Srovnání cen » Poradna » Flash disky

POTŘEBUJETE PORADIT? Váš dotaz odešlete ve vybrané sekci:

Jak vybrat flash disk

Flash disky

Přenosné flash disky jsou neodmyslitelným a praktickým pomocníkem při přenášení dat. Lze na ně uložit dokumenty, hudbu, fotografie nebo filmy, jsou rychlé, spolehlivé, cenově dostupné a vejdou se do kapsy. Komu by se dnes chtělo vypalovat CD, když přenosná paměť zvládne stejnou práci bez sebemenšího zaváhání. USB paměti je navíc možné kromě počítače připojit například i k herním konzolám, některým DVD přehrávačům nebo fotoaparátům. Jejich využití je tedy široké a jedinou nevýhodou flash pamětí tak snad může být pouze to, že data na nich nelze přepisovat donekonečna, počet zápisů však přesahuje statisíce. Při výběru té správné flashky se pak vyplatí hledět na několik parametrů.


1. Kapacita USB pamětí

Pro výběr vaší budoucí flashky bude pravděpodobně rozhodující její kapacita. Na trhu dnes USB paměti začínají na kapacitě 4 GB, což je zhruba velikost jednoho DVD. Nejvyšší kapacity flash disků se pak pohybují přes 100 GB.

Vyberte si nejlevnější flash disky do 4 GB

Vyberte si nejlevnější flash disky 8 GB

Vyberte si nejlevnější flash disky 16 GB

Vyberte si nejlevnější flash disky 32 GB

Vyberte si nejlevnější flash disky nad 64 GB

2. Přenosová rychlost flash pamětí

Rychlost, kterou se data zapisují na disk, pak bude dalším kritériem při výběru nového flash disku. Čím větší bude mít kapacitu a čím více dat se na něj vejde, tím se budou zvyšovat nároky na přenosovou rychlost. Jistě nebudete chtít čekat dlouhé minuty, než se vám překopíruje několik GB dat. Opravdu kvalitní flash paměti mají v dnešní době rychlost zápisu přes 20 MB za sekundu a čtou rychlostí kolem 25 MB za sekundu. Pokud trváte na vyšších přenosových rychlostech, bude lepší zvolit externí pevný disk, nebo si počkat na nové rozhraní USB 3.0.

3. Šifrování a doplňkové funkce USB disků

Pokud budete na své flash paměti přenášet citlivá data, například dokumenty s osobními údaji, rozhodně se vyplatí se poohlédnout po médiu, které umožňuje šifrování. Tyto paměti jsou dražší, ale s ohledem na citlivost dat na disku se jejich nákup může leckdy velmi vyplatit. Pokud jste tajný agent, jistě vám přijde vhod flash paměť s vestavěnou čtečkou otisků prstů.

4. Rozměry a zpracování flash disků

Může se zdát, že je to nepodstatný detail, nicméně rozměr a zpracování disku může mít zásadní vliv na jeho použitelnost v praxi. Pokud chcete flashdisk používat například u notebooku, který má u sebe blízko dva USB porty, může se vám stát, že vám rozměrná paměť jeden port zablokuje. Pokud zvolíte paměť příliš malou, snadno ji ztratíte. Také krytky USB portu mají tendenci se rychle a často ztrácet, takže je lepší pořídit si prakticky uzavíratelný flashdisk. Pokud víte, že s flashkou nebudete zacházet jako v bavlnce, zvolte paměť, která je vyrobená z odolných materiálů a nebude jí vadit například voda nebo chlad.

Vyberte si nejlevnější flash disk


Než nakoupíte, přečtěte si naše spotřebitelské poradny. Poraďte se, jak nakoupit mobilní telefon, jak si správně vybrat fotoaparát. Poradíme vám, jak si vybrat DVD rekordér, jak vybírat set-top box nebo jak vybrat zimní pneumatiky.

Obsah stránek www.srovname.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.