Srovnání cen » Knihy, filmy, hudba » Knihy » Cizojazyčné knihy » Srovnání cen Henry James: The Turn of the Screw

Cizojazyčné knihy

Henry James: The Turn of the Screw

Hodnocení: 1x
  • 4

After I had accepted the position and agreed to his condition, I had two or three very bad days. I was full of doubts, sure I had made a terrible mistake. I was in this state of mind as I sat in the uncomfortable coach which was taking me to my new home.’ Tag Ghost story In this Reader you will find: - ...a dál?

Radost vám udělá:
  • 5
skladem

Filtrovat: i

Za tyto obchody dáme ruku do ohně

Více možností? Henry James: The Turn of the Screw koupíte i tady

Specifikace Henry James: The Turn of the Screw

Kategorie Cizojazyčné knihy
Nejnižší cena 153 Kč

After I had accepted the position and agreed to his condition, I had two or three very bad days. I was full of doubts, sure I had made a terrible mistake. I was in this state of mind as I sat in the uncomfortable coach which was taking me to my new home.’ Tag Ghost story In this Reader you will find: - Information about Henry James’s life - Sections focusing on background and context - Glossary of difficult words - Comprehension activities - FCE-style activities - Exit test A young woman starts her first job as a » ... a dál?

Produkt Henry James: The Turn of the Screw

Henry James: The Turn of the Screw - parametry

Název produktu: Henry James: The Turn of the Screw
Výrobce: NEUVEDEN
Minimální cena: 153 Kč
Maximální cena: 323 Kč
Ušetríte až: 170 Kč
Průměrné hodnocení uživatelů: 4 bodů z 5
Počet hodnocení: 1 x
Hodnocení:
  • 4
Podrobný popis:

After I had accepted the position and agreed to his condition, I had two or three very bad days. I was full of doubts, sure I had made a terrible mistake. I was in this state of mind as I sat in the uncomfortable coach which was taking me to my new home.’ Tag Ghost story In this Reader you will find: - Information about Henry James’s life - Sections focusing on background and context - Glossary of difficult words - Comprehension activities - FCE-style activities - Exit test A young woman starts her first job as a governess in charge of two young orphans, Miles and Flora, at a country house called Bly. The children are beautiful and well-behaved, but are they too good to be true? When the governess starts to experience strange visions, she suspects that the children are hiding a terrible secret. Are there ghosts at Bly, or is the governess going mad? Henry James’s classic ghost story is retold here at level B2. Syllabus Verbs: Present perfect, Past perfect, Future tenses including, future perfect, Irregular verbs: would for, willingness/refusal, Third conditional, If clauses (in zero conditional), Used to and would, Phrasal verbs, Passive forms, Infinitive constructions Conjunctions: as soon as, but, however, and, because Determiners: whichever, whatever, whoever etc, either, neither, none, both, little, some, enough, every, most, time phrases Sentence types: Relative clauses: embedded, defining Modal Verbs: Will, Might, May, Shall, Could, Should Other: Adverbs, Where clauses, Phrases with when, Before/After clauses (not with future reference) Zjednodušená anglická četba pro teenagery a mladší dospělé studenty. Součástí knihy je poslechové CD, informace o autorovi, doplňkové aktivity, vysvětlení obtížných slov a na konci knihy test. - mladá žena začne pracovat jako vychovatelka, vše je ideální, děti jsou dobře vychované, vše však příliš ideální, než aby to mohla být pravda. Jaké tajemství děti skrývají?.... Publikace: THE TURN OF THE SCREW + CD. Publikace: THE TURN OF THE SCREW + CD. kniha, The Turn of the Screw Young Adult ELI readers, Henry James, INFOA


Nejoblíbenější knihy:

Obsah stránek www.srovname.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.