Srovnání cen » Knihy, filmy, hudba » Knihy » Srovnání cen Puchmertl Jaroslav: Michel Foucault

Knihy

Puchmertl Jaroslav: Michel Foucault

Hodnocení: 1x
  • 4

Práce kriticky zkoumá Foucaultovu koncepci uplatnění pastýřské moci ve středověku, novověku i tzv. moderní společnosti, ale především posuzuje její roli v éře globalizace. Osvícenství zrodilo normu, nový klíčový prvek mocenského působení, který měl „pastoru“ napomoci ...a dál?

Radost vám udělá:
  • 5

Filtrovat: i

Za tyto obchody dáme ruku do ohně

Specifikace Puchmertl Jaroslav: Michel Foucault

Kategorie Knihy
Nejnižší cena 139 Kč

Práce kriticky zkoumá Foucaultovu koncepci uplatnění pastýřské moci ve středověku, novověku i tzv. moderní společnosti, ale především posuzuje její roli v éře globalizace. Osvícenství zrodilo normu, n ... a dál?

Produkt Puchmertl Jaroslav: Michel Foucault

Puchmertl Jaroslav: Michel Foucault - parametry

Název produktu: Puchmertl Jaroslav: Michel Foucault
Výrobce: NEUVEDEN
Minimální cena: 139 Kč
Maximální cena: 219 Kč
Ušetríte až: 80 Kč
Průměrné hodnocení uživatelů: 4 bodů z 5
Počet hodnocení: 1 x
Hodnocení:
  • 4
Podrobný popis:

Práce kriticky zkoumá Foucaultovu koncepci uplatnění pastýřské moci ve středověku, novověku i tzv. moderní společnosti, ale především posuzuje její roli v éře globalizace. Osvícenství zrodilo normu, nový klíčový prvek mocenského působení, který měl „pastoru“ napomoci ovládnout lidské nitro. Díky důrazu kladenému na dokonalou znalost normalizace zkrachovala, ba dokonce od samého počátku byla ze své podstaty odsouzena k nezdaru. Autor zásadně odmítá Foucaultovo tvrzení o normalizaci coby velice úspěšné technice útlaku! Norma totiž není schopna vyhladit mocenskými strukturami zamítnuté formy lidského jednání prostřednictvím zátarasů, jež by umístila nejenom před zlopověstný čin, nýbrž i před samu myšlenku na "protispolečenské chování". Zde se předkladatel pokouší nastínit podobu útlaku v současném světě. Konec 20. století znamená hvězdnou hodinu vývoje pastorátu, neboť postmoderní principy zkonstruovaly konformizaci. Konformizace dokázala ovládnout hlavní impuls lidské vůle, dokázala ovládnout lidskou touhu. Paralyzací imaginace a osekáním kritického rozměru rozumu zničila autenticitu lidského myšlení, chtění i jednání.

Stávající rozdělení moci by bylo takto konzervováno, protože právě touha jako klíčový iniciátor aktivity člověka, jako zdroj odporu, udržuje či naopak boří jsoucí mocenské vztahy, touha utváří nové formy mocenských vztahů. Závěr práce vykresluje principy niterné svobody volby, tedy vnějším prostředím neomezené součinnosti imaginace a rozumu. Tato nikým a ničím nenarušená duchovní integrita přináší možnost nonkonformního myšlení, chtění, jednání. Výhradně nonkonformita může lidského jedince nasměrovat do střetu s gigantickým rozsahem moci, který nemá v dějinách obdoby, do střetu s globálním mocenským monolitem... Publikace: Michel Foucault: fatální nedocenění významu konformity - Jaroslav Puchmertl. Člověka si v éře globálního kapitalismu podmanilo vědomí, že tato

všechnyobjímající a všeobjímající síla, buď již je, nebo zásluhou

svého permanentního bytnění brzy bude vskutku všemocná. Testy DNA,

Echelon, zpravodajské družice detailně monitorující planetu... A to

je jenom špička ledovce... Neopodstatněný strach odstranil kritický

rozměr lidského rozumu... Odpor mizí ze světa... Takto bylo

zabráněno veškerému alternativnímu myšlení. Takto byl ovládnut

lidský duch. Takto byla zformována konformní lidská bytost. Publikace: Michel Foucault: fatální nedocenění významu konformity - Jaroslav Puchmertl.


Nejoblíbenější knihy:

Obsah stránek www.srovname.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.