Srovnání cen » Poradna » Mobilní telefony

POTŘEBUJETE PORADIT? Váš dotaz odešlete ve vybrané sekci:

Značka (vše)

Mobilní telefony - jak na jejich srovnání

Mobilní telefony

Než začnete vybírat mobilní telefon, zamyslete se nad vašimi potřebami. Pokud víte, jaké funkce využijete a které můžete oželet, srovnání mobilních telefonů a porovnání cen bude snadné. Rychlý pokrok a neustálé inovace se nevyhýbají ani komunikaci mezi lidmi. Vlastně by se dalo říct, že žijeme v době mobilní komunikace. Podle ČSÚ vlastní mobilní telefon 85,5 % Čechů starších 16-ti let, více informací zde.

Těžké, rozměrné a drahé mobilní přístroje z devadesátých let jsou již zapomenutou minulostí. Překonány jsou také mobilní telefony Nokia, po roce 2000 leader trhu, charakteristický klasickými odolnými telefony s klávesnicí, kterého vystřídal dravý Samsung. Dnes na trh chrlí nejmodernější dotykové mobily, smartphony vybavené podle vašich nejnáročnějších představ a požadavků: můžete nejen telefonovat a posílat krátké textové zprávy, velký displej a připojení na internet jsou dnes samozřejmostí, výrobci se předhánějí v množství pixelů ve vestavěném fotoaparátu. Se stále se zvyšující operační pamětí telefonu můžete pohodlně komunikovat přes Facebook a surfovat na internetu odkudkoliv, posílat fotky na všechny sociální sítě jako Facebook , Twitter, Instagram přímo z mobilu. K orientaci při výběru mobilního telefonu, je dobré třeba posoudit recenze přímo od uživatelů, zahrnout srovnání cen a parametrů mobilních telefonů. Telefony již nejsou vybaveny jen výkonnými fotoaparáty, přehrávači multimediálních souborů, ale také mobilními operačními systémy - Android, Apple iOS nebo Windows. S rostoucí nabídkou se také rozšiřuje nabídka souvisejícího příslušenství, které tvoří zejména pouzdra na mobilní telefony, baterie, náhradní kryty a dobíječky.

Provedeme vás krok za krokem výběrem mobilního telefonu a také přiblížíme jak se vyznat v nepřeberné nabídce příslušenství pro mobilní telefony.


Nejprodávanější značky mobilních telefonů

V dnešní době je na trhu mnoho výrobců, kteří se zabývají výrobou a distribucí mobilních telefonů.

Technologický prim na trhu mobilních telefonů momentálně hrají APPLE a SAMSUNG, kteří zároveň vedou právní válku v několika zemích světa, v níž se navzájem obviňují z porušování svých patentů. Většina předních výrobců mobilních telefonů je notoricky známá, často můžete číst nejrůznější recenze na prodávané výrobky. NOKIA – Finská značka, která je známá snad všem, v Čechách nejoblíbenější klasický telefon, poměrně nerozbitný. Zabývá se výrobou telefonů kvalitního provedení a nabízí produkty různých cenových kategorií. Pro nové přístroje používá operační systém Symbian. Stejně tak i LG . SONY ERICSSON je na trhu s mobilními telefony také proslaven a HTC nabízí špičkové mobilní telefony s dotykovým ovládáním a Android systémem.

1. Rozdíly mezi mobily

Výběr mobilního telefonu si přiblížíme na třech typických uživatelích

Nenáročný uživatel - klasické mobilní telefony

levné telefony nokia Jednoduché levné mobilní telefony

mobily pro seniory
Mobily pro seniory

Pokud chcete mobilní telefon levně, potřebujete pouze telefonovat nebo posílat SMS zprávy, bude vám stačit levný klasický mobilní telefon. Základnímí funkcemi totiž vládne každý mobilní telefon na trhu. Přesto jsou i v této nejlevnější kategorii rozdíly. Klasické mobilní telefony nabízí i další praktické funkce, například hraní her, možnost vytvořit si nebo stáhnout vyzváněcí melodie, přístroje jsou dnes už běžně vybaveny jednoduchou kalkulačkou, kalendářem, adresářem či budíkem nebo stopkami.

Takové telefony nedisponují pokročilými funkcemi, přesto vám zajistí, že budete stále ve spojení. Nedávnou novinku na trhu jsou mobily pro seniory - zjednodušené tak, aby starší generace dokázala svůj mobilní telefon bez problémů ovládat.

Běžný uživatel - dotykové mobily

dotykové telefony nokiaDotykové mobily Nokia

dotykové telefony samsungDotykové mobily Samsung

Výrobci mobilních telefonů se předhánějí ve vývoji nových funkcí, mobily tak dnes náročnějším uživatelům nabízí podstatně více než jen hlasovou komunikaci, případně SMS. Kromě toho, že jsou mobily běžně vybaveny fotoaparátem, dnes je samozřejmostí elegantní tenký design a dotykový displej.

