Srovnání cen » Poradna » Dětské kočárky

POTŘEBUJETE PORADIT? Váš dotaz odešlete ve vybrané sekci:

Značka (vše)

Jak vybírat dětské kočárky

Dětské kočárky

Pokud se v rodině narodí dítě a čistě náhodou se neobjeví nějaký starší kočárek po o něco starším příbuzném, čeká každé nové rodiče to samé – nákup nového kočárku. Výběr se oproti posledním letům mnohonásobně zvýšil a lidé se v nabídce často jen těžce orientují – nevědí, co využijí, co ne, co je v hodné pro dítě a co naopak usnadní práci jim samým. Následující článek vznikl jako menší návod, který vám může pomoci se zorientovat a vykročit při nákupu správným směrem tak, abyste dítěti připravili to nejlepší uvítání, jaké jen může být. Oblíbené značky dětských kočárků jsou kočárky Tako, Jané, X-lander.


1. Jak vybrat kočárek pro dítě

Když vyrážíte na nákup, měli byste mít na mysli, že to není zas taková věda. Stačí dodržet pár základních pravidel a prakticky se nemůže stát, že domů přinesete nevhodný výrobek. V první řadě je dobré ujistit si, co od kočárku očekáváte. Měli byste vědět, jestli s ním budete cestovat autem, jestli s ním budete jezdit MHD, jestli se s ním dostanete i do terénu atd. Pro začátek je ale dobré si říct, jaké typy kočárků vůbec připadají v úvahu.

2. Hluboký kočárek

Když vyrážíte na nákup, měli byste mít na mysli, že to není zas taková věda. Stačí dodržet pár základních pravidel a prakticky se nemůže stát, že domů přinesete nevhodný výrobek. V první řadě je dobré ujistit si, co od kočárku očekáváte. Měli byste vědět, jestli s ním budete cestovat autem, jestli s ním budete jezdit MHD, jestli se s ním dostanete i do terénu atd. Pro začátek je ale dobré si říct, jaké typy kočárků vůbec připadají v úvahu.

3. Sportovní kočárky

Sportovní dětské kočárky pro děti jsou vhodné pro děti od šesti měsíců věku, kdy už začínají sedět a pomalu se rozhlížet po okolí. Najdete zde jak levné kočárky, které se svou velikostí podobají spíše golfovým kočárkům, tak kočárky vhodné do terénu, na který jsou speciálně upravené. Při výběru tak dbejte na robustnost konstrukce a také na velikost kol – s malými koly byste se v terénu skutečně nadřeli, a tak je lepší koupit ty velké. Je však samozřejmě třeba mít nějakou představu do budoucnosti.

4. Golfové kočárky

Golfové kočárky jsou vhodné pro starší děti, které už často běhají okolo a čas od času se popovezou. Tomu odpovídá i konstrukce, která je opravdu jednoduchá a lehká tak, aby se rodiče s prázdným prostředkem zbytečně netahali. Tento kočárek je více než vhodný na dovolenou nebo na jakoukoliv cestu například v autě nebo v MHD, protože se dá snadno pomocí pár pohybů složit, přenést a zase rozložit.

5. Kombinované kočárky

Dětské kočárky rozhodně nejsou nejlevnější, a určitě by pro každou rodinu bylo dost velkou zátěží, kdyby musela pro každé dítě kupovat tři kočárky. Díky tomu existují kombinované kočárky – ty se dají libovolně upravit tak, aby vyhovovali dítěti v jakémkoliv stádiu vývoje. Jedná se tak o jedinou základní konstrukci, do které postupně můžete zakombinovat nejprve hlubokou vaničku a poté, co dítě odroste, ji zkrátka vyměníte za sportovní sedačku. Krom toho určitě oceníte možnost do takového kočárku umístit autosedačku i s dítětem, takže je vše opravdu velmi zjednodušené. Pokud i vám padly kombinované kočárky do oka, určitě si při jejich výběru dejte větší pozor. Přece jenom budete kočárek vozit léta, a tak se určitě vyplatí koupit kvalitní, lehkou a lehce ovladatelnou konstrukci, kterou budete moci i převážet. Stejně jako u většiny dalších výrobků, i dětské kočárky mají řadu parametrů, na které je třeba dát si pozor.

6. Další parametry kočárků

Kolečka velmi ovlivňují jízdní vlastnosti kočárku. Ve městě je lepší mít kolečka malá a v terénu naopak větší. Při nákupu je třeba mít jasnou představu, kudy se s kočárkem budete pohybovat a uzpůsobit tomu výběr

Bezpečnostní prvky. I když tento fakt mnozí rodiče přehlížejí, bezpečnostní prvky jsou velice důležité a neměly by chybět na žádném kočárku. Dnes je to již prakticky standard, ale u starších typů mohou chybět. V každém případě by měly být dodány dodatečně. Jde přeci o bezpečnost malého dítěte.

Brzdy. Asi každý kočárek má zašlapávací brzdu, která brání tou, aby se kočárek samovolně rozjel. Nějaké typy kočárků ( většinou sportovních ) však mají i ruční brzdy, které pomáhají například při cestě z kopce. Tu najdete na rukojeti a manipulujete s ní stejně jako třeba na kole Určité modely kočárků jsou totiž těžké a z prudšího kopce dokážou opravdu táhnout.

Rukojeť nemusí být u všech modelů nastavitelná. To je ale špatně a určitě je lepší si připlatit – pokud totiž není výška ideální, tak po chvilce začnou bolet ruce. Další výhodou je, pokud rukojeť můžete nastavit na druhou stranu kočárku; potom si můžete zvolit, jestli dítě bude koukat na vás, nebo naopak ve směru jízdy.

7. Kočárky pro více dětí

Pokud máte víc dětí, které je třeba vozit v kočárku, máte možnost pořídit si kočárky pro více dětí. Nemusí to být zrovna dvojčata. Mohou to být i dvě navzájem starší děti, kde každé z nich potřebuje jiný druh. Takovým modelům se říká kombinované kočárky a nabízejí místo pro dva moduly. Jedním z nich může být hluboká vanička pro novorozence a druhým třeba sportovní sedačka pro odrostlejší dítě.

Kočárky pro dvojčata nabízejí několik variant. Tou hlavní je, jestli budou moduly umístěné vedle sebe, nebo za sebou. Obě možnosti mají výhody i nevýhody a prakticky záleží jen na rodičích, jak se rozhodnou. Vždy je ale třeba dbát na lehké materiály, protože když se jedná o dvojkočárky, dá se předpokládat, že váha úměrně naroste. Pro netrénovaného jedince by mohla být opravdová dřina táhnout dvojkočárek vyrobený z těžkých materiálů.

Vyberte si nejlevnější dětské kočárky


Než nakoupíte, přečtěte si naše spotřebitelské poradny. Poraďte se, jak nakoupit mobilní telefon, jak si správně vybrat fotoaparát. Poradíme vám, jak si vybrat DVD rekordér, jak vybírat set-top box nebo jak vybrat zimní pneumatiky.

Obsah stránek www.srovname.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.