Srovnání cen » Poradna » Rady při koupi MP3 přehrávače

POTŘEBUJETE PORADIT? Váš dotaz odešlete ve vybrané sekci:

Rady při koupi MP3 přehrávače

Rady při koupi MP3 přehrávače

Chcete-li si vychutnat skutečně kvalitní a ničím nerušený poslech, dobrý mp3 přehrávač nic nenahradí. Protože místo těchto přístrojů stále častěji používá většina lidí mobilní telefony, jsou mp3 přehrávače levné. Mp3 přehrávač můžete pořídit již za několik stokorun a zvukový výstup bude lepší než z mobilního telefonu. Výběrem přístroje Apple či Philips získáte přístroj té nejvyšší kvality. Hudební přehrávače (často nazývané podle hudebního formátu MP3 přehrávače či jen empétrojky) dnes nabízí v opravdu malém balení vynikající výdrž, skvělou ergonomii a hudební reprodukci srovnatelnou s mnohem většími audiozařízeními. Díky nim si tak všechny své oblíbené skladby můžete vzít téměř kamkoliv vás napadne. MP3 přehrávač se pyšní dobrým a kvalitním zvukovým výstupem, který předčí jakýkoli obilní telefon. MP3 přehrávač toho však dnes umí více – dokáže přehrávat video, obrázky či hry.
Nabídka na trhu s hudebními přehrávači je obrovská, proto vám pomůžeme najít MP3 přehrávač přesně podle vašich potřeb, přání a hlavně rozpočtu. I levně lze mp3 přehrávač pořídit. Je MP3 přehrávač levně k dispozici, který však umí podat kvalitní výsledek? Čím vybavenější přehrávač, tím je jeho cena přirozeně vyšší, proto vám nabídneme přístroje podle různých cenových hladin.


Výrobci MP3 přehrávačů

Hudba provází většinu těch, kteří cestují do práce, do škol či jen tak na výlet. Ačkoli hodně lidí používá mobilní telefony k přehrávání hudby, stále se najdou tací, kteří používají pro poslech hudby výhradně mp3 přehrávače. To je dobré, jelikož recenze prokázaly, že kvalita zvuku z mp3 přehrávačů je mnohonásobně lepší než kvalita hudby z mobilních přístrojů. Velice oblíbeným výrobcem je Apple, který nabízí své iPady. I firmy jako Philips, Sony či Samsung mají v této oblasti co nabídnout, neopomíjejte tedy při výběru ani je.

1. Základní modely MP3 přehrávačů

Tyto hudební přístroje patří k nejmenším, ale také k nejlevnějším přehrávačům. Mají integrovanou flash paměť, kterou lze u některých typů snadno rozšířit o vyměnitelnou paměťovou kartu. Na trhu v současné době naleznete přístroje s kapacitou paměti od 512MB do 16GB, přičemž jedna minuta skladby ve formátu MP3 a kvalitě 128 kbit/s odpovídá velikostně asi 1MB. Tyto přístroje mají většinou intuitivní ovládání a skladby do nich jednoduše nahrajete (zkopírujete) přímo ze svého počítače.

Takové přístroje jsou ideální jako vstup do světa MP3 přehrávačů. Umožní vám každodenní prožitek z oblíbené hudby, jsou vhodné pro použití při sportu nebo během cesty do práce. V této kategorii se setkáte s opravdu rozmanitými typy přehrávačů - od těch opravdu nejmenších a nenápadných přes přístroje, které jsou vyrobeny jako šperk, který se nemusíte stydět nosit na krku až k excentrickým a futuristickým designům, které ocení především mladí.

Mezi MP3 přehrávače s flash pamětí patří například: Hyundai MP755FM 2GB, SWEEX Vici 4 GB FM černá, Philips SA1VBE02K 2GB

2. Střední cenová třída MP3 přehrávačů s pevným diskem

Patříte-li k lidem, kteří chtějí mít celou svou audiosbírku nebo alespoň její podstatnou část stále při sobě, bude tento typ hudebního přehrávače vaší jasnou volbou. Do přehrávače s pevným diskem totiž uložíte opravdu obrovské množství skladeb. Velikost pevného disku se liší, ale dosahuje až 80GB. Tyto přístroje se stále vejdou do kapsy, velmi jednoduše se tedy přenášejí a současně vám zajistí opravdu nadstandardní reprodukci.

Většina MP3 přehrávačů má displej, na kterém se zobrazují informace o skladbě, kterou právě přehráváte nebo umožňuje se orientovat v menu přístroje. Dražší přístroje jsou vybaveny displejem, který je schopný zobrazit fotografie v běžných formátech a někdy i textový dokument. K vyspělejším harddiskovým přehrávačům lze připojit digitální fotoaparát a uložit na ně fotografie bez připojení k počítači, můžou tedy sloužit jako praktické úložiště velkého množství dat. Jednoduše je lze propojit i s externími reproduktory, své hi-fi zařízení tak můžete zprovoznit prakticky kdekoliv.

