pojmenování nevyjadřuje přesné půdu, na které se Chalupecký pohybuje. Filosofická jeho práce není, i když se filosofickými systémy, téměř všemi pro moderní dobu důležitými, obírá. Není to ani práce z teorie umění, rozumíme-li teorií umění nauku, usoustavňující jistá pravidla platná pro tvorbu a vnímání uměleckých děl. A kritika, chápeme-li ji tak, jak je u nás běžné, jako glosování současného uměleckého dění obvykle bez pevnějšího názorového zázemí, kritika to také není. A historie umění také ne: Chalupeckého přístup běžnou uměleckohistorickou pracovní metodu mnoha směry přesahuje. Tedy: kdo je vlastně autor tohoto díla? Pro jeho profesi nemáme v češtině vhodné pojmenování; Anglosasové by ho zřejmě nazvali art-writerem, ale český převod asi ve smyslu

"spisovatel o umění" ani nezní dobře, ani není výstižný. Art-writer je člověk, který zná a glosuje umění zblízka, takřka zevnitř opírá se však při tom, aniž by je příliš zdůrazňoval, o hluboké znalosti filosofické, historické i o širší souvislosti kulturní a vědní. Tak jsou založeny téměř všechny známé Chalupeckého eseje, tak byly orientovány i jeho legendární Listy; a tak je založena i jeho přítomná kniha. Jenže v té Chalupecký klade karty na stůl; ledovec, z něhož jsme vídali jenom špičku, se nyní vynořil. Evropa a umění - Jindřich Chalupecký od authora Jindřich Chalupecký a nakladatelství v kategorii Knihy za skvělé ceny na e-shopu Martinus.cz Publikace: Evropa a umění - Jindřich Chalupecký. Rozsáhlá kniha Evropa a umění je poslední prací výtvarného a

literárního kritika a esejisty Jindřicha Chalupeckého (1910-1990).

Psal ji v 80. letech (dokončena byla v roce 1989) jako druhý díl

svých Duchampovských meditací. Jde o knihu, již pojal jako svou

„summu“, svazek, do nějž se rozhodl uložit své celoživotní úvahy o

postavení umělce ve společnosti a o smyslu umění. Kniha sleduje

proměny umění ve starém Egyptě, Mezopotámii, Indii, Číně a podrobně

sleduje jeho vývoj v Evropě (gotika, renesance, baroko,

klasicismus, romantismus) až do 20. století. Šíří záběru a

myšlenkovou hloubkou jde o dílo v českém myšlení zcela ojedinělé.

Kniha je doplněna jmenným rejstříkem. Doslov napsal Zdeněk Vašíček. Publikace: Evropa a umění - Jindřich Chalupecký.


Nejoblíbenější knihy:

Obsah stránek www.srovname.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.