Srovnání cen » Knihy, filmy, hudba » Knihy » Knihy osobnosti a fakta » Srovnání cen Vlasta Lavalová: Dnes nehlásili žádné popravy

Knihy osobnosti a fakta

Vlasta Lavalová: Dnes nehlásili žádné popravy

Hodnocení: 1x
  • 3.5

"Dnes ráno si zakládám tento deník, abych jednou věděla, co jsem za války dělala," napsala si Vlasta Čepková-Lavalová 17. června 1942. Dívka ze zámožné rodiny byla tehdy totálně nasazená jako zahradnická dělnice na statku svého strýce ve vesnici nedaleko Plzně, ale už v zabraném českém pohraničí, kde její ...a dál?

Radost vám udělá:
  • 4.8848
skladem

Jaké má kniha
Dnes nehlásili žádné po..
hodnocení na ČBDB?

Filtrovat: i

Za tyto obchody dáme ruku do ohně

Specifikace Vlasta Lavalová: Dnes nehlásili žádné popravy

Kategorie Knihy osobnosti a fakta
Nejnižší cena 29 Kč

Dnes ráno začínám psát tento deník, abych jednou věděla, co jsem dělala za války," poznamenala si sedmnáctiletá Vlasta Čepková 16. června 1942. Lavalová Vlasta: Dnes nehlásili žádné popravy - Deníky z let 1938 a 1942–1945 - Dnes ráno začínám psát tento deník, abych jednou věděla, co jsem dělala za války," poznamenala si sedmnáctiletá Vlasta Čepková 16. června 1942. Dívka ze zámožné rodiny se tehdy po několika letech znovu octla na statku, na němž až do roku 1939, kdy odtud byla její matka vyhoštěna, » ... a dál?

Produkt Vlasta Lavalová: Dnes nehlásili žádné popravy

Vlasta Lavalová: Dnes nehlásili žádné popravy - parametry

Název produktu: Vlasta Lavalová: Dnes nehlásili žádné popravy
Výrobce: NEUVEDEN
Minimální cena: 29 Kč
Maximální cena: 29 Kč
Ušetríte až: 0 Kč
Průměrné hodnocení uživatelů: 3.5 bodů z 5
Počet hodnocení: 1 x
Hodnocení:
  • 3.5
Podrobný popis:

"Dnes ráno si zakládám tento deník, abych jednou věděla, co jsem za války dělala," napsala si Vlasta Čepková-Lavalová 17. června 1942. Dívka ze zámožné rodiny byla tehdy totálně nasazená jako zahradnická dělnice na statku svého strýce ve vesnici nedaleko Plzně, ale už v zabraném českém pohraničí, kde její rodina až do Mnichova žila. Vrací se tedy do míst, která jsou jí dobře známá a kde prožila i celou sudetskou krizi i nepochopitelnou proměnu mnoha německých obyvatel v nadšené henleinovce. A vrací se vlastně v trojí roli: jako Češka, jako bývalá "zámecká" slečna a jako totálně nasazená příslušnice protektorátu. Každodenní konfrontace s obyvateli vesnice, to, jak zacházejí s totálně nasazenými francouzskými zajatci, z nichž jeden se po válce stane jejím mužem, stesk po matce i celá válečná situace znamená pro osmnáctiletou dívku značné psychické zatížení, s nímž se snaží vyrovnat i psaním deníku. Přes den tvrdě dře v zahradnictví, večer ale se svým strýcem sedává u stolu v panské jídelně, obsluhovaná německými zaměstnankyněmi, a potom s ním poslouchá hudbu z gramofonových desek u hořícího krbu. Původně soukromé zápisky pořízené vnímavou, citlivou a přesně pozorující mladou ženou čteme dnes, s odstupem více než šedesáti let, jako neobyčejně zajímavý dokument o období druhé světové války prožité v prostředí, do něhož Češi většinou neměli přístup a v němž se krátce předtím odehrála jedna z největších tragédií moderních středoevropských dějin - rozpad česko-německého konfliktního společenství na území Čech. Tato rovina je doplněna vyprávěním Vlasty Lavalové, v němž z dnešního pohledu rekapituluje svůj život. Obě roviny knihy tak vytvářejí autentickou výpověď o životě generace, která byla formována zkušeností Mnichova, válkou a protektorátem a jejíž postoje a přesvědčení spoluvytvářely českou společnost v poválečných letech. Dnes nehlásili žád.p.2vPROSTOR - Deníky z let 1938 a 1942–1945 - Edice: Česká paměť - Prostor - Jazyk: CZ - Vazba: Pevná bez pře Deníky Vlasty Čepkové - Edice: Česká paměť - Prostor - Jazyk: CZ - Vazba: Pevná s přebalem matná - 276 str. - ISBN: 80-7260-118-


Nejoblíbenější knihy:

Obsah stránek www.srovname.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.