Srovnání cen » Knihy, filmy, hudba » Knihy » Knihy naučná literatura » Srovnání cen William J. Cook: Po stopách obchodního cestujícího

Knihy naučná literatura

William J. Cook: Po stopách obchodního cestujícího

Hodnocení: 1x
  • 4

Představte si, že máte seznam měst, která potřebujete navštívit, každé jednou, a na konci cesty se chcete dostat zpátky domů. Jak najít nejkratší cestu? Tak zní zadání problému obchodního cestujícího. Je to velmi jednoduché a řešení jistě také - prostě všechny cesty vyzkoušíme a vybereme tu nejkratší. Jenže je tu ...a dál?

Radost vám udělá:
  • 4.8935
skladem

Jaké má kniha
Po stopách obchodního c..
hodnocení na ČBDB?

Filtrovat: i

Za tyto obchody dáme ruku do ohně

Více možností? William J. Cook: Po stopách obchodního cestujícího koupíte i tady

Specifikace William J. Cook: Po stopách obchodního cestujícího

Kategorie Knihy naučná literatura
Nejnižší cena 262 Kč

Téma knihy je podáno na vysoké odborné úrovni - její autor totiž patří do úzkého kroužku nejvýznamnějších postav tohoto výzkumu - historii hledání optimální cesty je však zároveň podáno s neobvyklým nadhledem a šarmem. ... a dál?

Produkt William J. Cook: Po stopách obchodního cestujícího

William J. Cook: Po stopách obchodního cestujícího - parametry

Název produktu: William J. Cook: Po stopách obchodního cestujícího
Výrobce: NEUVEDEN
Minimální cena: 262 Kč
Maximální cena: 399 Kč
Ušetríte až: 137 Kč
Průměrné hodnocení uživatelů: 4 bodů z 5
Počet hodnocení: 1 x
Hodnocení:
  • 4
Podrobný popis:
  • Představte si, že máte seznam měst, která potřebujete navštívit, každé jednou, a na konci cesty se chcete dostat zpátky domů. Jak najít nejkratší cestu? Tak zní zadání problému obchodního cestujícího. Je to velmi jednoduché a řešení jistě také - prostě všechny cesty vyzkoušíme a vybereme tu nejkratší. Jenže je tu háček: už při 85 městech je těchto cest víc, než kolik je ve viditelném vesmíru atomů. To asi nezvládneme. Hledání nejkratší spojnice mezi mnoha body se využívá v celé řadě oborů, od výroby mikročipů po plánování pohybu Hubbleova teleskopu, a používáním pokročilých metod hledání se ročně ušetří desítky miliard dolarů, pro matematiky je však asi mnohem důležitější fakt, že vyřešením tohoto problému by zároveň překonali jeden ze sedmi největších matematických problémů pro třetí tisíciletí - P versus NP. Pro řešitele každého z těchto problémů vypsal v roce 2000 Clayův matematický institut odměnu milion dolarů a i to je důvodem (pro nezištné matematiky samozřejmě jen podružným), proč se jeho řešením zabývají již několik desítek let stovky nejlepších mozků planety. Téma knihy je podáno na vysoké odborné úrovni - její autor totiž patří do úzkého kroužku nejvýznamnějších postav tohoto výzkumu - historii hledání optimální cesty je však zároveň podáno s neobvyklým nadhledem a šarmem. Proto vtipné líčení místy až bizarních metod řešení, aplikací i osudů řešitelů potěší i matematického laika. William J. Cook (
  • 1957) je profesorem matematiky na Georgia Institute of Technology v Atlantě. Jeho celoživotním zájmem je kombinatorická optimalizace a celočíselné programování, na poli výzkumu problému obchodního cestujícího patří k celosvětové špičce. Je autorem řady odborných knih, článků a studií, kniha Po stopách obchodního cestujícího je jeho prvním populárně naučným dílem.   Problém obchodního cestujícího zní takto: nalezněte nejkratší cestu mezi všemi městy na daném seznamu s tím, že každé město smíte navštívit pouze jednou a musíte se vrátit zpět tam, kde jste začínali. Je fascinující tím, že se i přes snahu ohromného počtu vynikajících matematiků pořád neví, jestli lze obecně najít nejkratší cestu podstatně rychleji než vypsáním všech možností. Dokonce je reálná možnost, že žádná taková efektivní metoda vůbec neexistuje. Jednou z kladných stránek obtížnosti problému je skutečnost, že motivuje nové objevy a nové techniky na poli aplikované matematiky, operačního výzkumu a matematického programování. V této živě napsané knize se do hloubky seznámíme s matematickým pozadím problému, celou jeho pestrou historií a s mnoha často barvitými osudy matematiků, výtvarníků i skutečných obchodních cestujících, kteří mu kdy byli vystaveni.

Nejoblíbenější knihy:

Obsah stránek www.srovname.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.