Jak vybrat hodinky


Hodinky pro nás už dávno nejsou pouze ukazatelem času, v současné době slouží také jako elegantní módní doplněk, který vašemu okolí může dávat najevo, na jaké úrovni žijete. Jak už to tak v moderní době bývá, nosit na sobě můžete prakticky cokoli, jakkoliv a kdykoliv. To samé platí i u hodinek. Historie se neustále opakuje, setkáte se s lidmi, kteří se pyšní zlatými kapesními hodinkami, luxusní verzí náramkových i s dětskými motivy, ale také variantou na prst nebo dokonce na krk.

Přečtením tohoto článku se dozvíte, jaké základní typy jsou, pro jaké účely je lze pořídit, na jakém principu fungují a představíme si nejoblíbenější značky i cenové možnosti.

V první řadě je však nutné si uvědomit, pro koho jsou hodinky určeny. Na osobnosti člověka i jeho vkusu tolik nezáleží, důležitou součástí při výběru by měl být především fakt, zda se bude jednat o pánské, dámské či dětské hodinky.

Základní rozdělení


Pánské


Vrátíme-li se pár let v čase, zjistíme, že po první světové válce hodinky zdobily zápěstí skoro každého muže, kdy splňovaly především praktické funkce kvůli časové synchronizaci. V současné době si pánská populace vybírá mezi klasickými, luxusními nebo sportovními modely.

Dámské


Dámské hodinky většinou bývají menší, jemnější a v klenotnickém provedení, přece jen ženy již od počátku vnímají tento produkt jako šperk, díky čemuž funkce orientace v čase byla, a možná i je, na druhém místě. Co se týče výběru, oblíbené jsou především elegantní, neformální nebo určitého stylu.

Unisex


Zde už můžeme mluvit o výstřelku módy posledních let, kdy se přestaly dělat takové rozdíly mezi muži a ženami, jak jsme byli dříve zvyklí. Určitou součástí může být také snaha žen o emancipaci a vyrovnání se mužům, nebo také to, že muži si nacházejí více zalíbení v ženských záležitostech. Unisex lze v podstatě přeložit jako neutrální, bez rozdílu pohlaví nebo vhodné pro všechny. Tyto hodinky nejčastěji potkáme mezi sportovními výrobky nebo neformálními na každodenní nošení.

Dětské


Dětské hodinky se vyznačují hlavně svou odolností vůči poškození. Vyjímají se také různorodou konstrukcí, může být pevná, z gumy či silikonu. Samozřejmě jsou mnohem menší, ale v podstatě díky svému unikátnímu vzhledu mohou být zařazeny také do kategorie unisex. Chcete-li však rozlišovat chlapecké a dívčí, rozdíl je většinou v barevném nebo obrázkovém provedení.

Typy hodinek


Již jsme si představili rozdíly a nyní se zaměříme na další rozlišení – na způsob nošení, kde základem jsou kapesní nebo náramkové hodinky.

Kapesní


Tzv. cibule už dávno nejsou záležitostí pouze minulosti, i v dnešní době jsou velmi populární. Původně se musela dodržovat pravidla nošení, a to v malé kapsičce u pánské vesty, kde byly připevněny řetízkem ke knoflíku. Neřadí se ovšem jen mezi starožitnosti, dnes takové hodinky už nemusíte nosit dle stanovených pravidel, ani si k nim navíc přikupovat dobovou pánskou vestu, tedy pokud na tom zásadně netrváte. V současnosti totiž budete cool, i když si kapesní hodinky strčíte do kapsy u džínsů a řetízek necháte „frajersky“ venku všem na očích. Lze je nosit v podstatě jakkoliv dle svého vkusu.

Náramkové


Nejtradičnější a nejvíce nošené jsou právě náramkové hodinky. Tady už si můžete vyhrát nejen s ciferníkem, ale i náramkem, který bývá upevněný pod oušky pláště hodinek. Pásek vám v podstatě určuje styl. Může být kožený, kovový nebo z umělé hmoty, v tomto případě si prostě vybere každý. Oblíbeným typem jsou například elektronické náramkové hodinky s ručkovou indikací.

