Srovnání cen » Poradna » Kolo

POTŘEBUJETE PORADIT? Váš dotaz odešlete ve vybrané sekci:

Jak vybrat kolo

Kolo

Kolo může být nejen vítaným zpestřením dovolené, je to ideální dopravní prostředek, ale i utužovač vaší fyzičky.
Pokud vybíráte kolo, jistě už víte, kde ho budete převážně používat. Podle toho zvolte typ kola. Liší se jak provedením rámů, tak i vybavením. Je to pochopitelné, se silničním kolem si v přírodě moc dobře nezajezdíte, stejně jako s horským kolem na silnici. Pokud již víte, jak budete kolo využívat, můžete začít s výběrem.
Vyberte si nejlevnější kola


1. Vybíráme kolo podle typu konstrukce

Treková a krosová kola

Trekingové kolo je pravděpodobně nejvšestrannějším kolem. Není na nic specialista, ale v pohodě zvládne cestování jak na silnici, ve městě, ale občas také v lehčím terénu, například na zpevněných polních či lesních cestách. Je to pohodlné kolo pro každého, kdo se chystá na rekreační jízdu nebo popojíždění po městě. Krosová kola jsou sportovnější variantou trekingových kol. Jsou určena spíše do lehčích terénů a je ideální pro cykloturistiku.

Vyberte si nejlevnější trekové nebo crossové kolo

Silniční kola

Jak již název napovídá, silniční kola jsou určena především pro rychlou jízdu na silnici a na cyklistických okruzích. Silniční kola jsou velmi lehká, ale svou konstrukcí nejsou určena do jakéhokoliv terénu a na běžné cyklovýlety se moc nehodí.

Vyberte si nejlevnější silniční kolo

Horská kola (MTB)

Horská kola jsou určena pro milovníky cyklistiky a přírody. Jsou to robustní a pevná kola, většinou s odpružením (standardem je dnes odpružená přední vidlice, ale odpružená může být i zadní vidlice, odpružení může mít i rám), které vyrovnává nerovnosti terénu. Svou konstrukcí jsou horská kola předurčena do náročnějších terénů a na silnici se moc nehodí.

Vyberte si nejlevnější horské kolo

Freestyle kola a BMX

Freestyle kola a kola BMX jsou určena pro trikovou jízdu na místech tomu speciálně určených. Mají speciální velmi pevný rám s daleko umístěným sedlem.

Vyberte si nejlevnější BMX a freestyle kolo

2. Vybíráme kolo podle velikosti

Vhodnost kola pro vaši postavu zjistíte především podle délky sedlové trubky. Ta se uvádí v centimetrech nebo palcích a následující tabulka vám napoví, jak velké kolo si vybrat.

Výška postavy Výška rámu v palcích V centimetrech Písemné označení
Do 165 15", 16" do 44 cm S
160 – 170 17", 18" do 48 cm M
170-185 19", 20" do 52 cm L
185-200 21", 22" do 55 cm XL
nad 195 23", 24" 58 – 61 cm

3. Vybíráme kolo podle rámu

Typ rámu

Dnes se většinou setkáme se dvěma typy rámů – pánským a dámským. Je jasné, že dámský rám je uzpůsoben ženské fyziognomii a vyladěn pro ženy. Nicméně i ženy mohou jezdit na pánském rámu.

Materiál rámu

Nejběžnějším pro výrobu cyklistických rámů materiálem je ocel. Je velmi pevná, ale málo pružná a má vysokou hmotnost, proto se používají i různé druhy ocelových slitin. Dalším běžným materiálem pro výrobu rámů je hliník a jeho slitiny – je podstatně lehčí než ocel, ale většinou i dražší. Špičková kola mají rámy s moderních materiálů jako je titan, hořčík nebo skandium.

4. Doplňky na kolo

Pro pohodlnou jízdu jsou velmi důležité doplňky. Rozhodně na nich nešetřete, čím víc budete jezdit, tím víc oceníte kvalitu a trvanlivost cyklistických doplňků. Doporučujeme nakupovat prověřené a kvalitní značky, které si i v nižších cenových kategoriích zachovávají slušnou kvalitu. Pokud se chytáte na kolo, pořiďte si speciální cyklistické oblečení, v kopci se vám bude hodit a rozhodně nezapomeňte na ochrannou helmu.

Vyberte si nejlevnější cyklistické helmy

Srovnání cen kol a cyklistických helm


Než nakoupíte, přečtěte si naše spotřebitelské poradny. Poraďte se, jak nakoupit mobilní telefon, jak si správně vybrat fotoaparát. Poradíme vám, jak si vybrat DVD rekordér, jak vybírat set-top box nebo jak vybrat zimní pneumatiky.

Obsah stránek www.srovname.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.