Srovnání cen » Poradna » Myčky

POTŘEBUJETE PORADIT? Váš dotaz odešlete ve vybrané sekci:

Jak vybrat myčku

Myčky

Myčky nádobí patří bezesporu mezi nejzákladnější kuchyňské spotřebiče, bez kterých si moderní kuchyni dokáže v této době představit jen málokdo. Je to především tím, že mytí nádobí patří mezi jedny z nejotravnějších domácích prací, na které jen můžete narazit. Snad každý, kdo žil v době před automatickými myčkami a musel tak nádobí mýt každou chvilku, jistě potvrdí. Tyto domácí spotřebiče však neslouží jenom pro usnadnění života. Díky myčce uspořit opravdu velké množství času a peněz. Je to tedy zařízení, které každé domácnosti ušetříte opravdu velké množství starostí a můžete se tak zajímat o mnohem důležitější a veselejší věci, než je úklid špinavého nádobí. Mezi oblíbené značky patří myčky AEG, BOSCH, SIEMENS, WHIRLPOOL nebo ELECTROLUX.


1. Jak vybrat kuchyňskou myčku na nádobí

Při nákupu snad jakéhokoliv domácího spotřebiče je vždy lepší mít dopředu určitou představu o tom, co chcete a jaké funkce byste očekávali. V případě nákupu myčky nádobí je třeba se zaměřit na několik základních okruhů, podle kterých vyberete ideální model právě do vaší kuchyně. Mezi tyto okruhy patří především: design, velikost, cena, spotřeba a hlučnost a speciální funkce. Tyto parametry jsou ze všeho nejdůležitější.

2. Design myčky

Design myčky by měl v každém případě ladit s designem celé kuchyně. Na výběr jsou především dvě možnosti – volně stojící a vestavěné myčky. U těch volně stojících pak rozhoduje především barva – ta by měla být v duchu zbytku kuchyně a to hlavně ostatních spotřebičů. Pokud jsou všechna zařízení ve vaší kuchyni například z nerezi, vaše myčka by pak měla být stejná. Vestavěné myčky už do kuchyně zakomponujete snadno; musíte na ně ale myslet už při přípravě projektu, abyste našli ideální místo pokud možno co nejlépe u dřezu, kde je ideální místo jak pro zapojení vody, tak pro zapojení odpadu. Krom toho můžete nádobí z dřezu snadno přendat do myčky bez zbytečného obíhání celé kuchyně.

3. Velikost myčky nádobí

Velikost myčky závidí především na počtu členů v domácnosti a také na tom, jak často je přímo doma připravování jídlo a tím pádem špinavé nádobí. Je samozřejmé, že domácnost, která má 5 členů a prakticky neustále jí doma, potřebuje mnohem větší myčku, než manželský pár bez dětí, který na obědy chodí do restaurace. Tato velikost se často neudává pomocí rozměrů v centimetrech, ale v počtu sad nádobí, které se dovnitř vejdou. Jedna sada přitom obsahuje nádobí pro jednoho člověka – hluboký talíř, mělký talíř, dezertní talířek, hrneček, podšálek a samozřejmě příbory. Ty nejmenší myčky potom nabízejí místo pro šest sad a ty velké pro čtrnáct i více sad.

Mezi nejčastěji kupované patří myčky o rozměru 45 cm nebo 60 cm.

4. Spotřeba myčky

Spotřeba myčky nádobí se týká dvou základních položek – vody a elektrické energie. Čím menší spotřeba u obou položek přináší v průběhu let opravdu značnou úsporu finančních prostředků. Spotřeba elektrické energie je vždy uvedená na štítku, kterým je spotřebič označen. Ty nejlepší a často také nejdražší modely jsou označeny A++, což znamená opravdu razantní úsporu od modelů, které jsou označeny například B+. Spotřeba vody pak také závisí hodně na ceně myčky a většinou se pohybuje v rozmezí jedenácti až osmnácti litrů na jedno umytí.

5. Hlučnost

Hlučnost je parametr, který se na první pohled nezdá být nijak zvlášť důležitý. Opak je ale pravdou; zvlášť v případě, že myčku máte často v úmyslu zapínat v noci, kdy by vám hlučný model mohl způsobit dost nepříjemné chvilky při usínání. Většina modelů v dnešní době dosahuje hodnoty hluku kolem 50 dB. Lepší modely se však mohou dostat až na úroveň 44dB a to je především v klidném prostředí opravdu velmi znatelný rozdíl.

6. Speciální funkce a programy

Již dlouhou dobu není pravidlem, že myčky mají pár základních programů a tím to končí. Dnes se výrobci předhánějí ve využívání speciálních funkcí, které vám ušetří čas a starosti. Jednou z novinek poslední doby je funkce Fuzzy logic. Díky té stačí zmáčknout tlačítko start a o nic jiného se nemusíte starat – kuchyňská myčka sama zanalyzuje, kolik do ní bylo vloženo nádobí a podle dalších informací ( jako např. Kolik vody stéká ) zjistí, jaká bude ideální teplota a množství vody a také kolik oplachů bude ideálních. Díky tomu se ušetří spoustu vody, elektřiny za dosažení toho nejlepšího možného výsledku.

Dalšími funkcemi jsou:

  • Aquasafe a aquastop – kontrolují únik vody jak z vnitřního oběhu tak z přívodní hadice. V případě detekování úniku okamžitě vypnou program, odčerpají vodu a popř. Uzavřou přívodní ventil tak, aby zabránili dalším škodám. Díky těmto programům tak můžete v klidu nechat myčku zapnutou i v noci.
  • Funkce odloženého mytí – díky časování můžete nastavit hodinu, kdy se spustí program tak, jak vám to nejvíce vyhovuje
  • Eco funkce – zajišťuje co nejoptimálnější využití dodané energie. Voda má často teplotu jen 50 °C, která zaručuje nejlepší podmínky pro enzymy obsažené v pracích prostředcích.
  • Anti-bacteria – jak již název vypovídá, tato funkce se postará o zlikvidování naprosté většiny bakterií.
  • Tablet program – speciálně navržený program pro tablety 2/1, 3/1 a další
  • Multizone – program, který umyje jen nádobí v jednom ze dvou košů.
  • Poloviční náplň – funkce, díky níž nemusíte čekat, než naplníte celou myčku. Oba koše tak stačí naplnit jen z poloviny a zapnout. Ušetříte tak velké procento vody a energií.

Vyberte si nejlevnější myčky


Než nakoupíte, přečtěte si naše spotřebitelské poradny. Poraďte se, jak nakoupit mobilní telefon, jak si správně vybrat fotoaparát. Poradíme vám, jak si vybrat DVD rekordér, jak vybírat set-top box nebo jak vybrat zimní pneumatiky.

Obsah stránek www.srovname.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.