Srovnání cen » Knihy, filmy, hudba » Knihy » Knihy naučná literatura » Srovnání cen Vladimír Miltner: Lékařství staré Indie

Knihy naučná literatura

Vladimír Miltner: Lékařství staré Indie

Hodnocení: 1x
  • 4

Samudra iva gambhíram Naiva šakjam čikitsitam/ Aktum niravašéšéna Šlókánám ajutair api// Nesnadná je medicína, Hluboká jak širé moře; Celou vyložit ji nelze Ani v statisících veršů. Slovo autora: Doktor Čandrakiran, štíhlý muž s úzkým obličejem a hlubokýma očima, mi tiše řekl: „Nastydl jste a máte pěknou chřipku. ...a dál?

Radost vám udělá:
  • 5

Filtrovat: i

Za tyto obchody dáme ruku do ohně

Více možností? Vladimír Miltner: Lékařství staré Indie koupíte i tady

Specifikace Vladimír Miltner: Lékařství staré Indie

Kategorie Knihy naučná literatura
Nejnižší cena 169 Kč

Samudra iva gambhíram Naiva šakjam čikitsitam/ Aktum niravašéšéna Šlókánám ajutair api// Nesnadná je medicína, Hluboká jak širé moře; Celou vyložit ji nelze Ani v statisících veršů. Slovo autora: Doktor Čandrakiran, štíhlý muž s úzkým obličejem a hlubokýma očima, mi tiše řekl: „Nastydl jste a máte pěknou chřipku. Říkáme jí firangí flú, francká chřipka, protože ji tu dostane skoro každý Evropan.“ Rtuťové sloupce obou teploměrů, toho za oknem i toho, co jsem držel v podpaží, se chvěly kousek pod čárkou s označením » ... a dál?

Produkt Vladimír Miltner: Lékařství staré Indie

Vladimír Miltner: Lékařství staré Indie - parametry

Název produktu: Vladimír Miltner: Lékařství staré Indie
Výrobce: NEUVEDEN
Minimální cena: 169 Kč
Maximální cena: 283 Kč
Ušetríte až: 114 Kč
Průměrné hodnocení uživatelů: 4 bodů z 5
Počet hodnocení: 1 x
Hodnocení:
  • 4
Podrobný popis:

Samudra iva gambhíram

Naiva šakjam čikitsitam/

Aktum niravašéšéna

Šlókánám ajutair api//

Nesnadná je medicína,

Hluboká jak širé moře;

Celou vyložit ji nelze

Ani v statisících veršů.

Slovo autora:

Doktor Čandrakiran, štíhlý muž s úzkým obličejem a hlubokýma očima, mi tiše řekl: „Nastydl jste a máte pěknou chřipku. Říkáme jí firangí flú, francká chřipka, protože ji tu dostane skoro každý Evropan.“ Rtuťové sloupce obou teploměrů, toho za oknem i toho, co jsem držel v podpaží, se chvěly kousek pod čárkou s označením 40 oC. „Jak jsem v tomhle vedru mohl nastydnout, doktore?“ „Snadno, jak vidíte,“ odpověděl doktor Čandrakiran. „Každý, kdo přijede do Indie poprvé, se domnívá, že když je horko, netřeba mu pod košilí trička. V nezvykle teplém podnebí se však snadno zpotí, pak vejde do podchlazen klimatizované místnosti – a je to. Vaše vlastní košile se okamžitě stane ledovým obkladem na předehřátém těle. Výsledek je firangí flú.“

Pohrabal se ve své lékařské kabele a podal mi jakési švýcarské prášky. „Třikrát denně po dvou a za pár dní to bude v pořádku.“ Poděkoval jsem a doktor Čandrakiran odešel. Sáhl jsem po šálku čaje a požil jsem první dávku léku. V tom okamžiku jsem postupně vrhl. Francká chřipka je totiž choroba komplexní. Bolí vás všechno: hlava, oči, hrudník, žaludek, střeva. Jíst nelze, protože všechno se okamžitě vrací na tento svět. Líbezný stav pacienta je provázen vytrvalým průjmem. Je to lahůdka.

Nedostal jsem do sebe ani jeden ze švýcarských prášků. Vlastně dostal, ale nikdy tam nevydržel. Mocí se dral ven a taky toho vždy dosáhl. Následujícího dne jsem doktoru Čandrakiranovi sdělil tuto závadu v léčebném procesu a on řekl vlídně: „Tomu lze snadno odpomoci. Pošlu vám z domova několik betelových svitků a před každým užíváním jeden rozžvýkejte.“ Za chvíli po jeho odchodu se dostavil sluha a přinesl mi balíček. Dal jsem mu bachšíš a byl jsem zvědav.

Vzal jsem si jeden betelový svitek, a když jsem ho rozžvýkal, spolkl jsem dva švýcarské prášky. Zůstaly tam neprostestujíce.

„Řekněte mi, doktore,“ zeptal jsem se nazítří doktora Čandrakirana, „co jste to dal do těch betelových listů? Měly zvláštní svíravou chuť.“ Pár bylinek a dvě kapky výtažku z pryskyřice sosny himalájské,“ odpověděl doktor Čandrakiran prostě. „Je to prastarý prostředek. Nejstarší zmínka o něm, pokud vím, je v lékařském spise Bhédově z doby dávno před počátkem vašeho letopočtu.“

„To je dobré,“ zasmál jsem se. „Nebýt toho Bhédy před staletími, nebyl by mi teď ten švýcarský lék platen!“

Doktor Čandrakiran jen záhadně pokýval hlavou, sebral svou brašnu a opustil mne.

Při další návštěvě mi doktor Čandrakiran přinesl dva silné svazky vázané v hrubém plátně. „Třeba si rád prohlídnete tyhle dvě učebnice všeobecného lékařství.“ Řekl jakoby nic. „Jsou to texty staré zhruba dva a půl tisíce let, možná i víc.“

„Čaraka a Sušruta!“ zvolal jsem vzpomínaje na to, co jsem se před lety učil na Karlově univerzitě.

„Ano,“ přikývl doktor Čandrakiran. „Vy je znáte!“

„Neměl jsem ty spisy nikdy v ruce


Nejoblíbenější knihy:

Obsah stránek www.srovname.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.