Srovnání cen » Poradna » Šperky

POTŘEBUJETE PORADIT? Váš dotaz odešlete ve vybrané sekci:

Značka (vše)

Jak vybrat šperky

Šperky

Ženy chtěly být vždycky krásné a něčím výjimečné. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je nosit šperky. Je zajímavé, že tento způsob zkrášlování se se za několik tisíciletí prakticky nezměnil a až na jiné materiály a způsoby zpracování je vše založeno na stejném principu jako kdysi. Šperky jsou krásné a vždy představují určitou hodnotu, díky níž jsou tolik ceněné. Právě díky této hodnotě se náhrdelníky, náušnice, náramky a mnoho dalšího dává na obdiv prakticky při jakékoliv příležitosti. Je pravdou, že jsou lidé, kteří se na špercích potrpí, a jsou i lidé, kteří je rádi nenosí a povolí až při opravdu význačných událostech. Jak již bylo řečeno, jedná se o věci, které mají cenu. Kvůli tomu se taky jedná o krásné dárky, kterými můžete rozveselit každou ženu nebo muže při kdejaké příležitosti. Mnoho lidí si však při výběru neví rady, protože výběr je velký a je těžké se zorientovat. Pravdou však je, že úsměv na rtech vykouzlí prakticky jakýkoliv kousek. Jedním z kritérií, podle kterého se dají šperky rozškatulkovat, je materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Je samozřejmé, že v potaz bereme jen kvalitní šperky, takže například nad plastem neuvažujeme.


1. Zlato

O tom, že šperky ze zlata patří mezi to nejlepší, jistě není žádný pochyb. Zlato je krásný materiál, ze kterého mistři vyrábějí ještě krásnější výrobky. Kvůli tomu se jedná o materiál, ze kterého nezřídka kdy vznikají svatební prsteny, což je určitě známka jisté dokonalosti. Jedinou nevýhodou zlata je cena, která je však zcela vyvážena výrobkem, který je jedinečný.

2. Stříbro

Stříbro patří mezi další krásné a velice populární materiály. Nespornou výhodou je cena, která je nízká a díky tomu můžete stříbrné šperky pořídit opravdu levně. Kvůli tomu, že jsou levné však klesá jejich exkluzivita. I tak se však jedná o krásný materiál, ze kterého vznikají krásné náramky, náušnice, řetízky a mnoho dalších druhů šperků.

3. Chirurgická ocel

Chirurgická ocel je materiál, jehož obliba v posledních několika letech prudce vzrostla. Vznikají z ní stříbrolesklé šperky, které se vyznačují především příznivou cenou. Z chirurgické oceli pak můžete zakoupit prakticky cokoliv – náušnice, náramky, řetízky a náhrdelníky a mnoho dalšího

4. Bílé zlato

Bílé zlato je materiál, který vzniká spojením několika kovů. Hlavní přísadou je samozřejmě zlato, které pak doplňuje paladium a nikl, díky kterým získává právě tyto specifické vlastnosti. Nutno dodat, že i klasické žluté zlato obsahuje další kovy, protože ryzí zlato je pro šperky příliš měkké. Z bílého zlata pak vznikají stejné šperky jako z jiných kovů.

5. Druhy šperků a jejich výběr

Obecně platí, že u většiny šperků záleží především na jejich designu a zkrátka na tom, jak vám padnou do oka. I tak existují určité rady, kterými se můžete řídit a výběr si tak ulehčit. Jednou z nich je fakt, že pro každodenní nošení jsou lepší nenápadnější šperky, které spíše dotvářejí celkovou image a nestrhávají na sebe příliš pozornosti.

6. Prsteny

Prsteny jsou na prvním místě z toho důvodu, že při při jejich výběru přichází velký problém s tím, jakou velikost zvolit. Ve skutečnosti to však není taková tragédie, jak se zdá. Stačí pomocí provázku nebo proužku papíru změřit obvod prstu a tato hodnota v milimetrech přesně odpovídá číslování prstenů. Jiné je tomu v případě, že se dárkem chystáte překvapit a takovéto měření by vše pokazilo. V takovém případě vám nezbývá nic jiného, než vzít do zlatnictví prsten, který již darovaná osoba nosí. Podle toho pak snadno vyberete další.

7. Náušnice

Dalším šperkem, kterému byste při nákupu měli věnovat o něco větší pozornost, jsou náušnice. U těch sice nemáte povinnost nic měřit, ale měli byste sledovat především jejich tvar, který by měl korespondovat s tvarem obličeje. Kulatý obličej by pak rozhodně neměly dominovat kulaté náušnice, ale spíše podlouhlé nebo visací, které jej opticky zúží. Oválné nebo kruhové náušnice se pak hodí například ke čtvercovému nebo trojúhelníkovému obličeji, protože ho opticky dokáží zakulatit. U oválného obličeje byste pak měli zvolit drobné náušnice.

8. Náramky

Náramky nemají v podstatě žádné specifické omezení při nákupu. Jediné, co je třeba, je hlídat si trošku délku, která se však dá v krajním případě snadno zkrátit v kdejakém zlatnictví.

9. Řetízky

Při nákupu řetízků se nemusíte prakticky ničeho bát. Existují sice různé délky, ale ta ideální se dá prakticky jistě odhadnout i od oka.

Vyberte si nejlevnější šperky


Než nakoupíte, přečtěte si naše spotřebitelské poradny. Poraďte se, jak nakoupit mobilní telefon, jak si správně vybrat fotoaparát. Poradíme vám, jak si vybrat DVD rekordér, jak vybírat set-top box nebo jak vybrat zimní pneumatiky.

Obsah stránek www.srovname.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.