Srovnání cen » Poradna » Čističky vzduchu

POTŘEBUJETE PORADIT? Váš dotaz odešlete ve vybrané sekci:

Značka (vše)

Jak vybrat čističku vzduchu

Čističky vzduchu

Čištění vzduchu u nás zatím není příliš rozšířené, protože si zatím málokdo uvědomuje rizika, která znečištěný vzduch v uzavřených místnostech přináší našemu organismu. Dýchat čistý vzduch by ale mělo být jednou z našich hlavních priorit. Nebude dlouho trvat a čističky vzduchu se stanou přirozenou součástí našich interiérů stejně jako automatické pračky nebo myčky nádobí.


1. Co vlastně dýcháme?

Víte, že kvalita vzduchu v uzavřených místnostech bývá až 10x horší, než venku? V místnostech přitom trávíme až 90 % veškerého času. Člověk se nadechne zhruba 22 000 krát za den a spotřebuje 15 kg vzduchu. Znečištěný vzduch bývá jednou z hlavních příčin vzniku alergií a onemocnění horních cest dýchacích. Vyvolává bolest hlavy, pálení v očích a má velký vliv na naši únavu. Je alarmující, že za posledních 10 let vzrostl počet alergiků mezi dětmi a novorozenci na neuvěřitelných 30 %.

Je vlastně s podivem, že se více aktivně nezajímáme o kvalitu vzduchu, který je pro náš život vlastně nezbytný. Na trhu existují efektivní a cenově dostupné čističky vzduchu, které dovedou vyčistit vzduch v uzavřených místnostech od prachu, kouře, mikroorganismů, pachů, virů a bakterií. Čističky vzduchu jsou něco jako„pračky na vzduch“. Účinně vyperou vzduch, který dýcháme. Používání čističky vzduchu snižuje dokonce riziko onemocnění chřipkou až o 90 %.

2. Vybíráme čističku vzduchu podle technologie čištění

Čističky vzduchu se liší podle použité technologie čištění. Vybrat si můžete ionizační čističky vzduchu, čističky s HEPA filtrem, čističky založené na technologii čištění ozónem, nebo ultrafialové čističky vzduchu. S jednotlivým druhem čističek Vás blíže seznámíme níže.

Čističky vzduchu s ionizační (elektrostatickou) technologií

Ionizační (elektrostatická) technologie obohacuje vzduch o biologicky příznivé lehké záporné ionty, které působí prokazatelně příznivě na naše zdraví, na psychiku a imunitní systém. Vzduch, který je nabitý zápornými ionty je svou kvalitou přirovnáván ke vzduchu v lese nebo u vodopádů. Nevýhodou této technologie je, že nedokáže likvidovat mikroorganismy.

Čistička vzduch s ionizační funkcí Sencor SDH 70W

Čističky vzduchu s HEPA filtrem

Technologie čištění HEPA filtrem velice účinně odstraňuje pevné částice ve vzduchu a částečně zachycuje i mikroorganismy. Nevýhodou je, že nedokáže absorbovat plyny a pachy.

Čistička s HEPA filtrem Electrolux Z 9124 Aircleaner Oxygen

Čističky vzduchu s ozónovou technologií

Ozónová technologie zachycuje pachy a mikroorganismy. Ozón, jako výborný sterilizátor vzduchu odstraňuje nebezpečné látky pro astmatiky a alergiky. Princip je založen na tom, že v čističce se vytváří ozón, který sterilizuje vzduch od virů a bakterií a odstraňuje pachy a kouř. Nevýhodou této technologie je, že nezachycuje pevné částice jako je prach nebo kapalný aerosol.

Čističky vzduchu s ultrafialovou technologií

Ultrafialová technologie dokonale ničí mikroorganismy, jako jsou bakterie, viry a plísně. Stejně jako ozónová technologie však nedokáže eliminovat pevné částice ve vzduchu.

Čističky vzduchu s volitelnou konfigurací

Některé čističky mají dokonce volitelnou konfiguraci filtrů dle potřeb uživatele, ten si pak může vybrat, pro jaký účel bude v daný moment čističku používat. Podle toho může zvolit jeden z pěti volitelných filtrů (protialergenní, protichřipkový, legionella, formaldehydový nebo protiprachový filtr).

Čistička COWAY AP-1007EH s volitelnou konfigurací filtrů

Čistička a zvlhčovač vzduchu

V nabídce čističek jsou i modely, které jsou kombinací čističky a účinného zvlhčovače vzduchu fungujícího na přírodním vaporizačním principu.

Čistička a zvlhčovač vzduchu COWAY AP-0807DH

Srovnání cen čističek vzduchu


Než nakoupíte, přečtěte si naše spotřebitelské poradny. Poraďte se, jak nakoupit mobilní telefon, jak si správně vybrat fotoaparát. Poradíme vám, jak si vybrat DVD rekordér, jak vybírat set-top box nebo jak vybrat zimní pneumatiky.

Obsah stránek www.srovname.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.