Srovnání cen » Poradna » Čtečky elektronických knih

POTŘEBUJETE PORADIT? Váš dotaz odešlete ve vybrané sekci:

Jak vybrat e-čtečku

Čtečky elektronických knih

Trend elektronického čtení stále ještě není masovou záležitostí, trh se však začíná pomalu ale jistě rozrůstat a v prodeji je i u nás už mnoho zařízení, které umožňují číst elektronické knihy. Čtečky e-knih jsou lehčí než běžná kniha, jsou menší než běžný časopis, vejde se do nich stovky knih, mají ale různé parametry a různé doplňkové funkce. Čtečky e-knih jsou v dnešní době již komplexní zařízení, které toho umí mnoho. E-book čtečka dnes umí i prohlížení obrázků, internetu či hraní jednoduchých her. Kde najít e-book knihy? Možností je mnoho. Každý, kdo si vybírá čtečku, má jistě jiné nároky, zaměřme se tedy na základní kritéria, na které při výběru čtečky narazíte. Boom čteček zahájil kvalitní přístroj Amazon Kindle. Dalším výrobcem, který obsadil místo na trhu je Sony. Apple například v tabletu iPad nabízí integrovanou čtečku knih a novin. A kde můžete e-book knihy najít? Buď na specializovaných stránkách na internetu, nebo si je můžete zakoupit online.


Výrobci e-booků

Čtečky elektronických knih neboli e-booky jsou na trhu stále vyhledávanější. Přináší to totiž celou řadu výhod a usnadní to mnohé. Dnešní výrobci elektronických knih se snaží udělat z přístroje komplexní zařízení, které umí nejen číst knihy v mnoha formátech, poradí si i s obrázky, internetem či jednoduchými hrami. Jasným příkladem je Amazon, který se může pyšnit skutečně prvotřídním komplexním zařízením Kindle. Recenze tohoto přístroje jsou vždy pozitivní. I konkurenční firmy, jako např. Sony, Prestigio nebo Energy Sistem nabízí použitelné přístroje, které potěší každého náruživého čtenáře.

1. Displej e-čteček

Pravděpodobně asi bude to první, na co se při výběru čtečky zaměříte. Velikost a rozlišení displeje, společně s technologií zobrazování, bude mít zásadní vliv na pohodlné čtení. Rozměr displeje čteček se většinou udává v palcích a nejmenší obrazovky mají velikost 5 palců, největší obrazovky jsou 9 palcové. Důležité je rozlišení, tady platí čím větší, tím je text “vykreslenější”, neboť na plochu displeje se vměstná více obrazových bodů. Platí zde přímá úměra: čím větší, tím lepší, ale také dražší.
Důležitá bude také technologie. Na trhu je dnes několik typů elektronického inkoustu - technologie, která při vysokém rozlišení a nízké spotřebě energie zobrazí text a grafiku v relativně vysokém rozlišení. Zařízení s technologií E-Ink jsou černobílé - schopné zobrazovat 4 - 16 odstínů šedi, dalším specifikem je poměrně pomalé obnovování, které je však pro čtení knih a textových dokumentů naprosto dostačující. Otočení stránky elektronické knihy tak trvá asi stejně dlouho, jako otočení stránky papírové knihy. Ve hře zůstávají i LCD technologie, která je sice dražší, ale dokáže pracovat s barvou a zařízení, které ji mají, jsou všestrannější než obyčejná čtečka (například iPad).

Jaký rozměr si vyberete, bude tedy záležet na vašich potřebách (co na ní budete číst, zda trváte na ultra mobilním zařízení nebo na velikosti displeje) a také finančních možnostech.

2. Rozhraní

Způsob, jakým do e-čtečky budete ukládat knihy, může být pro někoho při nákupu nové čtečky rozhodující. Standardně e-čtečky disponují běžným USB rozhraním, mnoho čteček je však schopné komunikovat prostřednictvím bezdrátových sítí Wi-Fi nebo 3G.

3. Textové, obrazové a hudební formáty

E-čtečky primárně pracují s textem elektronických knih. Formátů pro elektronické knihy je dnes velká řada, nicméně ne všechny čtečky podporují všechny formáty. Ujistěte se tedy předem, že čtečka, kterou si chcete pořídit podporuje většinu formátů, se kterými budete pracovat. Některé čtečky kromě textových formátů přehrají i hudební soubory či zobrazí fotografie.

4. České menu

Pro někoho může být ovládání v češtině nepodstatný detail, mnozí ho více než ocení. Nezapomeňte proto, že ne všechny čtečky, které jsou v současnosti na českém trhu, jsou vybaveny českým menu.

5. Další funkce

Každý výrobce se dnes snaží zařízení primárně určené pro čtení textu nějakým způsobem ozvláštnit nebo funkčně rozšířit. Na výběr pak máte ze širokého množství přídavných funkcí – například sudoku, vestavěný webový prohlížeč, nebo výkladový slovník.

Vyberte si nejlevnější e-čtečku


Než nakoupíte, přečtěte si naše spotřebitelské poradny. Poraďte se, jak nakoupit mobilní telefon, jak si správně vybrat fotoaparát. Poradíme vám, jak si vybrat DVD rekordér, jak vybírat set-top box nebo jak vybrat zimní pneumatiky.

Obsah stránek www.srovname.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.