Srovnání cen » Poradna » Multifunkční tiskárny

POTŘEBUJETE PORADIT? Váš dotaz odešlete ve vybrané sekci:

Rady při nákupu multifunkčních tiskáren

Multifunkční tiskárny

Dnešní moderní domácnost disponuje, vedle běžných domácích spotřebičů a elektroniky také tiskárnou, skenerem a v mnoha případech i faxem. Takové množství přístrojů zabere hodně místa, proto se hitem posledních let staly takzvané multifunkční tiskárny, které dokáží zastat všechny funkce v jednom. Multifunkční – to znamená, že v jednom přístroji získáte tiskárnu, skener, kopírku a někdy i fax, což ušetří místo i peníze. Na trhu jsou i velmi kvalitní barevné tiskárny, jejichž výstup je skutečně skvostný. V následujícím textu se dozvíte, jak postupovat při výběru multifunkční tiskárny a zjistíte i srovnání ceny jednotlivých výrobků.
Multifunkční zařízení jsou v dnešní době velice užitečné. Kde jsou ty časy, kdy člověk musel chodit po sousedech nebo do specializovaných firem, kdy si mohl nechat vytisknout či okopírovat černobíle texty nebo obrázky? Dnes jsou na trhu kvalitní multifunkční tiskárny, které toho zvládnou mnoho. Příkladem mohou být např. barevné laserové tiskárny Epson nebo Canon, které jsou skutečně výtečné.


Výrobci tabletů

Multifunkční zařízení jsou stále oblíbenější. Jsou cenově dostupné a jsou skutečně užitečné a použitelné v každé domácnosti. Výhodou je fakt, že máte kopírku, tiskárnu i scanner v jednom zařízení. Hlavním výrobcem těchto přístrojů je firma Canon, která má velice kladné recenze na své výrobky. I Epson existuje na trhu již dlouhou dobu a tak ví, co dnešní uživatelé od multifunkčního zařízení očekávají. Narazit můžete i na přístroje značek Samsung či Brother, které se taktéž pyšní kvalitními vlastnostmi a dobrým provedením. Pokud přemýšlíte nad nákupem, mohou Vám pomoci recenze.

1. Typy uživatelů

Začátečník

Vystačíte-li si s běžnými funkcemi a nemáte vyšší (profesionální) nároky na kvalitu tisku, pak si bez problémů vystačíte s jednoduchým přístrojem, který obsahuje tiskárnu, skener a funkci kopírování. V této základní kategorii pak naleznete přístroje, které začínají na cenách okolo 2000,- Kč. Budete-li tiskárnu používat k tisku fotografií, zvolte si raději tiskárnu inkoustovou.

Mezi tyto multifunkční tiskárny pro začátečníky patří například: CANON Pixma iP2700, MINOLTA PagePro 1350W, BROTHER HL 2140

Pokročilý

Pracujete-li z domova nebo potřebujete-li spolehlivý přístroj pro běžný kancelářský provoz v malé firmě, poohlédněte se ve vyšší kategorii. Takové přístroje mají kromě základních funkcí i integrovaný fax a scanner s automatickým rozeznáváním textu (OCR). Rozhodně nepodceňte důležitost automatického podavače při skenování či faxování. Opravdu kvalitní tisk vám zaručí laserová tiskárna.

Příklady multifunkčních tiskáren pro pokročilé uživatele: Canon Pixma iX4000, Canon MF4010, Samsung SCX 4500

Experti

Multifunkční tiskárny jsou rozhodně praktičtější volbou než jednoúčelové tiskárny či skenery. Technická kvalita dnešních multifunkčních tiskáren může jednoúčelovým přístrojům směle konkurovat. K tisku fotografií rozhodně zvolte tiskárnu s inkoustovou náplní a nezapomeňte na funkce, které vám usnadní práci - například rozhraní k přímému připojení digitálního fotoaparátu či přímému tisku z CD či DVD.

Příklady profesionálních multifunkčních tiskáren: BROTHER MFC 6890CW, HP LaserJet 4345 mfp, EPSON AcuLaser CX21NF

Inkoustová tiskárna nebo laserová tiskárna

Každá z obou typů tiskáren má svá pro i proti. Pro inkoustové tiskárny hovoří cenově atraktivní barevný tisk. Při velkých objemech tisku se však laserová tiskárna stává výhodnější – je rychlejší, tonery vydrží déle a produkuje ostřejší tisk. Pro profesionální užití například ve firmách lze tedy doporučit laser, pro domácí užití a tisk fotografií je vhodnější inkoustová tiskárna.

Černobílá nebo barevná tiskárna

Všechny multifunkční tiskárny mají integrovaný barevný skener, tiskárna však může být pouze černobílá. Pokud tedy víte, že budete tisknout dokumenty, které obsahují jak text i obrázky, pak zvolte inkoustovou tiskárnu se čtyřmi barvami.

Příklady barevných tiskáren: CANON Pixma MP55, SAMSUNG SCX-4200, EPSON Stylus SX510W

Příklady černobílých tiskáren: SAMSUNG SCX 4500, HP Color LaserJet CM2320nf MFP, Canon i SENSYS MF4340d

2. Důležité funkce

PictureBridge

PictureBridge je standardní rozhraní, pomocí kterého lze k multifunkční tiskárně připojit digitální fotoaparát a přímo vytisknout fotografie. Formát tisku i vzhled si navolíte přímo z vašeho fotoaparátu.

