Srovnání cen » Poradna » LCD televize

POTŘEBUJETE PORADIT? Váš dotaz odešlete ve vybrané sekci:

Kategorie

Rady při nákupu LCD televize

LCD televize

Naše poradna vám představí nejnovější trendy mezi LCD (Liquid Crystal Display = LCD) televizory. Podrobně se zaměříme na hlavní vlastnosti této technologie a také čemu věnovat při nákupu zvýšenou pozornost. Technologie LCD má dvě velké přednosti. Díky světlejšímu obrazu, většímu kontrastu a nekolísavé obrazovce se na LCD televizor můžete dívat téměř při každém světle, tedy při přímém slunečním světle nebo v zatemnělé místnosti. Konkurencí je technologie plazma, která se oproti LCD televizorům pyšní vyšším kontrastem. Televize LCD také mají při stejné velikosti vyšší rozlišení než plazma televize, jsou tedy ideální pro sledování kanálů s vysokým rozlišením (HDTV). LCD televizor najdete téměř v každé domácnosti. Stal se již zažitým standardem, nikoho by dnes nenapadlo, koupit si starou rozměrnou televizi. Je mnoho výrobců, kteří lcd televize nabízí, za zmínku stojí jistě LG nebo Sony. Konkurenční technologií je plazma, která nabízí také kvalitní podání a liší se v několika parametrech.


Výrobci LCD televizí

V dnešní době jsou LCD televize naprostým standardem. Už nenaleznete obchod, ve kterém by se prodával televizor se standardní vakuovou obrazovkou. Doba jde kupředu a u televizorů a podobných elektronických přístrojů to platí dvojnásob. Je mnoho výrobců, kteří se zabývají právě tímto odvětvím. Levným, avšak kvalitním řešením mohou být LCD televize LG. Samsung se může chlubit skvělým provedením i designem. I televizory Sony, Philips či Panasonic se mají také čím chlubit. A jak vybírat? Pomoci Vám mohou konkrétní recenze.

1. Jak funguje LCD televize

LCD technologie ve zkratce využívá vlastnosti tekutých krystalů, jejichž přirozenou vlastností je pootáčení. Obraz vzniká, když se elektrickým proudem změní propustnost této tekutiny, skrz kterou pak prochází světlo různé intenzity.

2. Typy LCD televizorů

Pro potřeby naší poradny si LCD televizory rozdělíme do tří kategorií: malé přístroje do velikosti úhlopříčky 19 palců (asi 48 centimetrů), středně velké do 29 palců (asi 73 centimetrů) a velké LCD televize nad 34 palců (86 centimetrů).

Výběr vaší nové LCD televize pak bude samozřejmě záležet na vašich finančních možnostech a také prostorových požadavcích. Budete-li požadovat opravdu velkou obrazovku, bude pro vás v současnosti pravděpodobněji výhodnější poohlédnout se po plazmové televizi.

Malé LCD TV

Tyto přístroje mají klasický poměr stran 4:3, u některých modelů však naleznete i širokoúhlou obrazovku s poměrem 16:9 (tzv. widescreen). Malé LCD televizory disponují stereozvukem a obnovovací frekvencí 50Hz. Cena těchto přístrojů se pohybuje od 3000 Kč.

Příklady malých LCD TV: Sencor SLT 1611DVBT, SONY KDL 19L4000, Hyundai HLHW 19920.

Středně velké LCD TV

Televize velikostí mezi 25 a 29 palci už mají lepší zvuk a velmi kvalitní obraz. Tyto televize již běžně disponují zvukovou technologií Dolby Surround a velkým výběrem širokoúhlých obrazovek. Počítejte však již s cenou od 7 000 Kč do 25 000 Kč.

Příklady středně velkých LCD TV: Samsung LE26C350, Philips 201T1SB, GRUNDIG VISION 2 22 2930 T.

Velké LCD TV

Ceny velkých televizorů mohou dosáhnout až 200 000,- Kč. Za takovou cenu ale dostanete špičkovou širokoúhlou obrazovku s obnovovací frekvencí až 100 Hz a zvuk v kvalitě Dolby Virtual Surround. Samozřejmostí také bude dekodér pro HDTV nebo digitální a kabelovou televizi.

Příklady velkých LCD TV: SONY BRAVIA KDL 40W5500, Sharp LC 40LE810E, Panasonic TX L42V20E.

3. Důležité funkce

Velikost obrazu a poměr stran

Normou jsou dnes menší a střední obrazovky, protože více pixelů (obrazových bodů) znamená více tranzistorů, díky nimž pak barvy u větších obrazovek mohou působit nejasně. Velká a kvalitní nabídka je mezi přístroji od 15 do 19 palců, nicméně na trh přichází čím dál tím častěji špičkové přístroje okolo 30 palců (76 cm). Obrazovky větší než 40 palců jsou velmi vzácné. Je totiž velmi těžké a drahé udržet na obrazovkách takové velikosti vysokou kvalitu zobrazení.

