Srovnání cen » Poradna » DVD rekordéry

POTŘEBUJETE PORADIT? Váš dotaz odešlete ve vybrané sekci:

Kategorie

Rady při nákupu DVD přehrávače a DVD rekordéru

DVD rekordéry

DVD nosiče neztrácejí oblibu, navíc jsou dostupné za velmi rozumné ceny. Nejinak je tomu na trhu DVD přehrávačů, které už před lety definitivně nahradily videopřehrávače. Rychlost s jakou přicházejí na trh nové přístroje je obrovská a funkce, které byly před lety vyhrazeny jen luxusním přehrávačům, jsou dnes už běžným vybavením. V našem průvodci se vám pokusíme usnadnit volbu při nákupu.

Ve zkratce můžeme rozlišit dva typy DVD přehrávačů – běžné DVD přehrávače a DVD rekordéry. DVD přehrávače jsou přístroje, které umí přehrát běžné typy DVD médií a DVD rekordéry dokáží i nahrávat. DVD rekordéry jsou oproti běžným DVD přehrávačům dražší, disponují ale vysokou kvalitou obrazu i zvuku, ovšem na úkor komfortu obsluhy přístroje. Je jasné, že čím víc funkcí bude přehrávač mít, tím vyšší bude jeho cena. Ty nejlevnější DVD přehrávače, které vám kromě přehrání běžných formátů už nenabídnou mnoho navíc, pořídíte už pod tisíc korun. Kvalitnější přístroje s funkcemi, které vám v mnohém usnadní používání můžeme zařadit do cenové kategorie od 3000 Kč.


1. Použití DVD přehrávače

Základní DVD přehrávače

Chcete-li jednoduchý přístroj, který propojíte přímo s televizí a který vám umožní přehrát oblíbené filmy na DVD či si sem tam poslechnout hudební CD, bude vám stačit pořídit si některý ze základních a také nejlevnějších modelů. Každý DVD přehrávač disponuje velmi slušnou kvalitou obrazu i zvuku, umožní vám přístup k veškerému obsahu běžných DVD či CD.

Mezi jednoduché přehrávače patří například: HYUNDAI DV 2 X 708 DU, Smarton SM DV12, PANASONIC DVD S38EP K

DVD přehrávače „střední třídy“

Chcete-li opravdu špičkovou kvalitu přehrávání a navíc si ho chcete vychutnat na kvalitní televizi se systémem domácího kina, sáhnete s největší pravděpodobností po přístroji, který již bude dražší. Za to však nabídne široké možnosti propojení s vaším domácím audio-video systémem, opravdu skvělý přenos obrazu i zvuku a navíc další funkce. Tyto přístroje jsou již schopny přehrát i jiné formáty než jen základní DVD a CD (například DivX, JPG či mp3), nabídnou vám možnost pokročilejšího nastavení.

Mezi DVD přehrávače „střední třídy“ patří například: LG DVX492H, LG DVX440

DVD přehrávače „nejvyšší třídy“

Zvolíte-li přístroj v nejvyšší cenové hladině, pak se můžete spolehnout, že dostanete tu nejlepší obrazovou i zvukovou kvalitu. Abyste ji však využili naplno, je nutné ho zapojit jako součást většího systému domácího kina. Pak si ale můžete být naprosto jistí, že ze současných technologií na tomto poli, dostáváte opravdu vše. Nejdražší DVD disponují i možností ukládat záznam, a to buď přímo na prázdný DVD nosič, nebo na zabudovaný pevný disk.

Příklad DVD přehrávačů „nejvyšší třídy“: ONKYO DV SP 506, LG MS400H, PANASONIC DMR EX773EP K

2. Funkce DVD přehrávačů

Jistě nepřekvapí, že s nabídkou funkcí stoupá i cena DVD přehrávačů. Nejlevnější jednoduché přístroje nabízí výběr jazyka menu, speciálních efektů, digitální audio výstup, pomocná nastavení pro filmy s rozdílnou šířkou obrazu nebo rodičovský zámek, znemožňující dětem přístup k přístroji. V následujícím přehledu si představíme ty nejdůležitější.

Multiregionální přehrávače

Všechna DVD, která si zakoupíte v obchodě jsou označená regionálním kódem. DVD s daným regionálním kódem pak přehraje pouze přehrávač, který má shodný kód. Pokud se chcete vyhnout nekompatibilitě, pak musíte sáhnout po tzv. multiregionálním přehrávači, který je schopen přehrát DVD z více regionů.

Kód zeměplatný v
Region 1USA, Kanada
Region 2Evropa, Jižní Afrika, Japonsko, blízký východ, Egypt
Region 3Jižní Korea, Hongkong, Tchaj-wan
Region 4Austrálie, Nový Zéland, Latinská Amerika
Region 5Afrika, Indie, Asie
Region 6Čína

Formáty DVD nosičů

Kromě regionálního rozdělení, existuje také velmi rozmanité spektrum formátů DVD, na kterých lze uchovávat audiovizuální data. Nejběžnějšími formáty jsou DVD-R, DVD+R, DVD+RW, DVD-RW a DVD RAM. Ne všechny DVD přehrávače zvládnou přehrát všechny formáty. Takže pokud si třeba vypalujete na DVD fotografie a pak je chcete přehrát na televizi, měli byste mít na paměti, že je nutné mít přístroj, který dokáže číst data z co možná největšího množství nosičů.