Mnoho mobilních telefonů můžete používat jako přehrávač hudebních souborů MP3 či krátkých videosouborů nebo rádio. Jen stěží zde budete hledat mobil bez barevného displeje či připojení k internetu pomocí WAPu či technologie GPRS.

Kancelář v kapse - mobilní telefony s operačním systémem

apple iphone Smartphony s operačním systémem

Vysouvací telefony Nokia
Vysouvací telefony

Potřeba být neustále v kontaktu se svými spolupracovníky nebo obchodními partnery, je určující pro výběr manažerského telefonu. Tyto chytré telefony neboli smartphony jsou většinou vybaveny snadno rozšiřitelným mobilním operačním systémem (např. Symbian nebo Windows Mobile) a z mobilu vám vytvoří relativně výkonnou online pracovní stanici pro surfování pomocí webového prohlížeče a stahování elektronické pošty. Telefony lze samozřejmě jednoduše připojit k vaší hlavní pracovní stanici, všechna data pohodlně synchronizovat a výrazně si ulehčit práci. Samsung představil v těchto dnech dokonce něco mezi tabletem a mobilem - Galaxy Note, mini-tablet nebo maxi-mobil, chcete-li se špičkovým výkonem i displejem.

Ve spojení s nejmodernější sítí třetí generace (3G) jsou tato zařízení ještě výkonnější. Umožní vám být prakticky neustále připojení na internet, vést videokonferenční hovory a nebo streamovat televizní program. Je pochopitelné, že cena i provoz takových mobilů něco stojí. Poplatky samozřejmě záleží na zvoleném tarifním programu, platíte pak buď za objem stažených dat nebo paušální datový poplatek.

2. Rozdíly ve vybavení mobilních telefonů

Funkce mobilních telefonů by se jednoduše daly rozdělit na tzv. základní (důležité, neboli ty, kvůli kterým si telefon kupujeme především) a doplňkové (které mezi mobily dělají opravdové rozdíly). Je tedy důležité dopředu vědět, k čemu budete mobil používat a co od něj především očekáváte. Mobilní telefon není stále ještě malá investice a správná volba vám ušetří spoustu práce, peněz i starostí.

Ergonomie

S výjimkou přístrojů 3G generace je dnes trendem vyrábět co nejtenčí a nejlehčí mobily. Nejtenčí mobilní telefon na světě Samsung SGH-U100, má tloušťku necelých 6 milimetrů. Je možné, že to nebude trvat dlouho a vzhledové parametry tohoto telefonu budou překonány. Nejdůležitějším testem mobilu je ovladatelnost. Ne každý výrobce však na toto dbá a jsou uživatelé, pro které je mnohem důležitější, jak telefon vypadá než jak se ovládá.

Výdrž baterie 

V současné době nabízí přístroje na trhu kapacitu baterie od 500 do 1200 mAh. Výdrž baterie je ale závislá na především na tom, jak telefon používáte: zda více telefonujete nebo máte telefon pouze zapnutý, či ho používáte jako přehrávač hudby. Výdrž baterie závisí například na nastavení podsvícení obrazovky, použití datového připojení či výskytu v oblasti se slabým pokrytím signálem.

T9

Technologie pro rychlejší vkládání textu pro mobilní telefony. Píšete-li především SMS, tato funkce vám psaní usnadní.

Mobilní telefony s digitálním fotoaparátem

Mobilní telefony s digitálním fotoaparátem jsou dnešním standardem. Přestože mají v porovnání s čistě digitálními fotoaparáty malé rozlišení a fotografie jsou nižší kvality, jejich použití je v podstatě univerzální. Platí však, že čím lepší fotoaparát a větší rozlišení, tím stoupá cena celého mobilu.

Barevný displej

Barevný displej se zabydlel na místě standardního vybavení mobilních telefonů. V kombinaci s většími rozměry si pohodlně prohlédnete fotografie nebo webové stránky. Pokud chcete například hrát mobilní hry, pravděpodobně sáhnete po displeji co nejkvalitnějším.

Hry

Na trhu jsou rozmanité mobilní hry, některé z nich jsou dokonce překvapivě zábavné a dobře hratelné. Chcete-li se hraní v mobilu věnovat, poohlédněte se po telefonu s dobrou podporou Javy, pro kterou budete mít velký výběr her.

Kde se dají stáhnout hry do mobilů: Gamemobile, Eamobile, Gameloft

GPRS

General Packet Radio SystemGPRS, paketový přenos dat je technologie, kterou se mobily druhé generace připojují k internetu. Chcete-li tedy do mobilu stahovat data a číst například elektronickou poštu, podpora této technologie pro vás bude nutností.

GSM

GSM - Globální Systém pro Mobilní komunikaci je nejpoužívanější standard pro mobilní telefony na světě. Používá 3 frekvence: 900 MHz, 1800 MHz a1900 MHz. Frekvence 900 MHz a 1800 MHz jsou používané v Evropě, Asii a zbytku světa s výjimkou USA, kde se používá frekvence 1900 MHz. Duální telefony podporují sítě 900 a 1800 MHz, třípásmový přístroj (triband) dokáže pracovat se všemi frekvencemi a teoreticky by měl být schopný provozu po celém světě.