Mezi MP3 přehrávače s pevným diskem patří například: Apple iPod Nano 16 GB , CREATIVE ZEN Style 100 8 GB, SENCOR SFP 4360 4 GB

3. Multimediální přehrávače

Multimediální přehrávače, tedy přehrávače schopné přehrát různé typy souborů – hudbu, fotografie nebo video – stojí na pomyslném vrcholu osobních audiopřístrojů. Multimediální přehrávače potřebují větší pevný disk a jsou vybaveny kvalitním barevným displejem, a proto bývají o něco větší a těžší než běžné přehrávače.

Propracovanější typy mají například integrovaný video výstup a podporují běžně kódované filmy (například ve formátu divx), mohou se tedy stát vaši potenciální náhradou běžného videopřehrávače. Multimediální přehrávače v sobě mohou mít i velice sofistikovaný operační systém s podporou různých externích aplikací, podobně jako například PDA.

Typickými představiteli multimediálních přehrávačů jsou například: Apple iPod Touch 8 GB, SENCOR SPV 8241T 2 GB, SONY NWZ E445B 16 GB černý

4. Na co si dát při výběru MP3 přehrávače pozor

Kapacita paměti

Velikost paměti představuje množství dat, které je možné do MP3 přehrávače uložit. Čím větší tedy bude, tím více hudebních nebo jiných souborů do přístroje budete moci umístit. Velikost je udávána v megabytech nebo gigabytech (1GB = 1024 MB). Běžně zkomprimovaná skladba ve formátu MP3 má průměrně 4MB, běžné CD ve formátu MP3 tedy zabere okolo 60MB paměti. Přesná velikost skladby je ale závislá na kvalitě, ve které byla komprimována. Tato kvalita se vyjadřuje tzv. přenosovou rychlostí, u formátu MP3 je to od 32 do 320kbit/s.Čím vyšší je tedy přenosová rychlost, tím se zvyšuje zvuková kvalita přehrávané skladby.

Hmotnost a velikost

Ve velikosti a hmotnosti jednotlivých MP3 přehrávačů existují velké rozdíly. Hmotnost přehrávačů se pohybuje kolem 40g u menších přístrojů, multimediální harddiskové přehrávače mohou vážit i 300g. Můžeme však říci, že čím je paměť přehrávače vyšší, tím bude vyšší i jeho hmotnost.

Další audioformáty

Nejrozšířenější kompresní audioformát, který dal tomuto typu přístrojů i jméno, je formát MP3. Mnoho hudebních přehrávačů však kromě MP3 podporuje i další hudební formáty, jako například WMA, AAC, OGG nebo FLAC. U některých hudebních skladeb a formátů je nutné si dát pozor na omezení práv k použití určité skladby (tzv. DRM - Digital Rights Management), váš přehrávač totiž chráněné soubory nemusí umět přečíst.

PC rozhraní

Rozhraní je v zásadě způsob propojení vašeho počítače s MP3 přehrávačem. Většina přehrávačů používá rozhraní USB 2.0, případně méně časté FireWire. U starších typů přehrávačů nebo počítačů se ještě můžete setkat s USB 1.0, které je podstatně pomalejší než první dvě zmíněná rozhraní. Pokud si pořizujete přehrávač s větší datovou kapacitou, zkontrolujte dopředu, zda přehrávač i váš počítač disponují rychlým rozhraním. U většího množství dat by totiž doba jejich kopírování mohla být nepříjemně dlouhá.

Spotřeba energie a výdrž baterie

Baterie většiny MP3 přehrávačů jsou obvykle pevně integrované a vymění vám je pouze ve specializovaných servisech. Existují však typy přehrávačů, které fungují na běžné typy baterií (AA nebo AAA). Kapacita baterie či možnost její snadné výměny by tedy také neměla ujít vaší pozornosti. Úsporné modely vydrží hrát až 40 hodin, multimediální přehrávač, na kterém si budete chtít přehrát film, však vydrží jen pár hodin. Existují přehrávače, které kromě běžné nabíječky nabijete i pomocí USB kabelu připojeného k vašemu počítači. Čas nabíjení závisí na použitém typu baterií.

Dálkové ovládání

Dálkové ovládání je sada ovladačů umístěná většinou v prodlužovacím kabelu, do kterého pak zapojíte sluchátka. Vyplatí se především, pokud nechcete svůj přehrávač stále vyndávat z kapsy, tašky nebo batohu. Některá dálková ovládání jsou velmi jednoduchá, existují však i taková, která mají malý displej zobrazující informace například o právě přehrávané skladbě.

Další funkce

Nejběžnějšími funkcemi, se kterými se u MP3 přehrávačů setkáte, jsou rádio nebo diktafon. Existují však přehrávače disponující budíkem nebo takové, které jsou schopné zaznamenat pořad nebo skladbu z rádia ve formátu MP3.

Srovnání cen MP3 přehrávačů


Než nakoupíte, přečtěte si naše spotřebitelské poradny. Poraďte se, jak nakoupit mobilní telefon, jak si správně vybrat fotoaparát. Poradíme vám, jak si vybrat DVD rekordér, jak vybírat set-top box nebo jak vybrat zimní pneumatiky.

Obsah stránek www.srovname.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.