Většina televizních pořadů je ještě stále vysílána v nejběžnějším formátu 4:3, většina LCD televizorů však dnes pracuje i s filmových formátem 16:9. Je tedy možné, že přístroj s poměrem stran 16:9 roztáhne běžný televizní obraz v poměru 4:3, nebo naopak a výsledek pak může působit nepřirozeným dojmem.

Hloubka

Velkou předností dnešních LCD televizorů je jejich velikost, přesněji řečeno hloubka. Mnohé nejsou silnější než 8 centimetrů a není problém je zavěsit na stěnu. Jsou proto ideální i do velmi malých prostor, kam bylo klasický televizor velmi obtížné umístit.

Pasivní displej

Levnější LCD TV mohou mít tzv. pasivní matrix displej. U tohoto systému jsou vodivé dráhy uspořádány do mřížky a na překřížení každého sloupce a řádku se nachází bod obrazu. Pokud do takového páru pustíme napětí: sloupec řádek, vznikne přesně na překřížení elektrické pole kterým bude rozsvícen bod obrazu. U obrazovky s 640x480 bodů (tzn. 307.200 body) s pasivním displejem potřebujete k rozsvícení všech 307 200 obrazových bodů jen 640 + 480, tedy 1120 takovýchto vodicích drah. Výhodou takové televize bude jednoznačně cena, nevýhodami pomalejší obnovovací frekvence a méně ostrý a nekontrastní obraz.

Aktivní displej

U TFT (Thin Film Transistor), tedy aktivního displeje, připadá na každý pixel vlastní transistor. Díky tomu může být napětí na tranzistoru měněno častěji a vzniká ostřejší a kontrastnější obraz než u pasivní obrazovky.

Frekvence

U LCD TV máte možnost využít více obnovovacích frekvencí než u starých CRT modelů. Vyšší obnovovací frekvence podstatně snižuje neostrost obrazu při rychlých změnách světlých a tmavých obrazů.

Multifunkční displej

Některé LCD obrazovky mohou sloužit i jako běžný počítačový displej. Díky vysokému rozlišení jsou pak grafika i text na vašem počítači velmi ostré. LCD obrazovky jsou běžně vybaveny kompozitním video vstupem, S-Video vstupem, D-Sub kabelovým vstupem a vstupem Scart.

Zdroj světla

Pro každou LCD obrazovku je důležitý vstup světla. Při nákupu LCD si tedy rozhodně dejte pozor na možnost vyměnit u televizoru žárovku nebo na garanci její dlouhé životnosti u výrobce LCD televizorů. Poškozená žárovka totiž naprosto změní zobrazení barev na vašem televizoru.

Instalace

Pokud počítáte s instalací vaší nové LCD televize na zeď, zvažte, zda nebude vhodné to nechat na profesionálech. Dodatečně si také můžete nechat nainstalovat prostorové reproduktory, které se stanou součástí vašeho domácího kina.

Mrtvý bod

Čím větší LCD obrazovku budete doma mít, tím bude mít více obrazových bodů. Pro výrobce je pak velmi těžké zaručit stejnou kvalitu a životnost všech tranzistorů u všech obrazových bodů. Může se tedy stát, že se tranzistor poškodí a vznikne tzv. mrtvý bod, tedy tmavý nebo světlý bod, který může podstatně snížit požitek ze sledování televizoru.

Zabudované reproduktory

Naprostá většina LCD televizorů má již zabudované stereo reproduktory.

Spotřeba elektrické energie

Na spotřebu elektrické energie bychom se měli zaměřit zejména u větších přístrojů, které mají přirozeně větší spotřebu než ty malé. V porovnání s plazmovými obrazovkami vykazují LCD televizory menší spotřebu elektrické energie.

Rozlišení

Jak jsme již psali, větší rozlišení nemusí u LCD obrazovek znamenat také lepší obraz. U většiny LCD obrazovek se setkáte se standardním VGA rozlišením, některé obrazovky ale disponují rozlišením XGA (1028x768 pixelů) nebo širokoúhlým rozlišením W-XGA (1280x768). Nenechte se však zmást zkratkami a obraz si otestujte sami. Nejlépe ho vyzkoušíte při rychlých akčních scénách nebo tam, kde tmavé scény střídají scény velmi světlé.

4. Příbuzné produkty

Plazmové TV

Pokud je vaším přáním opravdu velká obrazovka, plazmová televize pro vás bude správnou volbou. Dnes jsou již plazmy vybaveny kvalitními technologiemi, které snižují původně velmi vysokou spotřebu elektrické energie i šmouhy v obraze. Samozřejmě, že volba mezi LCD a plazmou může být velice složitá a největší roli zde bude hrát především váš rozpočet a účel používání.

CRT TV

Největší výhodou klasických televizorů je jejich velice nízká cena a léty prověřená technologie. Klasický televizor vám však v žádném případě neušetří tolik místa jako LCD nebo plazmová televize.

Srovnání cen Televizorů


Než nakoupíte, přečtěte si naše spotřebitelské poradny. Poraďte se, jak nakoupit mobilní telefon, jak si správně vybrat fotoaparát. Poradíme vám, jak si vybrat DVD rekordér, jak vybírat set-top box nebo jak vybrat zimní pneumatiky.

Obsah stránek www.srovname.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.