Na jakém principu fungují


Hodinky jsou také rozděleny na základě toho, jaký strojek v sobě mají zabudovaný, respektive čím jsou poháněny a na jakém principu fungují.

Mechanické


Odlišují se především svým mechanismem, ve kterém je umístěna pružinka. Mohou se natahovat korunkou nebo samočinně excentrem. Jednoduše řečeno pracují na základě energie, kterou vytváří pero v perovníku a proto jsou známé především jako hodinky na natahování nebo natahovací hodinky. Díky neustálým inovacím je klasický tikot strojku stále větší minulostí. Novinky například přišly v podobě samonátahu, zobrazení kalendáře nebo stopek.Automatické


Jsou určitým typem mechanických hodinek, ale doplněné ovšem o samonátah. V podstatě lze říct, že jsou natahovány ručně, ale bez vašeho vědomí. Fungují totiž tak, že nad vrškem základny strojku je umístěn rotor, který natahuje pero pohybem vaší ruky. Dnes jsou automatické hodinky velmi žádané – ukazují nejpřesněji čas. 

Elektronické


Nebo-li quartzové hodinky. Staly se takovým fenoménem, že na určitý čas vytlačily z trhu mechanické hodinky. A proč quartzové? Název pochází z latiny a doslova znamená krystal nebo křemenný kámen, který v tomto případě je základem veškerého chodu.

Elektronické hodinky se dále rozdělují na: 

  • Analogové – zobrazují čas pomocí ručiček, které jsou hodinové, minutové i vteřinové, jsou známé svým specifickým tikotem, řadí se mezi nejběžnější typy dnešní doby 
  • Digitální – čas je zobrazen číslicemi na displeji, nabízejí také další možnosti jako např. datum, stopky nebo odpočítávání času, zpravidla mají velmi nízkou spotřebu
  • Solární  V tomto případě už není řeč o strojku jako takovém, chod udržuje světlo, a to nejen sluneční, ale i umělé. Není snadné představit si, jak přesně mohou pracovat, ale výhodou je nepochybně fakt, že nemusíte měnit baterii. Solární článek pro nabíjení je zpravidla umístěn pod číselníkem nebo kolem něho.

Solární hodinky jsou schopny vydržet až 6 měsíců bez vystavení světlu“

Hodinky dle použití


Hodinky si můžete vybrat nejen podle stylu, vzhledu, funkčnosti, ale i na základě toho, čemu se v životě věnujete. Ať už se jedná o práci nebo o vaše koníčky.

Vojenské


Jak už bylo v předešlých odstavcích zmíněno, dětské a náramkové hodinky jsou vyráběny z odolnějších materiálů. Co se týče vojenských hodinek, platí to dvojnásobně. Tento typ představuje nejvyšší míru spolehlivosti a splňují ty nejvyšší standardy. Podstupují proto zátěžové testy, kde jsou vystavovány extrémním tepelným výkyvům nebo  dokonce přejížděny vojenským transportérem.

,,Vojenské hodinky jsou vybaveny unikátními technologiemi a ukazují 24hodinový čas.“

Outdoorové


Outdoorové hodinky jsou určeny k venkovním aktivitám. Oplývají tedy různými „vychytávkami“, díky kterým se můžete v horách, při turistice nebo jiných aktivitách ve venkovním prostředí cítit bezpečněji. Ve výbavě většinou naleznete například barometr, výškoměr, kompas nebo u pokročilejšího provedení také GPS nebo měření tepové frekvence. 

Sportovní


Lze je přirovnat k outdoorovým hodinkám s tím, že můžete zvolit typ dle sportovní aktivity. Plavete? Vyberte si ty, jenž nabízí voděodolnost. Podnikáte výlety za dobrodružstvím? Sportovní hodinky mohou mít také zabudovanou GPS nebo kompas. V případě kondičního cvičení zase s měřením tepové frekvence nebo spalováním kalorií.

Vodotěsné


Nevyhovují vám sportovní hodinky, které jsou voděodolné? Vybrat si můžete z celé škály speciálních vodotěsných produktů, které vás nadchnou moderním designem. Co se týče úrovně spolehlivosti, odvíjí se od různých parametrů, které například zahrnují střídání teplot, tlaku, hloubky vody, různé časové období, zda-li jste v klidu nebo s hodinkami manipulujete. Podobnou verzí jsou také potápěčské hodinky, kde se zvlášť provádí zkouška vůči slané vodě a schopnosti vyrovnat se změnám tlaku. Ohledně značení se nejčastěji setkáte s metry, stopami nebo s jednotkami tlaku atmosféry – bary.

