Srovnání cen » Poradna » Sekačky na trávu

POTŘEBUJETE PORADIT? Váš dotaz odešlete ve vybrané sekci:

Jak vybrat sekačku na trávu

Sekačky na trávu

Zahrada je místo, které pro mnoho lidí nabízí především odpočinek. K tomu, aby vše vypadalo tak, jak by mělo, je zcela jistě zapotřebí zahradní sekačka. Jen díky té totiž můžete udržovat výšku trávníku v rozumné mezi a zařídit tím, že na zahrádku nebudete koukat s radostí na srdci nejen vy, ale i sousedé a všichni kolemjdoucí.


Vybrat takovou sekačku však není rozhodně nic jednoduchého. Na trhu je celá řada značek a sekačky mají opravdu velké množství parametrů, podle kterých se při nákupu můžete řídit. I tak je vždy lepší investovat spíše do kvality, protože v tomto případě si můžete být prakticky jistí, že se to vyplatí. Tyto výrobky totiž mohou při správném zacházení a dobré údržbě vydržet celá léta. Vždy však nejvíce záleží na kvalitě výrobku, takže se před definitivním rozhodnutím opravdu vše dobře rozmyslete a v případě nejasností hledejte informace – například na diskuzních fórech, kde najdete fakta přímo od spotřebitelů, kteří si před vámi zakoupili stejný model, a tak vám mohou vypovědět vlastní zkušenosti.

1. Výběr sekačky

Pokud se i vy rozhodujete pro koupi zahradní sekačky, měli byste nejdřív pořádně zmapovat terén, do kterého bude stroj určen. Důležitým kritériem pro vás bude především rozloha a členitost terénu, kvalita trávníku a v neposlední řadě také finanční možnosti, na které se pevně váže částka, kterou jste ochotni utratit za nadstandardní funkce. Mezi základní druhy sekaček, které jsou vhodné na klasický trávník, patří rotační a vřetenové sekačky. Další kapitolou jsou zahradní traktůrky vhodné na sekání velkých ploch, kterými mohou být opravdu velké zahrady nebo například hřiště.

Mezi další stanovisko, podle kterého se tyto stroje dají rozdělit, patří druh pohonné energie. Podle tohoto specifika známe elektrické sekačky, benzínové sekačky a samozřejmě i ruční vřetenové sekačky.

2. Parametry sekaček

Mezi nejdůležitější parametr sekaček patří šíře záběru. U nejklasičtějších rotačních sekaček se šíře záběru pohybuje mezi 32 a 56 centimetry. Pokus sekačku vybíráte, měli byste záběr určit především podle rozlohy trávníku, který hodláte kosit. V zásadě se stačí řídit těmito údaji:

  • okolo 200 m2 – záběr o velikosti 32 cm
  • okolo 350 m2 – záběr o velikosti do 40 cm
  • okolo 500 m2 – záběr o velikosti v rozmezí 40 – 45 cm
  • okolo1 000 m2 – záběr o velikosti v rozmezí 45 – 53 cm
  • 1 000 m2 a více – záběr v rozmezí 53 – 56 cm

3. Materiál šasi

Obal sekačky může být v zásadě vyroben ze tří různých druhů materiálů. Levné sekačky jsou vyrobeny především z plastu, který však nemá zrovna oslnivou životnost, ale je nejlevnější. Další alternativou je plech, který vydrží už opravdu mnoho, ale na druhou stranu je těžký a sekačka se tak stává poměrně neobratnou. Poslední možností jsou slitiny hliníku, které jsou velice lehké, pevné a hliníkové sekačky na trávu tak patří do nejvyšší kategorie.

4. Kolečka

Kolečka jsou opravdu důležitá pro kvalitní a hlavně pohodlné sekání. Prakticky pasé jsou kolečka na kluzných ložiscích – můžete se s nimi však setkat u nejlevnějších modelů, které jsou k dostání například v supermarketech. Od takových výrobků však nemůžete čekat žádnou oslnivou kvalitu. Mnohem kvalitnější jsou kolečka na kuličkových ložiscích. Ty nabízejí vysoký komfort. Zvlášť v případě, kdy jsou použity kvalitní materiály a kola mají velký průměr.

5. Mulčování

Co se týče drtě z posekané trávy, můžete zakoupit sekačku s bočním vyhazováním, zadním vyhazováním, sběrným košem, anebo funkcí mulčování. Díky tomuto systému je tráva rozdrcena na malinkaté kousky a vpravena zpět do trávníku, který se tím pohnojí. To však lze udělat jen jednou za čas – v opačném případě by se v trávníku vytvořila vrstva, která by nepropustila vodu, světlo a ani vzduch a trávník by tak zanedlouho samozřejmě odumřel.

6. Pojezd sekačky

Pojezd je u sekačky opravdu skvělou funkcí pro kohokoliv, komu se sekačka nechce neustále tahat ručně. Zvlášť u velkých zahrad to může být skutečně únavné. Sekačky se samopojezdem vám tak dokáží ušetřit opravdu velké množství práce a to i při ne zrovna vysoké investici. Můžete narazit na jednorychlostní a na třírychlostní modely, u kterých se dá rychlost pohybu měnit plynule. Vyhýbejte se však náhonu na přední kolečka, který může ztratit svou účinnost například v kopcovitém terénu, nebo když je přeplněný sběrný koš.

7. Výkon a točivý moment sekačky

Výkon sekačky je dalším opravdu důležitým parametrem. Obecně platí, že na každých deset cm záběru sekačky by měla být přítomna jedna koňská síla. U sekačky se záběrem 40 centimetrů by minimální výkon zahradní sekačky měl činit 4 koňské síly ( 4 HP )

Točivý moment pak hraje velkou roli například v otázce, jak vysoký trávník sekačka dokáže pokosit. Další obecná poučka stanovuje, že dvojnásobkem točivého momentu získáte číslo, které určuje maximální výšku trávníku.

8. Sběrný koš

Sběrné koše jsou běžnou součástí většiny sekaček. Velmi záleží na jejich objemu, protože neustále běhat a koš vyprazdňovat je unavující a zbytečné. Pomalu se také začíná ustupovat od plastových košů, protože v mezerách v jejich povrchu zasychá tráva, která následně brání proudění vzduchu a tak sekačce ubírá výkon. Nejlepší je tedy po každém sekání koš vymýt. Tomu se můžete vyhnout s textilním sběrným košem, který vymývat nemusíte a uberete si tak další starost.

Vyberte si nejlevnější sekačky na trávu


Než nakoupíte, přečtěte si naše spotřebitelské poradny. Poraďte se, jak nakoupit mobilní telefon, jak si správně vybrat fotoaparát. Poradíme vám, jak si vybrat DVD rekordér, jak vybírat set-top box nebo jak vybrat zimní pneumatiky.

Obsah stránek www.srovname.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.