Srovnání cen » Poradna » Kávovary

POTŘEBUJETE PORADIT? Váš dotaz odešlete ve vybrané sekci:

Jak vybrat kávovar

Kávovary

Pokud i vy patříte mezi milovníky kávy, určitě oceníte možnost připravit si opravdu poctivé espresso i doma. K tomu, aby káva chutnala přesně tak, jako ji znáte z kaváren a luxusních podniků určitě potřebujete kvalitní kávovar. Bez toho se vám jen těžko povede připravit opravdu kvalitní a lahodný nápoj, který vás jako jediný dokáže ráno spolehlivě postavit na nohy. K tomu, abyste si vybrali spolehlivé zařízení, budete muset vybírat mezi velkým množstvím modelů, takže je třeba si opravdu dobře a hlavně dopředu rozmyslet, jak by měl výrobek vypadat, jaké by měl mít funkce a také kolik by měl stát. Cena totiž opravdu dramaticky rozhoduje o tom, zda je kávovar kvalitní, nebo ne. Tyto spotřebiče totiž mimo jiné pracují s vysokým tlakem a rozhodně se tedy nedá nijak šetřit na materiálech a technologiích. Je tedy dobré se smířit s tím, že si připlatíte za výrobek, který bude opravdu kvalitní a vydrží opravdu dlouho.


Informace můžete získat například v recenzích a na diskuzních fórech, kde vám poradí zákazníci, kteří si v minulosti zakoupili stejný model, jako vy máte v plánu. Oblíbenými značkami kávovarů jsou:

  • Dolce Gusto
  • Delonghi
  • Krups
  • Jura
  • Tchibo
  • Saeco

1. Druhy kávovarů

Pokud jste se rozhodli pro přístroj, který za vás bude kávu připravovat, máte výběr ze dvou velkých skupin výrobků. Tím prvním je překapávač, který má určité výhody i nevýhody. Hlavní výhodou je, že se celkově jedná o mnohem jednodušší kávovar, který nepracuje s vysokým tlakem. Tyto překapávače fungují na opravdu jednoduchém principu – vroucí voda je pomalu přelévána přes namletou kávu a tekutina je poté překapávána do klasické konvice. Přístroj tak za krátký čas dokáže připravit poměrně velké množství kávy, ale nápoj je oproti tomu mnohem slabší a ani aroma není tak výrazné. To ale rozhodně neznamená, že si zařízení nenajde svou cílovou skupinu zájemců. Káva není sice výrazná, ale pořád je dobrá.

Kávovary, které dokáží připravit opravdu silný a bohatý šálek kávy, u kterého najdete kromě siného aroma i lahodnou pěnu, se jmenují presovače. Espresso stroj vyrobí tak, že čerstvě namletá káva je přepařená pod vysokým tlakem horkou vodou. Ta by měla mít teplotu kolem 90 °C a tlak by měl být minimálně 9 barů. Většina přístrojů na trhu však operuje s hodnotami kolem 15ti barů. Je však důležité, aby byl tlak udržován po celou dobu přípravy kávy a ne jen během prvních pár okamžiků. To vám však nikdo nemůže stoprocentně zaručit a ani u drahých výrobků si nemůžete být jisti.

2. Automatický x manuální kávovar?

Kávovary se dají dále rozdělit podle toho, jak moc jim při přípravě kávy musíte asistovat. První skupinou jsou plně automatické presovače, které díky velké spoustě funkcí dokáží kávu připravit prakticky okamžitě po zmáčknutí jediného tlačítka. Stačí tedy jen doplňovat zrnkovou kávu, kterou si přístroj sám namele v požadovaném množství, připraví espresso, odstraní odpad z přípravy do speciální nádobky, kterou je třeba čas od času vyprázdnit, a také se dokáže díky speciálním programům i sám vyčistit a odvápnit, což byste v opačném případě museli dělat sami pomocí speciálních chemikálií na údržbu. Tyto automatické kávovary můžete mít jak doma, tak ve velkých restauracích, kde je třeba opravdu velká efektivita. Nevýhodou je cena, která je samozřejmě vykoupena vysokým standardem.

Manuální presovače, kterým se také někdy říká pákové kávovary, jsou o něco jednodušší než ty předešlé. Tomu odpovídá i hodnota výrobků. Jedná se tedy opravdu o levné kávovary, u kterých je třeba spoustu věcí umět a dokázat. Člověk, který takový přístroj obsluhuje, totiž musí umět kávu namlít a naměchovat do připravené formy. To se možná zdá jako úkon, který by zvládlo i dítě; pravdou ale je, že právě tyto dva úkony poměrně razantně ovlivňují výslednou chuť nápoje. Je tedy třeba mít i nějaké zkušenosti.

3. Funkce kávovaru

Jako u prakticky každého výrobku si i v případě kávovarů můžete vybrat z opravdu široké škály nadstandardních funkcí, které vám mohou ušetřit nějakou práci. První volba by mohla být velice zásadní – jedná se totiž o takzvané POD kapsle do kávovarů, které mohou i člověku bez zkušeností pomoci připravit ideální šálek kávy i bez plně automatického kávovaru. Jedná se totiž o kapsle, které obsahují již namletou kávu, která je vakuově zabalená, aby nedošlo k nežádoucímu uvolnění aromatu. Vkládají se rovnou do přístroje a jejich hlavní nevýhodou je fakt, že příprava jedné porce se může až třikrát prodražit. Tuto metodu si ale vždy můžete pouze vyzkoušet a v případě nespokojenosti se vrátit k plně manuální přípravě.

Dalším užitečným pomocníkem je parní tryska, která slouží především pro šlehání mléka na cappuccino. Díky tomuto vývodu je však možné přivést například i pouze horkou vodu, která může posloužit na přípravu čaje. Presovače tak mohou obsahovat jak nádobu na studenou vodu, tak na mléko, díky čemuž se z tohoto výrobku stává opravdu univerzální nástroj na výrobu mnoha druhů teplých nápojů.

Další funkcí je program na automatické čištění a odvápnění, o kterém byla řeč u plně automatických kávovarů, kde je tato možnost velice častá. Můžete si však připlatit a zajistit tuto funkci i u levnějších strojů, kde vám automatické čištění ušetří opravdu velké množství práce. Zařízení se dokáže samo vyčistit v určitém časovém intervalu, který si sami můžete nastavit.

Vyberte si nejlevnější kávovary


Než nakoupíte, přečtěte si naše spotřebitelské poradny. Poraďte se, jak nakoupit mobilní telefon, jak si správně vybrat fotoaparát. Poradíme vám, jak si vybrat DVD rekordér, jak vybírat set-top box nebo jak vybrat zimní pneumatiky.

Obsah stránek www.srovname.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.