Bluetooth

Infratechnologie, kterou používají elektronické přístroje, aby spolu mohly komunikovat, aniž by byly fyzicky spojeny. S mobily vybavenými bluetooth je možné používat bezdrátový set se sluchátky. Takový přístroj také snadno připojíte k počítači a přenesete data bez použití kabelu. Je však nutné aby bluetooth porty přístroje, mezi kterými data přenášíte byly v doporučené dosahové vzdálenosti.

MMS

Mobilní telefony vybavené technologií pro přenos multimediálních zpráv MMS umožňují přijímat fotografie, vyzváněné nebo texty v jedné zprávě. Pokud zprávu odesíláte, příjemce musí mít také mobilní telefon podporující MMS. Pokud však příjemce takový telefon nemá, obdrží v SMS webovou adresu, kde si může svou MMS zprávu vyzvednout.

Vyzváněcí melodie a tóny

Mezi uživateli mobilních telefonů jsou oblíbené polyfonní melodie. Mnoho mobilních telefonů umožňuje ke každému záznamu v seznamu telefonních čísel přiřadit jiné zvonění.

Radio / MP3

Především mobily pro mladé jsou vybaveny mnoha multimediálními funkcemi, například rádiem nebo přehrávačem MP3 souborů.

Roaming

Služba, která vám umožní být dosažitelný v zahraničí v rámci jiné sítě než vaší domácí. Je však nutné se před odjezdem přesvědčit, že máte u operátora tuto službu aktivovanou. Služby, které můžete v rámci roamingu používat mohou být omezené.

Služby

Operátoři nabízejí stále širší služby. V mobilu tak můžete mít stále aktuální zprávy, počasí nebo sportovní výsledky, u všech operátorů lze najít velmi zajímavé programy služeb.

Mezi největší operátory v ČR patří: Vodafone, T-Mobile, Telefónica O2

3G - Síť třetí generace

Tato technologie umožňuje rychlé a spolehlivé připojení k internetu a se zařízeními vybavenými podporou této technologie jsou plnohodnotnými multimediálními stanicemi pro surfování na internetu, stahování hudby či video souborů a všech druhů dat. Pokrytí 3G sítí je však v současné době relativně velmi omezené - týká se větších měst a jejich okolí.

WAP

Protokol, který umožňuje elektronické služby na mobilních telefonech. Pomocí WAP si můžete prohlédnou webové stránky, určené pro malé displeje mobilu. Většinou jsou to informačně zaměřené portály, ale existují i online obchody, ve kterých nakoupíte přes WAP.

3. Ceny tarifů a předplacených karet

Operátoři nabízejí bezpočet tarifů pro různé cílové skupiny. Většinou vycházejí z potřeb uživatelů a předpokládají, že víte, kdy a za kolik telefonujete (přes den, večer a v noci), zda chcete spíš posílat SMS nebo budete využívat datových služeb. Pokud přesně nevíte, který tarif odpovídá vašemu profilu, doporučujeme začít s předplacenou kartou, která vám umožní volat jen za kolik chcete.

Karta s dobíjecím kreditem

Než můžete volat je nutné nabít telefon kreditem. Telefonovat, posílat SMS zprávy pak můžete, dokud máte kladný kredit. Vždy tedy platíte jen za to, co skutečně provoláte. Jednou z nevýhod může být absence výhod, které obdržíte v případě podepsání smlouvy s operátorem. Za mobilní telefon také zaplatíte většinou plnou cenu.

Pevný měsíční tarif

Náklady na služby u tarifu, který získáte smlouvou s některým z operátorů Vodafone, T-Mobile, Telefónica O2 jsou všeobecně nižší. Většinou však smlouvu podepisujete dopředu na delší časové období (obvykle půl roku až dva roky). Pak ovšem můžete získat mobilní telefony za zvýhodněné ceny, nižší sazbu na definovaná telefonní čísla či sítě.

4. Příslušenství

Handsfree a bezdrátový set

Pokud často telefonujete a váš telefon je vybaven technologií Bluetooth, může pro vás být velmi praktické použití bezdrátového setu se sluchátky a mikrofonem, která si nasadíte a telefonováni je tak mnohem snazší. Jezdíte-li autem a chcete telefonovat, drátové handsfree nebo bezdrátový set je pro vás povinný.

Reproduktor

Ideální, pokud chcete, aby váš hovor slyšeli i ostatní nebo v autě, pokud nemáte handsfree set.

Srovnání cen mobilů


Než nakoupíte, přečtěte si naše spotřebitelské poradny. Poraďte se, jak nakoupit mobilní telefon, jak si správně vybrat fotoaparát. Poradíme vám, jak si vybrat DVD rekordér, jak vybírat set-top box nebo jak vybrat zimní pneumatiky.

Obsah stránek www.srovname.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.