Srovnání cen » Poradna » Rotopedy a ergometry

POTŘEBUJETE PORADIT? Váš dotaz odešlete ve vybrané sekci:

Značka (vše)

Jak vybrat rotoped a ergometr

Rotopedy a ergometry

Jízda na rotopedu nebo ergometru patří mezi nepříjemnější a nejpopulárnější formy cvičení. Pohyb na kvalitním přístroji posiluje organismus, je velmi šetrný k celé pohybové soustavě a zejména ženy ocení, že dokáže pomoci vytvarovat partie v oblasti břicha, hýždí a stehen. Posilování na rotopedech či ergometrech je vhodné téměř pro všechny – od pacientů, kteří jsou v rehabilitaci až po zkušené sportovce. Na co se zaměřit při výběru rotopedu nebo ergometru vám popíšeme v naší poradně.


1. Jaký je rozdíl mezi rotopedem a ergometrem

Klasický rotoped je posilovací stroj, který simuluje jízdu na kole. Ergometr je vylepšený rotoped, který je řízený počítačem a umožňuje nastavit automatické snižování či zvyšování zátěže. Ergometr lze tedy nastavit podle aktuální tepové frekvence, nebo předdefinovat profil tratě, kterou chcete projet.

Vyberte si nejlevnější ergometr

Vyberte si nejlevnější rotoped

2. Na co se při výběru ergometru a rotopedu soustředit

Při výběru rotopedu buďte nároční, špatně nastavený přístroj může spíše uškodit než posílit vaše zdraví. Než si posilovací stroj objednáte, důkladně se s ním seznamte a vyzkoušejte. Celkově se přesvědčte, že rotoped nebo ergometr, který si kupujete, je stabilní a působí robustně. Při nasedání nebo sesedání byste rozhodně neměli mít pocit, že s vámi přístroj přepadne na stranu.

Sedlo rotopedu

Při výběru dbejte na pohodlné sedlo, které lze nastavit přesně podle vašich potřeb. Mějte na paměti, že špatně nastavená výška sedla může vést k bolestem zad. Pokud chcete sedět opravdu pohodlně, zvolte sedlo gelové, je měkčí a snadno se přizpůsobí.

Středové kolo

Středové kolo je jedna z nejdůležitějších částí rotopedu, proto si zkontrolujte, zda je osazeno kvalitními ložisky – pouze tak lze zajistit dlouhou životnost stroje.

Ovládání zátěže / brzdný systém rotopedu

V klasickém rotopedu se patrně setkáte s magnetickou brzdou, kdy zátěž, kterou je nutné vyvinout je závislá na vzdálenosti magnetu od setrvačníku. Je to velmi odolný a velmi tichý systém. Ve strojích, které umožňují dokonalé ovládání, najdete brzdu elektromagnetickou (indukční). Zátěž je pak ovlivňována množstvím elektrického proudu v cívce elektromagnetu. Systém je velmi přesný, odolný a v kombinaci se zabudovaným počítačem skýtá mnoho možností posilování.
Ovládat zátěž rotopedu lze buď manuálně - pro méně náročné je toto ovládání úplně dostačující. Druhou a pohodlnější možností je ovládání pomocí různě výkonného počítače. V ergometru lze pak jednoduše naplánovat zátěž nebo měnit zátěž během jízdy.

Řídítka

Zde platí podobné pravidlo jako pro sedla – pokud řídítka nejdou nastavit, přesvědčte se, že vám budou sedět. Pokud se na rotopedu nebudete cítit pohodlně, vystavujete se zdravotním problémům.

Nosnost rotopedu

Nosnost je závislá na provedení rámu, vždy si proto raději zvolte rotoped, který působí robustním a dobře provedeným dojmem. Nenechte se zlákat výhodnou cenou a nedělejte kompromisy, pokud si na rotopedu nechcete spíše ublížit.

3. Počítač na rotopedu

Pokročilé rotopedy a samozřejmě ergometry mají počítače, které vám podají informace o vašem aktuálním sportování. Jednodušší počítač vám řekne, kolik jste ujeli kilometrů jakou rychlostí a za jaký čas. Některé vám změří tepovou frekvenci a odhad spálených kalorií. Vyspělé ergometry vám pak pomocí zabudovaného počítače umožní “naprogramovat” si celou zátěž od začátku cvičení až do konce.

4. Další funkce rotopedů

Snímače tepové frekvence v jakém rozsahu se pohybuje vaše tepová frekvence, zda tedy spalujete tuky nebo posilujete svaly. Tep většinou snímají pomocí snímačů na řídítkách nebo uchu sportovce.

Většinu výše zmíněných pravidel lze aplikovat i na ostatní posilovací stroje. Dopředu si stanovte, jaké máte na svůj posilovací stroj nároky, jak často ho budete využívat a vybírejte podle kvality zpracování, teprve až potom zvažujte cenu.

Vyberte si nejlevnější běžecké trenažéry

Vyberte si nejlevnější veslařské trenažéry

Vyberte si nejlevnější eliptické trenažéry

Vyberte si nejlevnější steppery

Srovnání cen rotopedů a ergometrů


Než nakoupíte, přečtěte si naše spotřebitelské poradny. Poraďte se, jak nakoupit mobilní telefon, jak si správně vybrat fotoaparát. Poradíme vám, jak si vybrat DVD rekordér, jak vybírat set-top box nebo jak vybrat zimní pneumatiky.

Obsah stránek www.srovname.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.