Srovnání cen » Poradna » Lednice a chladničky

POTŘEBUJETE PORADIT? Váš dotaz odešlete ve vybrané sekci:

Značka (vše)

Jak vybrat ledničku

Lednice a chladničky

Vyberte si lednici nebo chladničku levně, porovnání cen a parametrů Vám usnadní rozhodování.


1. Druhy ledniček

Ledničky patří mezi věci, bez kterých by se domácnost jen těžko obešla. Nabízejí prostor pro uchování potravin. Lednice jednoznačně patří mezi nejpoužívanější domácí spotřebiče. Díky tomu, že jsou v provozu prakticky neustále, je lepší vsadit na kvalitu, která se v tomto případě zaručeně vyplatí. Před nákupem je třeba si dobře promyslet, co od ledničky očekáváte a jaké funkce byste v domácnosti uvítali. Výrobci se doslova předhání v nadstandardních technologiích a vy si tak můžete v klidu vybrat z celé řady skvělých výrobků. Mezi kvalitní značky na trhu patří namátkově lednice Beko, Elektrolux, Gorenje a Liebherr – snadno můžete jakost výrobků zjistit na diskuzních fórech, kde se můžete poradit se zákazníky, kteří již stejný druh zboží zakoupili. Případně si přečtěte kvalifikované recenze praček, nezávislé na zdrojích od výrobců. Tím získáte neocenitelné informace rovnou z první ruky od odborníků, kteří namátkově provedli test vybrané lednice.

2. Jednodveřové ledničky

Jednodveřové ledničky jsou klasické a nejjednodušší ledničky, které se hodí především do menší domácnosti. Tyto spotřebiče mohou a nemusí obsahovat malý mrazák určený především pro drobné zásoby. Těm bez chladící části se říká monoklimatické ledničky a v dnešní době se vyrábějí stále méně a méně, protože mrazící část integrovaná v ledničce je velice praktická a snadno ji můžete kdykoliv využít. Chladnička bez mrazáku je většinou používána jen tehdy, pokud máte dost místa v kuchyni na samostatný mrazák.

3. Kombinované ledničky

Kombinované ledničky jsou rozdělené na dvě části – na chladící a mrazící. Pokud patříte mezi zákazníky, můžete si vybrat, jestli má být mrazák umístěný nahoře nad chladící částí nebo dole pod ní. Oblíbenější je však druhá varianta z toho důvodu, že lednička je mnohem více využívána a v případě, že je situována nahoře, nabízí mnohem pohodlnější přístup a navíc je v úrovni očí, takže se nemusíte pro jídlo neustále ohýbat. Kombinovaná lednice. Kombinovaná chladnička s mrazákem, nebo lednice s mrazákem je v průběrné domácnosti nejběžnějším typem lednice.

4. Americké ledničky

Americké ledničky se pyšní několika „ nej “. Jsou to totiž spotřebiče, které nabízejí nejvyšší standard. Můžete od nich čekat opravdu velký objem, řadu užitečných funkcí a také snadný přístup, který je zaručen křídlovým otevíráním dveří, které tak zabírají méně místa. Těšit se můžete také na spousty dalších extra funkcí, jako například podávání chlazených nápojů, které si můžete snadno načerpat přímo ve dveřích lednice, výrobník ledu a mnoho dalšího. Jediným mínusem těchto lednic je o něco vyšší cena, která je samozřejmým příplatkem za luxus. Americká lednice je také designová a módní záležitost.

5. Vestavné ledničky

Vestavěné ledničky jsou pořizovány současně při sestavování kuchyně na míru. Dovolit si je můžete tedy pouze při renovaci celé kuchyňské linky. Jejich design je koncipován tak, aby přesně zapadnul do návrhu kuchyně. Dvířka vestavěné lednice mají často například stejný povrch jako skříňky v kuchyňské lince.

