Srovnání cen » Poradna » Digitální kamery

POTŘEBUJETE PORADIT? Váš dotaz odešlete ve vybrané sekci:

Digitální kamery - jak nakupovat

Digitální kamery

Jsou menší, lehčí, mají jednodušší ovládání a záznam má lepší kvalitu. To jsou jen některé z mnoha důvodů, proč digitální kamery v posledních letech dominují na našem trhu. Digitální natáčení, ať už na videokazety, DVD nebo pevný disk, je zárukou, že i po mnohonásobném přehrání záznam neztratí vysokou kvalitu. Moderní digitální přístroje vám navíc umožní jednoduše zaznamenaná data přenést do vašeho počítače a zpracovávat v kvalitě, která byla dřív dostupná jen filmovým profesionálům. Existují i digitální kamery full hd, které umožní nahrávat video ve vysokém rozlišení. Digitální kamery full hd jsou stále cenově dostupnější a proto můžete získat za nízkou cenu přístroj, který je schopný prvotřídního výstupu. Technická specifikace může být pro laika matoucí, proto si musíte být dopředu jistí, co od své digitální videokamery skutečně očekáváte. Při výběru Vám mohou pomoci recenze pro digitální kamery. Chcete-li zaznamenat na video Vaše zážitky, opatřením digitální kamery se to snadno splní. Recenze na digitální kamery prokazují, že velmi dobrých výsledků dosáhnete s přístroji Panasonic nebo Sony, existují pochopitelně i jiné konkurenční firmy.


Výrobci digitálních kamer

Digitální kamery jsou skvělým prostředkem pro zachycení jedinečných zážitků Vašeho života. Proto je potřeba si nákup kamery důkladně rozmyslet, protože špatný výběr by Vám mohl zabránit v pořízení jedinečných a možná i osudových snímků. Trefou do černého jsou digitální kamery Panasonic, které se v tomto oboru pohybují již dlouhou dobu a recenze na nabízené produkty jsou pozitivní. Sony v této oblasti není o nic pozadu. I do této oblasti se stále více prosazuje Samsung, který v dnešní době má velkou tržní sílu a patří mezi jedničky na trhu. Nesmíme opomenout ani firmu Toshiba, která také nabízí prvotřídní produkty.

1. Jak si vybrat digitální kameru?

Na trhu najdete nepřeberné množství digitálních kamer. Nabízíme vám jednoduchý návod, jak si vybrat kameru, která je nejvhodnější právě pro vás.

Modely pro začátečníky

Základní modely digitálních videokamer pořídíte již od 5000,- Kč. Mají jednoduché ovládání a automatické funkce, které zvládne i laik, který kameru nikdy v životě neobsluhoval. Za příznivou cenu tak s dobrými výsledky a minimálním rozostřením pořídíte rodinný film. Tyto typy videokamer zaznamenávají nejčastěji na Mini-DV kazety, disponují většinou relativně malým optickým zoomem (10x – 20x) a mají omezené manuální nastavení. U velmi levných modelů se stabilizátorem je nutné si dávat pozor na ostrost obrazu.

Modely pro náročnější a pokročilé amatéry

Pro ty, kteří si s filmovým záznamem rádi pohrají na svém počítači, jsou vhodné modely videokamer, které mají rychlé rozhraní (Firewire nebo podobné). Nahrávku si pak lehce stáhnete do počítače a přidáte efekty, které záznam oživí. Tyto modely již mají více možností manuálního nastavení, větší LCD displej a vícenásobný optický zoom (obvykle 24x). V této třídě se modely pohybují od 8 000,- do 100 000,- Kč.

Profesionální digitální video vybavení

Tyto modely by se daly jednoduše charakterizovat jako "vše v jednom". Jsou určeny především pro náročné uživatele, pokročilé amatéry nebo profesionály, kteří se nechtějí tahat s těžkými objektivy. Mají širokou paletu funkcí, které využije spíše zkušený fotograf. Kromě schopnosti zoomovat (přibližovat vzdálené objekty) zde najdete elektronický hledáček, stabilizátor obrazu a samozřejmě širokou paletu automatických režimů případně manuálního nastavení.

2. Čeho si při nákupu digitální videokamery všímat?

