Srovnání cen » Poradna » Rady při koupi knihy

POTŘEBUJETE PORADIT? Váš dotaz odešlete ve vybrané sekci:

Jak vybrat knihu

Rady při koupi knihy

Asi není člověka, který by se nikdy nedostal do kontaktu s knihou; s věcí, která vás může o kdečem poučit, která vás může rozveselit, nebo naopak rozesmutnit. Kniha může být prakticky čímkoliv a záleží především na poselství, které jí vdechne autor. Existují lidé, kteří jsou již čtou často a rádi a mají tak přehled, co je dobré a co ne. Takoví lidé pak často mají i své oblíbené autory, takže jim stačí přijít do knihkupectví a během pár minut mají vybráno. Pokud však mezi takové šťastlivce nepatříte a zrovna si nevíte rady, po čem sáhnout, měli byste si před nákupem ujasnit mnoho věcí. Určitě by totiž byla velká škoda, kdyby kniha, za kterou utratíte ne zrovna malé peníze, nakonec neuspokojila vaše očekávání a třeba byste ji ani nedočetli.


1. Vybírání žánru

První otázka, kterou byste si při nákupu měli položit je, jaký žánr by se vám líbil nejvíce. Jako první si tedy ujasněte, jestli se z knížky chcete především poučit, nebo jestli se chcete především pobavit. Tato otázka vás nasměruje buď do beletristického oddílu, kam spadají například romány, fantasy příběhy, horory, historické příběhy, pověsti, ale třeba i poezie, nebo vás nasměruje do populárně naučné literatury, kde najdete knihy například o akvaristice, o sportu, o dějinách a o všech dalších odvětvích. Dalším velkým oddílem je potom odborná literatura, kam se dají zařadit i učebnice. Do tohoto oddílu už pak sáhne především odborník nebo člověk, který hledá odpovědi na velice specifické otázky.

2. Počet stránek

Další důležitou otázkou je, jak dlouhá by knížka měla být. V tomto případě však záleží především na vás – především na čtenářské zkušenosti, a pokud se jedná opravdu o rozsáhlá díla, která mohou mít i pokračování, také na odvaze. V každém případě však platí, že záleží na tom, jak vám kniha sedne. Může se stát, že budete mít problém dočíst dílo o sto stránkách a na druhé straně můžete jiné dílo třeba desetkrát obsáhlejší přečíst během několika málo dní.

3. Výběr knih online

Nákup knih online na internetu se v posledních několika letech stává naprosto normální věcí, se nevyhnul ani knihám. Ty si teď můžete prohlédnout a zakoupit v kdejakém e-shopu. Tento způsob má samozřejmě určité výhody i nevýhody. Hlavní výhodou je, že všechno zvládnete z pohodlí domova a často najdete i mnohem lepší ceny, než které nabízejí běžné kamenné obchody. Nevýhodou pak je, že si knihu nemůžete vzít do ruky a přečíst si třeba pár stránek, abyste věděli, jestli vám dílo opravdu vyhovuje. Existuje zde však i alternativa, kterou jsou uživatelské diskuze, kde se můžete dozvědět spoustu užitečných informací od lidí, kteří již knihu četli. Lidé pak knihu komentují a hodnotí například to, jak snadno se dílo čte. Do takovýchto diskuzí se pak můžete zaregistrovat i vy a také přispívat svými názory.

4. E-knihy

Další novinkou, která se ve čtenářském světe prosadila, jsou takzvané e-knihy. Jedná se o elektronické soubory, které si po zaplacení částky můžete stáhnout a následně přečíst buď na počítači nebo v elektronické čtečce. Hlavní výhodou je cena, která je mnohem menší především díky faktu, že není potřeba žádný papír. Nevýhodou je pak zcela jiná forma čtení, kterou tradiční čtenáři ve většině případů zavrhují, ale asi je to jen otázka zvyku.

5. Kniha jako dárek

Kniha je v neposlední řadě věc, která se může stát krásným dárkem. V takovém případě je však mnohem těžší vybrat správně. Výhodu mají ty, kteří se v člověku, kterého hodlají obdarovat, dobře vyznají a znají tak jeho preference, oblíbené autory a oblíbená témata. V opačném případě vám však nezbude asi nic jiného, než se poptat, nebo zkrátka tipnout. V druhém případě je to však risk, který samozřejmě může a nemusí vyjít.

Vyberte si nejlevnější knihy


Než nakoupíte, přečtěte si naše spotřebitelské poradny. Poraďte se, jak nakoupit mobilní telefon, jak si správně vybrat fotoaparát. Poradíme vám, jak si vybrat DVD rekordér, jak vybírat set-top box nebo jak vybrat zimní pneumatiky.

Obsah stránek www.srovname.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.