6. Vzhled ledničky

Pro mnohé je vzhled jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru mnoha domácích spotřebičů nevyjímaje ledničky. Na výběr je toho opravdu hodně. Pro začátek je třeba rozhodnout se, jestli je pro vám lepší volně stojící, nebo spíše vestavná lednička. V případě druhé varianty získáte jednotný vzhled celé kuchyně, ale na druhou stranu jste do určité míry limitování rozměry lednice, kterou také nemůžete libovolně přemisťovat.

V poslední době jsou poptávány také lednice v retro vzhledu. Popularitu si získaly retro lednice značky Gorenje. Gorenje tyto lednice produkuje ve velmi zajímavých barvách a typech. Tyto kousky udělají z vaší kuchyně skutečně zajímavé místo k životu.

Pokud jste se rozhodli pro volně stojící lednice, čeká vás rozhodování především v tom, jestli zvolit bílou nebo nerezovou variantu. Nejlepší je samozřejmě ladit všechny spotřebiče ve stejném duchu. Pokud však budujete novou kuchyni, je jen na vás, pro jakou variantu se rozhodnete.

7. Objem ledničky

Objem, a tím pádem také velikost, ledničky je přímo úměrná počtu členů domácnosti. Pro malou rodinu jsou samozřejmě vhodné malé lednice a pro velkou rodinu ty velké. Obecně platí, že na jednoho člena by měl připadat vnitřní prostor 55-70 litrů. kapitolou je mrazák, jehož velikost může být prakticky libovolná a každému zákazníkovy vyhovuje jiný rozměr.

8. Spotřeba ledničky

Spotřeba se v poslední době stala opravdu důležitým aspektem při nakupování. Elektricky úsporné ledničky se těší opravdu velké oblibě, protože investice, která se s nákupem úspornějšího zboží týká, je relativně brzy splacená a další provoz už vyjde mnohem levněji.

Rozdělit ledničky podle úspornosti je opravdu jednoduché – vše najdete na štítku, které u spotřebiče vždy najdete. Vše je rozděleno do kategorií A, B, C, D, přičemž ledničky s nejnižšími provozními náklady jsou označené A, popřípadě A+ a v okamžik opravdu nízké spotřeby A++.

Velký vliv na spotřebu elektrické energie má samozřejmě teplota, na kterou je lednička nastavená, ale co si málo lidí uvědomuje, také umístění, které by nemělo být v blízkosti horkých předmětů, kterými jsou především radiátory nebo trouby.

9. Počet kompresorů

Kompresory jsou opravdu důležitou součástí chladničky – jsou určené k pohánění chladící kapaliny a díky tomu také ledničky fungují. Kombinované ledničky, které v sobě ukrývají dvě části – chladící a mrazící, mohou být opatřeny buď kompresorem jediným, který tak pohání kapalinu do obou částí, nebo mohou mít kompresor pro obě části zvlášť. Díky tomu je možné regulovat výkon v obou částech zvlášť a v případě odjezdu na dovolenou můžete chladící část zcela vypnout a tím ušetřit peníze za elektrickou energii. V případě dvou kompresorů si také zajistíte delší životnost celého ústrojí, protože všechny části jsou mnohem méně namáhány.

10. Další speciální funkce

Kompresory jsou opravdu důležitou součástí chladničky – jsou určené k pohánění chladící kapaliny a díky tomu také ledničky fungují. Kombinované ledničky, které v sobě ukrývají dvě části – chladící a mrazící, mohou být opatřeny buď kompresorem jediným, který tak pohání kapalinu do obou částí, nebo mohou mít kompresor pro obě části zvlášť. Díky tomu je možné regulovat výkon v obou částech zvlášť a v případě odjezdu na dovolenou můžete chladící část zcela vypnout a tím ušetřit peníze za elektrickou energii. V případě dvou kompresorů si také zajistíte delší životnost celého ústrojí, protože všechny části jsou mnohem méně namáhány.

Srovnání cen ledniček


Než nakoupíte, přečtěte si naše spotřebitelské poradny. Poraďte se, jak nakoupit mobilní telefon, jak si správně vybrat fotoaparát. Poradíme vám, jak si vybrat DVD rekordér, jak vybírat set-top box nebo jak vybrat zimní pneumatiky.

Obsah stránek www.srovname.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.