Ergonomie

Není důležité, kolik má vaše nová kamera funkcí, pokud především nejste spokojeni s velikostí, hmotností, vzhledem a nerozumíte hlavním funkcím a jejich používání. Digitální kamery mají oproti analogovým velkou výhodu, neboť jsou většinou malé. Pokud vám ale zvolený model špatně „sedí v ruce“, neovládá se vám jednoduše a přirozeně, pak nikdy nepořídíte dobrý videozáznam a své peníze utrácíte zbytečně.

Zoom (přiblížení)

Možnost přiblížit vzdálené objekty je jednou z nejdůležitějších vlastností digitální kamery. Děje se tak dvěma způsoby – opticky a digitálně. Optický zoom přibližuje obraz mechanickým pohybem čočky v objektivu, nedochází tedy ke snížení kvality výsledného záznamu (jednoduché kamery mívají 10x zoom, ty dražší až 26násobné přiblížení). U modelů, které zdůrazňují digitální zoom (může být až 400x), buďte opatrní, při použití digitálního přiblížení totiž dochází k výraznému zhoršení kvality výsledného záznamu.

Stabilizátor obrazu

Nedokážete-li udržet kameru v ruce v klidu, může vzniknou rozmazaný nebo roztřesený a nekvalitní záznam. Skoro všechny kamery jsou proto vybaveny tzv. stabilizátorem obrazu, nejčastěji elektronickým, někdy také optickým. Jednoduché elektronické stabilizátory obrazu mohou vést k výrazné ztrátě kvality obrazu, jsou proto vhodné spíše k použití se stativem.

LCD displej

Většina kamer je vybavena jednoduchou LCD vyklápěcí obrazovkou, není tedy nutné k zaměření obrazu používat hledáček. Velikost displeje je typicky v rozmezí mezi 2,5 a 4 palci úhlopříčně, u dražších modelů se vyskytují i displeje větší. Pokud používáte LCD displej místo hledáčku, bude to mít podstatný vliv na vyšší spotřebu energie a tím pádem kratší délku natáčení.

3. Záznamové formáty

Digital 8

Starší formát digitálního videozáznamu, který je z trhu již v podstatě vytlačen. Digital 8 kamery používají k záznamu speciální HI-8 kazety, které používaly i starší analogové video kamery

Mini-DV

Záznam na malé a skladné kazety. Pokud chcete záznam zpětně přehrát, je nutné kameru přímo připojit k televizi, nebo data nahrát do počítače a poté například vypálit na DVD.

MicroMV

Technologie firmy Sony, která funguje na stejném principu jako Mini-DV, nicméně kazety jsou menší. Na jednu MicroMV kazetu se vejde přibližně 60 minut filmového záznamu.

DVD

Kamera zaznamenává obraz přímo na DVD médium, které bývá menší než běžné DVD. Záznam pak můžete přehrát na jakémkoliv DVD přehrávači. Většinou si také můžete vybrat, zda budete nahrávat na médium DVD-R (záznam nelze později přemazat) nebo na DVD-RAM, který lze použít několikrát, avšak nemá dostatečnou podporu mezi DVD přehrávači a pro přehrání tak musíte v počítači mít instalovanou speciální mechaniku.

Paměťové karty

Některé kamery zaznamenávají na paměťové karty typu Flash, MS (Memory Stisk) nebo SD (Secure Digital). Kolik záznamu tyto karty pojmou záleží na jejich kapacitě a zvolené kvalitě záznamu. Paměťové karty jsou oproti jiným typům záznamových médií dražší. Některé digitální kamery nabízejí možnost natáčet video na kazetu a fotografie pak zaznamenávat na paměťovou kartu.

Doba záznamu

U základních formátů máte většinou možnost si zvolit mezi třemi rychlostmi záznamu – SP (standardní), LP (dlouhý) a rozšířený. Rychlost záznamu má většinou vliv na délku videonahrávky, kterou je možné do kamery uložit. Narozdíl od analogových přístrojů, u digitálních kamer má rychlost jen malý vliv na výslednou kvalitu snímku.

