Srovnání cen » Knihy, filmy, hudba » Knihy » Učebnice/Odborná literatura » Srovnání cen Pavel Heřmánek: Jan Amos Komenský a Kristina Poniatowská

Učebnice/Odborná literatura

Pavel Heřmánek: Jan Amos Komenský a Kristina Poniatowská

Hodnocení: 1x
  • 4

V 17. století, především v době třicetileté války, se zvýšila intenzita prorockých zjevení, související mimo jiné s pronásledováním evangelíků. Prorocká zjevení představovala svébytný způsob interpretace politicko-náboženských změn ve střední Evropě na základě dobové mentality. Světy lidových a učených ...a dál?

Radost vám udělá:
  • 5
skladem

Jaké má kniha
Jan Amos Komenský a Kri..
hodnocení na ČBDB?

Filtrovat: i

Za tyto obchody dáme ruku do ohně

Více možností? Pavel Heřmánek: Jan Amos Komenský a Kristina Poniatowská koupíte i tady

Specifikace Pavel Heřmánek: Jan Amos Komenský a Kristina Poniatowská

Kategorie Učebnice/Odborná literatura
Nejnižší cena 150 Kč

V 17. století, především v době třicetileté války, se zvýšila intenzita prorockých zjevení, související mimo jiné s pronásledováním evangelíků. Prorocká zjevení představovala svébytný způsob interpret ... a dál?

Produkt Pavel Heřmánek: Jan Amos Komenský a Kristina Poniatowská

Pavel Heřmánek: Jan Amos Komenský a Kristina Poniatowská - parametry

Název produktu: Pavel Heřmánek: Jan Amos Komenský a Kristina Poniatowská
Výrobce: NEUVEDEN
Minimální cena: 150 Kč
Maximální cena: 248 Kč
Ušetríte až: 98 Kč
Průměrné hodnocení uživatelů: 4 bodů z 5
Počet hodnocení: 1 x
Hodnocení:
  • 4
Podrobný popis:

V 17. století, především v době třicetileté války, se zvýšila intenzita prorockých zjevení, související mimo jiné s pronásledováním evangelíků. Prorocká zjevení představovala svébytný způsob interpretace politicko-náboženských změn ve střední Evropě na základě dobové mentality. Světy lidových a učených eschatologických očekávání se přitom vzájemně ovlivňovaly. Příklon některých protestantských učenců k proroctvím byl dán tehdejším apokalyptickým myšlením, byl provázán rovněž s chiliasmem. Sám Jan Amos Komenský, velký příznivec prorockých zjevení, uvedl, že v možnost nových revelací prý zpočátku ani nevěřil, hluboce na něj zapůsobila až bezprostřední setkání s Kryštofem Kotterem a s Kristinou Poniatowskou. Vztah Komenského a Poniatowské je možné interpretovat také jako příběh o tom, do jaké míry se lze nechat intenzivním vnímáním domnělé boží vůle pohltit a zasáhnout a do jaké míry lze tuto vůli skrze prorocká zjevení a sny tlumočit a realizovat na pozadí složité politické a náboženské situace v tehdejší střední Evropě plné zvratů… Díky podrobnému svědectví Poniatowské a Komenského i díky postřehům dalších pozorovatelů (Poniatowski, Jonston, Vechner) se tak můžeme i přes propast času a četné dobové a pozdější kritiky, které zjevení pojímali jako kuriozitu či iracionální bludy, stát svědky zcela zvláštní symbolické náboženské prorocké řeči a extatických transvizí, které doprovázely četné jevy přesahující meze normality. Kniha není obhajobou pravdivosti těchto zjevení, ale spíše pokusem o zachycení jejich projevů, tematiky, souvislostí a srovnatelných styčných bodů. Pavel HeřmánekUčenec a vizionářka v době třicetileté válkyNakladatelství Lidové noviny 2015, edice Knižnice dějin a současnostiKniha, čeština, 216 stran


Nejoblíbenější knihy:

Obsah stránek www.srovname.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.