Srovnání cen » Poradna » Digitální fotoaparáty

POTŘEBUJETE PORADIT? Váš dotaz odešlete ve vybrané sekci:

Digitální fotoaparáty - jak nakupovat

Digitální fotoaparáty

Dnes jsou digitální fotoaparáty běžným standardem, na kinofilm fotí jen skuteční klasici. Dnes lze digitální fotoaparáty pořídit levně, proto jsou také tak oblíbené a využívané. Je jasné, že fotoaparáty levně pořízené mají horší vlastnosti než dražší přístroje či dokonce zrcadlovky, které mají výstup skutečně skvostný. Je tedy jen na Vás, kolik jste ochotni do fotoaparátu investovat a jaký čekáte výsledek. Digitální fotoaparáty Vám mohou pomoci zachytit nejrůznější okamžiky, které si budete moci kdykoli prohlédnout. Základní rozdělení je na kompaktní fotoaparáty a zrcadlovky, které nabízí kvalitní podání a nemusí spadat jen do profesionální třídy. Typickým příkladem jsou značky Nikon a Canon. Pokud víte kde hledat, můžete pořídit fotoaparáty levně.


Výrobci digitálních fotoaparátů

Dnešní trh je plný digitálních fotoaparátů, o kvalitách jednotlivých modelů vypovídají konkrétní recenze. Jaké značky jsou však trefou do černého, u jaké značky si můžeme být jisti správnou volbou? Mezi největší velikány v této oblasti patří konkurenční Nikon a Canon, kteří nabízí jak kvalitní kompakty, tak především prvotřídní zrcadlovky. Na trh se prosadili i Panasonic a Olympus, kteří své technologie neustále zdokonalují, jsou cenově přijatelní a proto také oblíbené. Do této oblasti se stále více dostává i Samsung, který nabízí kvalitní cenově přijatelné digitální fotoaparáty pro rodiny i jednotlivce.

1. Jak si vybrat digitální fotoaparát?

Při výběru digitálního fotoaparátu je především důležité dopředu vědět, co s ním budete fotografovat. Pak již máte vpodstatě jasno a poměrně snadno si vyberete. Přesto pro vás máme pár rychlých rad a tipů, jak při výběru postupovat.

Základní modely pro začínající uživatele

Jste-li úplný začátečník, který nemá s fotografováním žádné zkušenosti nebo už předem víte, že fotoaparát budete používat především na rodinné snímky, fotky z výletů, chcete si fotoaparát vzít na dovolenou nebo ho mít stále při ruce jako rychlý zápisník, potom vám doporučíme některý ze základních kompaktních modelů. Takové fotoaparáty jsou poměrně levné, ale nabízejí všechny funkce, které potřebujete k tomu, abyste udělali slušnou fotku. Mají několik přednastavených automatických režimů pro fotografování za každého počasí nebo denní dobu, včetně LCD obrazovky, většinou zde naleznete i možnost pořizovat videosekvence a někdy i něco navíc. Pak už jen v podstatě stačí jen namířit a stisknout spoušť, všechno ostatní za vás udělá fotoaparát sám.

Nejlevnější digitalní fotoaparáty pro začátečníky

Kompaktní digitální fotoaparáty s pokročilým nastavením

Pokud fotografujete často, chcete mít fotoaparát stále u sebe, ale pro co nejlepší výsledky si rádi pohrajete s nastavením, pak byste se měli rozhodnout pro pokročilejší digitální kompakt. Stejně jako fotoaparáty pro začátečníky mají tyto přístroje přednastavené automatické režimy, ale najdete zde pokročilejší funkce, například projasnění, noční režim, režim pro fotografování pohybu nebo manuální nastavení. Tyto fotoaparáty jsou pochopitelně o něco dražší, mají již vyšší rozlišení a umožňují vytvářet fotografie ve velmi vysoké kvalitě.

Vyberte si nejlevnější pokročilé kompakty od 6000,- Kč

Kompaktní digitální ultrazoomy

Tyto modely by se daly jednoduše charakterizovat jako "vše v jednom". Jsou určeny především pro náročné uživatele, pokročilé amatéry nebo profesionály, kteří se nechtějí tahat s těžkými objektivy. Mají širokou paletu funkcí, které využije spíše zkušený fotograf. Kromě schopnosti zoomovat (přibližovat vzdálené objekty) zde najdete elektronický hledáček, stabilizátor obrazu a samozřejmě širokou paletu automatických režimů případně manuálního nastavení.

Vyberte si nejlevnější digitální ultrazoomy

Digitální zrcadlovky

Zrcadlovku ocení opravdoví fajnšmekři, kteří už přesně vědí, co a jak vyfotit. Zrcadlovky se od kompaktních přístrojů liší na první pohled velikostí. Jejich největší předností jsou výměnné objektivy a opravdu široká paleta funkcí, manuálního nastavení, k dispozici jsou samozřejmě i nastavení automatická . U těchto přístrojů je kladen důraz na klasické funkce potřebné pro opravdu profesionální práci, rychlost závěrky mají minimálně 1/4000 sekundy a citlivost dosahuje k 1600 ISO, občas dokonce k 3200 ISO.