Firewire

Chcete-li videonahrávku dále zpracovávat, pak budete potřebovat rozhraní, které dokáže záznam z kamery přesunout do vašeho počítače. Levnější kamery disponují většinou pouze rozhraním typu USB, které však lehce připojíte ke každému počítači. U poněkud rychlejšího Firewire rozhraní je nutné dopředu vědět, zda ho lze k vašemu počítači připojit nebo do počítače doinstalovat. Speciální Firewire karta vás pak bude stát kolem 1000,- Kč.

Výkon bateríí

Jak dlouho vám baterie vydrží záleží na typu baterie, zvolené rychlosti záznamu a kvalitě nahrávání. Průměrná výdrž jedné baterie bývá kolem jedné hodiny. Typ baterie se liší u každého modelu videokamery, nejběžnějšími typy jsou Nickel-Cadmium (NiCD), Nickel-Metallhydrid (NiMH) a Lithium-Ionen (LI-IO), standardem je díky své hmotnosti poslední ze zmíněných typů.

Přednastavený režim záznamu

Velkou pomocí pro méně zkušené uživatele jsou automatická nastavení pro různé typy režimů snímání. Tato nastavení již mají předem nastavenou clonu nebo ostření pro různé situace – například filmování v krajině nebo při záznamu sportovních aktivit nebo v různých světelných podmínkách.

Manuální nastavení

Pokročilí uživatelé kromě automatických režimů ocení manuální nastavení digitální kamery a za jistých podmínek jim tato funkce umožní dosáhnout mnohem lepších výsledků. Manuální ostření je například neocenitelné za špatných světelných podmínek.

Digitální fotografie

Funkce záznamu fotografií také může být velmi užitečná, přestože kvalita fotografií z digitální kamery většinou nepředčí běžný digitální fotoaparát. Fotografie jsou ukládány na paměťovou kartu a pak lze je dále počítačově zpracovávat.

4. Příslušenství

Kazety a disky

Cena a časová náročnost záznamu se liší v závislosti na typu záznamového média. Obecně se dá říci, že kazety jsou finančně výhodnější než disky a nejnákladnější je záznam na paměťové karty.

Software pro úpravu videa

Většinu digitálních videokamer lze propojit s počítačem a záznam dále zpracovávat. Pomocí vhodného softwaru tak mohou vznikat téměř profesionální snímky, k záznamu můžete přidat hudbu nebo různé efekty. Základní software většinou nabízí již výrobce digitální kamery, pokročilejší programy s rozvinutými funkcemi lze dokoupit

Stativ

Stativ je spolehlivým řešením pro stabilizaci obrazu. Stativy jsou lehké, jednoduché k použití a garantují, že výsledný obraz nebude roztřesený.

Obal na kameru

Je vhodný nejen pro přenášení a uložení příslušenství, ale váš přístroj spolehlivě ochrání.

Širokoúhlý objektiv

Použití jiného objektivu vám dá možnost nastavit jiný zorný úhel a šanci vytvořit zajímavé efekty.

Přípravky na čištění hlavy

Čistá videohlava znamená lepší zvuk i obraz a vyšší životnost vaší videokamery. Čistící přípravky existují na všechny typy videokamer a čistí jak na sucho, tak na mokro.

Čtečka paměťových karet

Pokud se rozhodnete pro videokameru se záznamem na paměťovou kartu, nejefektivnější cestou, jak zkopírovat záznam do počítače pro vás bude čtečka paměťových karet.

5. Podobné produkty

Digitální fotoaparáty

Tak jako jsou některé typy videokamer schopné vytvářet fotografie, většina digitálních fotoaparátů umí vytvořit videosekvence, které však nebývají tak kvalitní jako při záznamu videokamerou. Vše o fotoaparátech se dočtete zde.

DVD přehrávače

Záznam přehrají, pokud máte videokameru s kompatibilním záznamovým médiem nebo pokud byla videonahrávka zpracována v počítači.

Digitální minikamery

Pro domácí použití je jednoduchá digitální minikamera s paměťovou kartou vše, co potřebujete. Dražší minikamery dosahují podobných výsledků jako „normální“ videokamery.

Srovnání cen kamer


Než nakoupíte, přečtěte si naše spotřebitelské poradny. Poraďte se, jak nakoupit mobilní telefon, jak si správně vybrat fotoaparát. Poradíme vám, jak si vybrat DVD rekordér, jak vybírat set-top box nebo jak vybrat zimní pneumatiky.

Obsah stránek www.srovname.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.