Srovnání cen » Poradna » Matrace

POTŘEBUJETE PORADIT? Váš dotaz odešlete ve vybrané sekci:

Jak vybrat tu správnou matraci?

Matrace

Při výběru nové matrace je potřeba zohlednit: její tvrdost a nosnost, věk osoby, pro kterou je matrace určena, způsob jejího uložení (pevná deska, rošt – pevný, lamelový), charakter užívání (pravidelné užívání nebo příležitostné spaní), její rozměry a druh potahu. Vyberte si matraci, která vám zaručí kvalitní spánek.


1. Jak je to s tvrdostí matrace

Patří mezi nejdůležitější faktory při výběru matrace. Většina výrobců rozlišuje tvrdost matrací na stupnici od 1 do 4, od měkkých až po extra tvrdé matrace. Vždy záleží na potřebách uživatele, většinou se však doporučuje tuhost č. 2 pro ženy a tuhost č. 3 pro muže. Existují tzv. partnerské matrace, kde lze kombinovat různé tvrdosti.

Tvrdost č. 1 – nejměkčí matrace

Patří sem matrace latexové a některé matrace ze studené pěny. Vyznačují se svou elasticitou a schopností přizpůsobit se tvaru těla a zabránit proleženinám. Jsou odolné vůči protitlaku a napomáhají k uvolnění svalů. Tento druh matrací upřednostňují většinou ženy, osoby s bolestmi kloubů a starší lidé.

Tvrdost č. 2

Do střední tuhosti se řadí matrace polyuretanové, sendvičové, pružinové a zejména matrace ze studené pěny. Tyto matrace se ideálně přizpůsobují tvaru těla, jsou elastické, nevytváří protitlak a oproti měkkým matracím udržují páteř v rovině. Tyto matrace získali oblibu zejména u žen a mužů různého věku, kteří mají raději měkčí spaní.

Tvrdost č. 3

Do této kategorie spadají některé typy sendvičových, pružinových a profilovaných matrací, v jejichž středu je použita tvarovaná vrstva pojeného polyuretanu vyšší tuhosti nebo kokosová vrstva, která zajišťuje celkové vyztužení matrace. Matrace jsou určeny především pro muže a uživatele, kteří upřednostňují tvrdší spaní.

Tvrdost č. 4

Do tvrdosti č. 4 se řadí nejtvrdší matrace, které jsou vyrobeny z vysoce odolné polyuretanové pěny, která bývá často ještě doplněna o vrstvu kokosového vlákna. Tuto tuhost preferují především muži a osoby vyšší váhové kategorie (nad 130kg).

Dnes již lze zcela běžně zakoupit matrace dvojí tuhosti, které mají z každé strany odlišnou tvrdost nebo matrace kombinující všechny čtyři stupně tvrdosti. Pokud si nejste jistí tuhostí, volte raději matrace dvojí tuhosti. Existují také matrace lamelové, u kterých lze tuhost nastavit.

2. Na co jsou dobré zóny matrace

Některé matrace mají po své délce tři až sedm zón, neboli místa s rozdílnou tvrdostí materiálu, které slouží k dokonalému přizpůsobení se potřebám Vašeho těla. Lidské tělo nevyvíjí tlak po celé ploše matrace rovnoměrně a zatěžuje každou část matrace jinak. Proto tomu musí být matrace přizpůsobena. Matrace se zónami se však nedoporučují pro malé děti, jelikož dítě na zóny nedosáhne a ty pak podepírají nesprávné partie těla.

3. Jaký by měl být správný rozměr matrace

Pohodlný spánek vyžaduje dostatečně velký lehací prostor. Pro maximální pohodlí se obecně doporučuje matrace o 20 až 30cm delší, než je délka ležícího těla. Šířka matrace by u dospělého člověka měla být alespoň 80cm a u dvojlůžka minimálně 160cm.

4. Matrace podle hmotnosti zákazníka

Každý výrobce uvádí maximální nosnost matrace, kterou je každá matrace schopna dlouhodobě unést. Nosnost matrace by měla být minimálně o 5kg vyšší, než je naše hmotnost. V opačném případě může časem dojít k jejímu proležení a matrace se tak stane pro nás nepoužitelná.

5. Charakter užívání matrace

Volte matraci podle toho, jak často ji budete užívat. Pro každodenní používání jsou vhodné matrace, u kterých má zákazník zaručenu dlouhou životnost i při pravidelném užívání. Vybírat můžete z matrací ze studené pěny, bio pěny, matracemi latexovými, taštičkovými nebo jejich kombinacemi. Pokud však hledáte matraci pro příležitostné spaní např. na chaty, ubytovny, zde postačí matrace polyuretanové, některé sendvičové či pružinové.

6. Způsob uložení matrace

Správně uložená matrace by neměla ležet na pevné desce, neboť nedochází k jejímu dobrému provětrání. Volte raději laťkové nebo lamelové rošty. Umožňují provzdušnění matrace a dodávají jí větší elasticitu, díky které se lépe přizpůsobí hmotnosti Vašeho těla. Větší pohodlí vám zaručí polohovatelné lamelové rošty, u kterých můžete díky madlu měnit sklon matrace a motorové lamelové rošty, u kterých odpadá manipulace s roštem a matrací. Pro změnu polohy nemusíte použít fyzické námahy.

7. Jaký zvolit potah matrace

Matrace jsou opatřeny buď pevným nebo snímatelným potahem. Jednoznačnou předností snímatelných potahů je jejich pratelnost, díky čemuž můžete svou matraci udržet čistou a zabránit rozmnožování mikroorganismů. Mezi nejoblíbenější patří bavlněné či froté potahy, ale lidé často volí alternativní materiály, jako je např. AloeVera, který je vhodný také pro alergiky.

Zdroj: http://www.i-matrace.cz

Vyberte si matrace levně


Než nakoupíte, přečtěte si naše spotřebitelské poradny. Poraďte se, jak nakoupit mobilní telefon, jak si správně vybrat fotoaparát. Poradíme vám, jak si vybrat DVD rekordér, jak vybírat set-top box nebo jak vybrat zimní pneumatiky.

Obsah stránek www.srovname.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.