Spotřební materiál

Pokud pořizujete multifunkční zařízení, rozhodně není dobré hledět pouze na pořizovací cenu. U většiny levných modelů totiž platí, že jejich pořizovací náklady jsou malé, ale provozní náklady pak mohou být extrémně vysoké. Tyto dodatečné výdaje ale většinou výrobce neuvádí. Pokud chcete spolehlivý přístroj, který bude mít rozumné provozní náklady, rozhodně se nevyplatí šetřit a pořídit si dražší laserovou tiskárnu. Je však také jasné, že pokud vytisknete deset stránek za měsíc, nejlevnější multifunkční zařízení s inkoustovou tiskárnou vám bude bohatě stačit.

Barevná hloubka

Barevná hloubka je údaj, který v multifunkčním zařízení reprezentuje kvalitu skeneru. Čím vyšší je toto číslo, tím vyšší bude i kvalita výsledného elektronického dokumentu. Na trhu se setkáte nejčastěji s barevnou hloubkou 24 bitů. Tato hloubka poskytuje dostatečnou kvalitu pro běžné skenování. Pokud potřebujete mít špičkovou reprodukci, pak sáhněte po zařízeních, které mají hloubku barevnosti 48 bitů.

Paměť

U této funkce platí u multifunkčních tiskáren jednoduché pravidlo – čím větší paměť, tím rychleji bude přístroj schopen zpracovávat zadané úlohy.

Ovladače

Ovladače jsou programy, které zajišťují správnou funkčnost přístroje a spolupráci s počítačem. Dodávají se společně s multifunkční tiskárnou na CD a updaty bývají dostupné přímo na stránce výrobce.

Samostatná funkčnost

Většina multifunkčních tiskáren je již dnes schopná kopírování, skenování i faxování bez zapojení do vašeho počítače.

Maximální rychlost tisku

Maximální rychlost tisku se udává v počtu vytištěných stran za minutu. Avšak oproti výrobcem udávanému číslu se může lišit v závislosti na tom, co tisknete. Běžné modely dosahují při běžné práci rychlosti 20 – 25 černobílých stránek za minutu.

Rozlišení

Tento údaj popisuje, jak detailní bude tisk. Rozlišení se udává v jednotkách dpi (dots per inch – počet obrazových bodů na jeden palec). Čím vyšší tedy vaše multifunkční zařízení bude mít rozlišení, tím lepší bude výsledný obraz. Rozlišení běžné inkoustové tiskárny se pohybuje v rozmezí od 600x600 až 1200x6000 dpi. Údaj se může lišit pro barevný a černobílý tisk.

Automatický podavač papíru

Většina multifunkčních zařízení obsahuje plochý skener, takže musíte postupně vkládat dokumenty pro skenování ručně a po jednom. Pokud tedy často skenujete velké množství dokumentů, automatický podavač vám ušetří hodně práce.

Spotřeba energie

I když to nemusí být na první pohled patrné, spotřeba energie je jedním z důležitých kritérií při výběru multifunkční tiskárny. Některé modely totiž mohou mít ve stand-by modu velmi vysokou spotřebu a pak vám nezbude než vypínat přístroj ze zásuvky.

Fax

Některé multifunkční tiskárny jsou schopné i faxovat, a to nejen ve spolupráci s počítačem, ale i pokud je počítač vypnutý. Zařízení příchozí faxy ukládá do paměti a později je pak možné je vytisknout či stáhnout do počítače.

Příklady tiskáren s faxem: HP Photosmart PREMIUM, BROTHER MFC 6890CW, CANON PIXMA MX340

Připojení

Pro připojení multifunkčních tiskáren je nejčastěji použito rozhraní USB, některé modely však disponují možností propojit je s počítačem či v síti ethernetovým kabelem, prostřednictvím rozhraní FireWire či přes paralelní port.

Duplexní (oboustranný) tisk

Tato funkce umožňuje automatický oboustranný tisk.

3. Příslušenství

Inkoustové cartridge

Cena za inkoustové cartridge (náplně) má podstatný vliv na provozní náklady vašeho multifunkčního zařízení, které je vybaveno inkoustovou tiskárnou. Vysoké náklady se dají snížit až o 50% znovu naplněním cartidge.

Opětovné naplňování inkoustových náplní může mít vliv na technický stav vaší tiskárny a může způsobit neplatnost záruky. Nevhodné je také používat pouze tříbarevné cartridge – pokud dojde jedna barva, je totiž nutné vyměnit celou náplň.

Toner

Toner pro laserové tiskárny je dražší než cartridge, ale vydrží mnohem déle – a náklady na tisk jedné stránky jsou podstatně nižší. Budete-li převážně tisknout hodně textu, zvolte rozhodně laserovou tiskárnu.

Papír

Většina tiskáren je schopna zpracovat více druhů papíru (fotopapír, papír do kopírek či papír s vyšší gramáží). Vyrábějí se však speciální papíry pro jednotlivé druhy tiskáren, například pro inkoustové takový, které zamezí rozpíjení barev.

Srovnání cen multifunkčních tiskáren


Než nakoupíte, přečtěte si naše spotřebitelské poradny. Poraďte se, jak nakoupit mobilní telefon, jak si správně vybrat fotoaparát. Poradíme vám, jak si vybrat DVD rekordér, jak vybírat set-top box nebo jak vybrat zimní pneumatiky.

Obsah stránek www.srovname.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.