Vyberte si nejlevnější digitální zrcadlovky

2. Čeho si při nákupu digitálního fotoaparátu všímat?

Senzor - rozlišení

Digitální fotoaparáty zaznamenávají obraz pomocí snímače, který je vybaven receptorem citlivým na světlo. Jednotlivé receptory se skládají z pixelů (obrazových bodů), které vytvoří výsledný digitální snímek. Čím vyšší je jejich počet, tím vyšší bude i velikost výsledného snímku. Naprostým minimem jsou dnes 2 Mpix..
Abychom měli snímek v dobré kvalitě, postačuje rozlišení 300 pixelů na palec, což odpovídá asi 12 pixelům na milimetr. K tomu, abychom mohli snímek dát vyvolat do fotolabu nebo pro tisk na inkoustové tiskárně často stačí 8 pixelů na milimetr. Fotka o 2 Mpix. (1200x1600 pixelů) postačí k vytištění snímku na formát 11x15 nebo 13x17. Pokud chceme snímky větší, měli bychom přemýšlet o rozlišení 4 a více Mpix. Fotografii je možné vytvořit ve velkém rozlišení, a pak ji dále upravovat.

Typy senzorů

Zjednodušeně řečeno, existují dva typy odlišných typů senzorů: CDD senzory (jsou nejrozšířenější) a CMOS senzory (jsou novější a mají nízkou spotřebu energie).

Objektiv

O kvalitě objektivu rozhoduje spousta faktorů. Pro laika je při výběru asi nejdůležitějším kritériem tzv. zoom (transfokátor nebo proměnlivá ohnisková vzdálenost), jehož rozsah je vyjádřen dvěma čísly. V praxi to znamená, že nám tento typ objektivu dovolí fotografovat i vzdálenější objekty jako bychom stáli blízko. U digitálních fotoaparátů rozlišujeme dva typy zoomů: optický a digitální. Optický zoom je ten "důležitější" a umožňuje zvětšení výřezu snímku 4x, 5x nebo 6x. Obraz je přibližován mechanickým pohybem čočky v objektivu, nedochází tedy ke snížení kvality výsledné fotografie. Můžeme říct, že čím větší má objektiv optický zoom, tím je lepší, ale většinou i dražší. Digitální zoom dokáže zvětšit snímek až 10x, ale jeho velkým nedostatkem je ztráta kvality snímku, proto bychom i na jeho používání měli dát pozor.

Typy digitálních fotoaparátů

Pro různé typy uživatelů jsou výhodné různé typy fotoaparátů. Ultrakompaktní se hodí pro uživatele kteří požadují co nejmenší velikost, kompaktní digitální fotoaparát pro ty, kteří chtějí vytvářet rychle a jednoduše kvalitní snímky, ultrazoom pro zkušené amatéry nebo profesionály. A nakonec pro opravdové milovníky fotografování je tu digitální zrcadlovka. Pro jaký fotoaparát se nakonec rozhodnete se vždy odvíjí od vašich nároků na jeho používání.

Velikost a hmotnost

Velikost a hmotnost fotoaparátu je většinou (ale nemusí to však být pravidlem) přímo úměrná rozsahu funkcí, které přístroj nabízí. Existují digitální fotoaparáty, které váží neuvěřitelných 115 g a mají velikost kreditní karty, na druhé straně jsou digitální zrcadlovky, které váží včetně objektivu přes 1 kg. Při výběru tedy opět záleží na způsobu využití. Určitě své známé upoutáte malou velikostí a moderním designem, ale větší reflexní fotoaparáty mají například lepší stabilizátor obrazu.

Velikost displeje: úhlopříčka měřená v palcích

Součástí digitálního fotoaparátu je LCD displej, který vám umožní prohlédnout si výslednou fotografii ještě před definitivním uložením. Velikost LCD displeje je různá u a vyjadřuje se v palcích.
Jeden palec odpovídá asi 2,5 cm (25,4 mm). Pokud má tedy digitální fotoaparát displej rozměr 1,5″ (palce) a úhlopříčku 38,1 mm, jeho rozměry budou 30x23 mm. Displej s 2,5″ pak odpovídá 51x38 mm. Druhý displej je tedy skoro třikrát větší než první.

Opět můžeme říci, že čím větší displej, tím lépe, protože vyfocený snímek, jeho výřez nebo videosekvence je na větší ploše lépe vidět. Samozřejmě kvalita displeje je odvislá i od jeho schopnosti kvalitně zobrazovat, například když stojíme na přímém světle, kdy většinou hrozí ztmavnutí a špatná viditelnost snímku.

Tabulka velikosti LCD displeje při poměru stran 4:3

Velikost LCD displeje ve formátu 4:3
Úhlopříčka (v palcích) 1,5″ 1,8″ 2″ 2,2″ 2,5″
Rozměr v mm 30 x 23 37 x 28 40 x 30 45 x 34 51 x 38

Úhlopříčka v palcích, Šířka a výška v mm

Vytváření videa

Většina fotoaparátů dokáže zaznamenat videosekvence (výjimkou jsou pouze reflexní zrcadlovky ). Kvalita nahrávky je závislá na velikosti rozlišení, některé fotoaparáty vytváří videonahrávky pouze bez zvuku.