Audio DVD

Každý DVD přehrávač přehraje zvukové CD, ale jen některé přehrávače jsou schopné přehrát novější audioformáty DVD-Audio nebo SA-CD, které nabízí špičkovou zvukovou kvalitu. V současné době jsou s těmito formáty kompatibilní pouze DVD přehrávače vyšší cenové hladiny.

CD a CD-RW

Vyspělejší DVD přehrávače umí přehrát audio a video data, která vznikla na vašem počítači a byla vypálena na CD nebo DVD nosič.

Vícediskový přehrávač

Chcete-li svůj DVD přehrávač propojit se svou audio soustavou a použít ho k přehrávání hudby, může pro vás být dobré zauvažovat o koupi tzv. vícediskového přehrávače, jenž je často označován jako jukebox. Můžete do něj vložit až okolo 30 DVD nebo CD nosičů a odpadne vám námaha stále složitě hledat konkrétní CD a po přehrání ho jít vyměnit.

Digital Surround Sound

Prostorový digitální zvuk je technologie, která vám umožní vnímat prostorový vícekanálový zvuk. Kvalita zvuku v podstatě odpovídá kvalitě zvuku, kterou uslyšíte v kině. Nejznámějšími formáty jsou Dolby Digital a DST.

Přehrávání běžných zvukových či obrazových formátů na různých nosičích

Vyspělejší DVD přehrávače přehrají vedle běžných DVD ve formátu MPEG-2 i formáty jiné, které vám umožní prostřednictvím DVD přehrávače poslouchat svou oblíbenou hudbu, prohlížet si fotografie nebo přehrávat filmy uložené ve formátech, které běžně přehrává váš počítač.

Přehled nejběžnějších multimediálních formátů:

  • JPG – obrazový formát pro obrázky a fotografie
  • MP3 – zvukový formát pro hudební záznamy
  • WMA – zvukový formát pro hudební záznamy
  • VCD – tzv. Video CD formát pro filmy, který je velmi oblíbený v Asii, je ukládán ne běžné CD, má horší kvalitu než běžné DVD

Záložky

Tato funkce vám umožňuje si do svého oblíbeného filmu vložit záložku a scénu pak při přehrávání vyvolat okamžitě a bez hledání.

Začátek přehrávání tam, kde jste naposledy skončili

To, že si váš přehrávač pamatuje místo, kde jste minule skončili je velmi užitečná funkce, která vám zaručeně ušetří čas.

3. Propojení

Způsob propojení vašeho DVD přehrávače s televizorem má zásadní vliv na kvalitu obrazu a zvuku. V následujícím přehledu vám popíšeme, jaké možnosti propojení mezi těmito dvěma přístroj máte:

Kompozitní výstup

Nejběžnější propojeni, které patří k základnímu vybavení každého přehrávače. Tato technologie je ještě pozůstatkem z dob videorekordérů a užijete ji především u starších televizorů. Toto propojení vám rozhodně nenabídne optimální obraz ani zvuk a protože je veškerý signál veden pouze jedním kabelem, dochází ke značné ztrátě kvality. Signál je většinou předávám kabely typu cinch a SCART.

S-video

Toto propojení je jedno ze dvou nejlepších, protože světlost a barvy jsou přenášeny dvěma oddělenými kabely, které podstatně zvýší kvalitu obrazu. Signál je veden kabelem typu SCART.

RGB

I přesto, že již nesplňuje nároky dnešní doby na kvalitní obraz, poskytuje toto připojení lepší zobrazení než váš starý videorekordér. Základní barvy (modrá, žlutá, červená) a světlost jsou přenášeny zvlášť. Toto propojeni je dobrou volbou u propojení se staršími televizory, které nemají žádný skartový výstup.

Výstup SCART

Nejrozšířenější současný výstup, který se nachází u všech běžných DVD přehrávačů, tak i u modernějších televizorů. Pomocí tohoto propojení se přenáší obraz i zvuk ve velmi vysoké kvalitě. Kabel SCART většinou není dodávat společně s přehrávačem.

Audio propojení

Dražší modely disponují většinou širokou škálou audiovýstupů, které využijete především pokud budete chtít svůj DVD přehrávač propojit s hi-fi systémem. K dispozici vám kromě digitálního koaxiálního a optického výstupu bude i výstup pro sluchátka.

Progresivní skenovaní

Nejnovější propojení, které na trhu můžete dostat, které však zajistí obraz, který se obnovuje až 60x za sekundu nabídne tak nevídanou ostrost. Toto propojení však nabízí pouze dražší přístroje, navíc je nutné mít stejný výstup i u vašeho televizoru.

4. Příbuzné produkty

  • Domácí kino: Zvuk jako v kině. Soustava několika reproduktorů, která vám zajistí pocit, že jste uprostřed dění a která využívá technologie prostorového digitálního zvuku Digital Surround Sound.
  • Přenosné DVD přehrávače: Mobilní zábava vhodná při cestování.
  • DVD mechanika: Je součástí většiny počítačů a umožní vám přehrát DVD filmy na počítačovém monitoru. PC však musí být vybaveno softwarem pro přehrávání DVD.
  • Kombinace DVD/videopřehrávače: Méně častá kombinace dvou přístrojů v jednom. Umožní vám nahrávání a kromě přehrávání DVD médií, přehrávat videonahrávky ve starších formátech.

Srovnání cen DVD rekordérů


Než nakoupíte, přečtěte si naše spotřebitelské poradny. Poraďte se, jak nakoupit mobilní telefon, jak si správně vybrat fotoaparát. Poradíme vám, jak si vybrat DVD rekordér, jak vybírat set-top box nebo jak vybrat zimní pneumatiky.

Obsah stránek www.srovname.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.