Letecké (pilotní)


Letecké hodinky jsou navrženy tak, aby vyhovovali požadavkům každého pilota. V současné době si je však oblíbilo i mnoho jiných nadšenců. Ptáte se, v čem jsou tak jedinečné? Na první pohled je zaručeně poznáte, vyznačují se totiž velkými čísly a výrazným ciferníkem. Někteří výrobci se také nechali inspirovat historickými armádními hodinkami letců nebo vzhledem přístrojů v kokpitu letadla. 

Speciální typy hodinek


Speciální typy hodinek se liší především unikátními funkcemi, které poskytnou uživatelům něco navíc a zároveň nabídnou komfort a vysokou kvalitu.

GPS hodinky


Ideální pomocníci při běhání i plavání. Dokážou během pár sekund najít GPS signál, zaznamenají váš pohyb a přenesou veškeré informace do aplikace na pozadí. Jsou tak šikovným trenérem, který vás dokáže motivovat k lepším výkonům.

Krokoměr


Jinak řečeno také pedometr. Přístroj, který vám automaticky při chůzi počítá kroky a v některých případech i kalorie. Vhodný není pouze pro fitness a sport, ale klidně i do práce, tedy pokud vás zajímá vaše každodenní pohybová aktivita.

Výškoměr


Také známý jako altimetr, přístroj, který je určený k měření výšky a jehož zmenšená verze poskytne perfektní funkce pro horolezce a potápěče. Vždy je však nutné nastavit výškoměr dle aktuálních klimatických podmínek - jeho funkčnost je na počasí závislá.

Chytré hodinky (Smartwatch)


Tyto hodinky by se daly jednoduše představit jako váš mobilní telefon, hodinky, fotoaparát a lékař dohromady. Trend chytrých hodinek je stále více rozsáhlejší. Jsou kombinací všeho, co každý den  využíváte. Volání, SMS, hudba, připojení k internetu, GPS, měření tepu, notifikace s Facebookem nebo Messengerem, focení atd. Nic z toho není pro Smartwatch překážkou. Lze je spárovat také s operačním systémem vašeho telefonu nebo vložit dokonce i SIM kartu. Mohou dohlížet také na vaše zdraví či vám být bezpečným rádcem při řízení auta.

Nejoblíbenější značky


Výběr hodinek nezávisí pouze na jejich funkčnosti a ceně. Spousta lidí se drží jedné značky, na kterou nedají dopustit. Stále obměňují svou stávající sbírku a hledají nové trendy. Mezi jedny z nejoblíbenějších patří:


Cena


Cena je určitě důležitým parametrem při výběru v podstatě čehokoliv. Záleží na velkém množství aspektů, které určují hodnotu daného výrobku. Ať už je to značka, výkon, funkce nebo materiál, vybrat si můžete hodinky od 500 Kč až po miliony. Ale budete-li se držet klasických cen pro nenáročné uživatele, kteří hledají buď hezký šperk s funkcí času nebo praktického pomocníka do terénu, práce nebo pro každodenní život, setkáte se s cenami od 500 Kč do 10 000 Kč. V dalších případech poté hraje důležitou funkci váš vkus a požadavky na přístroj.

Zajímavosti ze světa hodinek


  • Nejrychlejší hodinky na světě jsou Tag Heuer Microgirder (7,2 mil. kmitů za hodinu)
  • Nejpomalejší hodinky na světě jsou Slow Runner od Martina Brauna (7 200 kmitů za hodinu)
  • Nejdražší a plné diamantů navrhl Franck Müller a jsou to Aeternitas Mega 4 za 55 milionů korun
  • Nejoblíbenější hodinky astronautů jsou Omega Speed Master, protože přesně tyto měl na sobě Neil Armstrong na své cestě na Měsíc

O hodinkách bylo ve stručnosti řečeno snad vše. Sami si pak můžete určit, zda-li dáte více na cenu, značku nebo funkčnost.