Ovládání fotoaparátu

U každého nového přístroje musíme počítat s tím, že si budeme zvykat na jeho ovládání. Ovládání digitálních fotoaparátů se příliš neliší od ovládání fotoaparátu na film. Čím víc funkcí bude náš nový přístroj nabízet, tím je větší pravděpodobnost, že jeho ovládání bude složitější, ale není to vždy pravidlem. Rozhodně tedy doporučujeme vyzkoušet si ovládání fotoaparátu před jeho nákupem.

Zásobování energií: akumulátor nebo baterie?

Mnozí výrobci chtějí obstát v konkurenčním boji, a tak snižují náklady na výrobu. Dělají to tím způsobem, že fotoaparáty, které vyrábí mají zdroj napětí baterie nebo akumulátoru ve formátu AA. Klasické baterie mají výhodu především v tom, že jsou k dostání prakticky kdekoliv. Můžete si vzít vždy nějaké do zásoby,a to se hodí především u delších výjezdů. Akumulátory naproti tomu dávají určitý prostor nezávislosti. Z tohoto hlediska doporučujeme především NiMh akumulátory od 2500 mA. Oproti klasickým bateriím jsou sice výrazně dražší, ale vaše počáteční investice se rychle vrátí.

3. Příslušenství pro váš digitální fotoaparát

Paměťové karty / flash paměťové karty

Snímky, které fotoaparátem vyfotíte se, podobně jako u počítače, ukládají na paměťové médium - paměťovou kartu. Často se stane, že paměťová karta, která byla k přístroji dodána výrobcem již nestačí. I tady platí, že různé typy fotoaparátů zapisují na různé typy paměťových karet (Smart Media, Compact Flash, apod.). Před nákupem si vždy ověřte, že daná karta je kompatibilní s vašim fotoaparátem. Poté co si uložíte snímky na pevný disk nebo na CD-ROM můžete je z paměťové karty vymazat a tak si uvolnit místo na nové snímky.

Vyberte si nejlevnější paměťové karty

Vyvolávání fotografií

V dnešní době stačí pouze přinést fotoaparát nebo paměťovou kartu do speciálního fotoalbu, někdy dokonce stačí poslat vaše snímky pohodlně po internetu. Hotové fotky jsou naprosto srovnatelné s klasickými fotografiemi. Seznam fotolabů, kde vyvolávají digitální fotografie naleznete například na adrese www.digilab.cz.

Počítač

Počítač budete potřebovat především pokud si budete chtít své snímky ořezat nebo si je upravit. Bez počítače se také neobejdete, pokud si chcete fotografie vytisknout a vaše tiskárna není přímo kompatibilní s vaším fotoaparátem.

Fototiskárna

Většina výrobců jako jsou Canon, Epson, Hewlett-Packard nebo Kodak nabízí svým zákazníkům tiskárny, na které si svůj fotoaparát můžete připojit speciálním kabelem a vytisknout tak fotografie přímo. Pokud chcete tisknout bez použití počítače, tiskárna musí být s vaším fotoaparátem kompatibilní. Fotky z digitálního fotoaparátu, vytištěné inkoustovou tiskárnou na speciálním fotopapíře nezaostávají ničím za tradičními fotkami a navíc odpadá složité vyvolávání.

Baterie

K ochraně před neočekávaným výpadkem elektrického proudu slouží záložní zdroj napětí, který můžete v takovéto situaci využít.

4. Další možnosti, jak fotit digitálně

Webová kamera

Webovou kameru oceníte v případě, pokud vám tolik nezáleží na kvalitě snímků, ale potřebujete mít neustálé spojení se světem - být online. Některé webové kamery jsou schopny zaznamenat plynulý pohyb a nejste-li příliš nároční, dá se s nimi i s úspěchem fotografovat.

Digitální kamera

Všechny digitální kamery, i ty nejlevnější, umí vytvářet fotky o velikosti 0,3 Mpix., které se ukládají na DV kazetu. Mnohé kamery dosahují rozlišení 1,33 Mpix. a jsou většinou vybavené vnitřní pamětí. Pro náročné uživatele jsou už dnes k dispozici kamery s rozlišením 2 Mpix., jejichž fotografie jsou v běžné velikosti velice kvalitní.

Mobilní telefony

Některé mobilní telefony mají fotoaparát, který je diskrétní a vždy po ruce. Jsou vhodné pro vytváření malých fotek, které si pak můžete prohlédnout na počítači.

Srovnání cen fotoaparátů


Než nakoupíte, přečtěte si naše spotřebitelské poradny. Poraďte se, jak nakoupit mobilní telefon, jak si správně vybrat fotoaparát. Poradíme vám, jak si vybrat DVD rekordér, jak vybírat set-top box nebo jak vybrat zimní pneumatiky.

Obsah stránek www.srovname.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.