Srovnání cen » Knihy, filmy, hudba » Knihy » Knihy naučná literatura » Srovnání cen Pascal Ide: Je zygota lidskou osobou?

Knihy naučná literatura

Pascal Ide: Je zygota lidskou osobou?

Hodnocení: 1x
  • 4

Je lidská zygota (jinak řečeno oplozené vajíčko, výsledek sjednocení vajíčka a spermatozoidu) osobou? Jakkoliv různé mohou být odpovědi, můžeme je zařadit do tří kategorií: ano, ne, možná. Debata na toto téma je aktuální a důležitá, ale sotva ji můžeme omezit pouze na současnost. Svatý Tomáš Akvinský se podle vzoru ...a dál?

Radost vám udělá:
  • 3.13484

Jaké má kniha
Je zygota lidskou osobou?
hodnocení na ČBDB?

Filtrovat: i

Za tyto obchody dáme ruku do ohně

Více možností? Pascal Ide: Je zygota lidskou osobou? koupíte i tady

Specifikace Pascal Ide: Je zygota lidskou osobou?

Kategorie Knihy naučná literatura
Nejnižší cena 118 Kč

Je lidská zygota (jinak řečeno oplozené vajíčko, výsledek sjednocení vajíčka a spermatozoidu) osobou? Jakkoliv různé mohou být odpovědi, můžeme je zařadit do tří kategorií: ano, ne, možná. ... a dál?

Produkt Pascal Ide: Je zygota lidskou osobou?

Pascal Ide: Je zygota lidskou osobou? - parametry

Název produktu: Pascal Ide: Je zygota lidskou osobou?
Výrobce: NEUVEDEN
Minimální cena: 118 Kč
Maximální cena: 189 Kč
Ušetríte až: 71 Kč
Průměrné hodnocení uživatelů: 4 bodů z 5
Počet hodnocení: 1 x
Hodnocení:
  • 4
Podrobný popis:

Je lidská zygota (jinak řečeno oplozené vajíčko, výsledek sjednocení vajíčka a spermatozoidu) osobou? Jakkoliv různé mohou být odpovědi, můžeme je zařadit do tří kategorií: ano, ne, možná. Debata na toto téma je aktuální a důležitá, ale sotva ji můžeme omezit pouze na současnost. Svatý Tomáš Akvinský se podle vzoru Aristotela, ale v nesouladu s většinou církevních otců domníval, že k výskytu lidské duše dochází se zpožděním. Dnes jsou pozice Tomášových žáků rozdílné: jedni trvají stále na její pozdější přítomnosti, druzí, ačkoliv i oni zůstávají věrni principům svatého Tomáše, dospívají na základě moderních poznatků biologických věd k bezprostřední personalizaci zygoty. To je případ i Pascala Ida, který se rozhodně přiklání k bezprostřední animaci: nová bytost je od početí aktuální lidskou osobou. Autor rozsáhle rozebírá různé argumenty zastánců pozdní animace; předkládá revoluční vědecké objevy posledních let, které se týkají oplození a prvních dnů života; navrhuje nové skloubení přírodovědeckého a filosofického přístupu ve prospěch lepšího poznání konkrétní reality; závěrečnou odpověď na položenou otázku zakládá na aristotelovském a tomášovském přístupu k živé bytosti a zároveň nastiňuje určitý fenomenologický přístup k přírodě. „Zygota, jedno z posledních slov našich slovníků, je naším prvopočátkem, naším původem; měla by být jedním z prvních předmětů naší reflexe a meditace. […] Její zranitelná maličkost nesmí vést k tomu, aby se jí opovrhovalo, ale spíše abychom ji nejen chránili, ale i s obdivem kontemplovali. Její potencialita nestírá její aktualitu; skutečnost, že je plná příslibů, nesmí vést k zapomenutí toho, že je již bohatá naplněním, které se od pradávna – a stále znovu – stává skutečným.“ „Protože každý akt je relativní k nějaké potenci, skutečnost, že rozlišuji dvě aktuality, genotypovou a fenotypovou, mě rovněž vede k rozlišení dvou potencialit: v tomto smyslu není zygota víc než pouze potenciální, avšak v jejím středu již přebývá aktuální a substanciální totožnost osoby, která musí růst a rozvíjet činnosti sobě vlastní. “ Pascal Ide (1957) je pařížským diecézním knězem a členem komunity Emanuel. Od roku 1999 je oficiálem Kongregace pro katolickou výchovu (Římská kurie). Je doktorem medicíny, filosofie a teologie. Publikoval mnoho článků a přes deset knih v oblasti antropologie, psychologie a morálky.


Obsah stránek www.srovname.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.