Srovnání cen » Poradna » Set-top boxy

POTŘEBUJETE PORADIT? Váš dotaz odešlete ve vybrané sekci:

Rady při nákupu set-top boxu

Set-top boxy

S přechodem analogového vysílání na digitální ztratí většina televizorů schopnost přijímat běžně vysílaný pozemní televizní signál a televizní program budete moci sledovat pouze s pomocí malého přístroje, který se nazývá set-top box. Set-top boxy nejsou na českém trhu žádnou novinkou a základní model si může dovolit téměř každý. Nejlevnější set-top box seženete už okolo 800,- korun, špičkové přístroje ale dosahují cen okolo deseti tisíc korun. V následujícím průvodci vám poradíme, na co se zaměřit při nákupu set-top boxu, abyste si nástup digitálního vysílání vychutnali se vším, co tato technologie může v současnosti nabídnout.


1. Co je to set-top box

Set-top box je velmi zjednodušeně malé elektronické zařízení, které dokáže přijímat a zpracovávat informace v digitální podobě. V dnešní době jsme zvyklí používat tento název pouze pro přístroje, které zajišťují příjem digitálního televizního a rozhlasového signálu, set-top boxem ale může být jakékoliv zařízení - například videoherní konzole. Televizní set-top box, kterého se bude týkat náš rádce, tedy přijímá digitálně zakódovaný televizní signál - terestrický (šířený vzduchem), satelitní nebo kabelový a převádí ho na signál, který je schopná zobrazit běžná televize. Velkou výhodou set-top boxů je schopnost oboustranné komunikace, tedy nejen signál přijímat, ale také vysílat. V praxi to znamená, že s pomocí set-top boxu a jednoho stisku dálkového ovládání budete schopní například hlasovat pro svou oblíbenou skladbu v hitparádě, kterou právě daný televizní kanál vysílá.

2. Na co se zaměřit při nákupu

Připojení set-top boxu k televizi

Před koupí byste měli především zjistit, jakým způsobem bude možné set-top box k vaší stávající či budoucí televizi připojit. Na výběr totiž máte hned několik možností:

  • připojení pomocí konektoru SCART nebo
  • připojení pomocí konektoru S-Video,
  • v případě menší úhlopříčky obrazovky televizoru, bohatě postačí i vstup pro kompozitní video.
  • Nemá-li váš televizor ani jeden z těchto vstupů, ale jen konektor pro anténu, pak byste se měli poohlédnou po set-top boxu s takzvaným RF modulátorem, který dokáže signál převést do analogové podoby.

České ovládací menu, funkce a vlastnosti

Přístroje, které budete pořizovat na českém trhu by již měly být vybaveny ovládacím prostředím v českém jazyce a zároveň by neměly mít ani problém s českým teletextem či EPG (elektronickým programovým průvodcem, který vám zobrazí informace o právě vysílaných pořadech, ale i program na několik týdnů dopředu). Přesto se však vždy ubezpečte, že set-top box, který si hodláte pořídit tyto vlastnosti má. Důležitou funkcí, která vám ušetří hodně času je také automatické vyhledávání jednotlivých stanic. I u těch nejlevnějších set-top boxů budete mít na výběr z mnoha funkcí, například rodičovského zámku, sledování více programů zároveň, zastavení a přiblížení obrazu a dalších. Někteří výrobci navíc nabízejí i možnost aktualizovat v přístroji firmware, tedy neustále vylepšovat a rozšiřovat vlastnosti vašeho set-top boxu. Zvažte tedy, které funkce set-top boxu opravdu využijete, a za které se nevyplatí připlácet. Také si dopředu zjistěte, kolik televizních a rozhlasových stanic lze do paměti set-top boxu uložit.

Jednotunerové a dvoutunerové set-top boxy

Na trhu si můžete vybrat ze set-top boxů, které mají zabudovaný jeden tuner (přijímač) nebo dva tunery. Dvoutunerové set-top boxy využijete v případě, pokud chcete sledovat jeden program a zároveň nahrávat druhý. Užitečné jsou také v situaci, kdy je k set-top boxu připojeno více televizorů a na každém chcete sledovat jiný program.

Mezi jednotunerové přístoje patří set-top boxy: SENCOR SDB 1010TU, TECHNISAT DigiPal 2 TX, STRONG SRT 5011.

Příklady dvoutunerových set-top boxů: SENCOR SDB 3007T, EVOLVE Mercury, STRONG SRT 5220.

Set-top boxy s pevným diskem

Set-top box s pevným diskem nebo možností připojení pevného disku ocení zejména ti, kteří si chtějí programy zaznamenávat a archivovat. Na trhu je široká nabídka přístrojů, které nabízejí mnoho funkcí, například možnost připojit pevný disk k vašemu počítači. Tyto přístroje bývají většinou dvoutunerové a umožní vám bez problémů zaznamenávat jiný pořad než ten, který právě sledujete.

Vyberte si set-top box s pevným diskem: SENCOR SDB 3007T, X-site DVBT-35, TOPFIELD TF 7710 HDPVR.

Vestavěné set-top boxy

Vestavěný set-top box je jednoduše přijímač, který je již zabudován v televizi. Jedná se o příjemné kompaktní řešení do interiérů, kde není mnoho místa. Toto řešení ocení převážně nenároční uživatelé, nicméně dražší přístroje nabízí mnoho funkcí, za které se jejich externí bratříčci jistě nemusí stydět.

Televizory s vestavěným set-top boxem: SAMSUNG UE32B6000, Samsung LE32C650, Samsung PS50C680.

Výstup HDMI

Pokud již doma vlastníte domácí kino a televizi, která je připravena přijímat signál ve formátu HDMI (High-Definition Multi-media Interface - rozhraní pro přenos nekomprimovaného obrazového a zvukového signálu v digitálním formátu), budete jistě chtít set-top box, který vám umožní sledovat televizní program ve vysoké kvalitě a využít vlastnosti této moderní technologie.

Mezi set-top boxy s HDMI patří: SIGMATEK DVBR 162, TOPFIELD TF6000TS.

3. Podobné produkty

Srovnání cen set-top boxů


Než nakoupíte, přečtěte si naše spotřebitelské poradny. Poraďte se, jak nakoupit mobilní telefon, jak si správně vybrat fotoaparát. Poradíme vám, jak si vybrat DVD rekordér, jak vybírat set-top box nebo jak vybrat zimní pneumatiky.

Obsah stránek www.srovname.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.