Srovnání cen » Knihy, filmy, hudba » Knihy » Próza - beletrie » Srovnání cen Oscar Wilde: Šťastný princ

Próza - beletrie

Oscar Wilde: Šťastný princ

Hodnocení: 1x
  • 4

Princ, který byl za svého života zván „šťastným“, protože jej strávil za branami svého paláce v radostech a dostatku a nepoznal žal ani utrpení, byl po své smrti zvěčněn v soše, která z vysokého podstavce shlíží na veškerou bídu svého města. Jednoho dne přistane u jeho nohou malá vlaštovka na cestě do ...a dál?

Radost vám udělá:
  • 5

Jaké má kniha
Šťastný princ
hodnocení na ČBDB?

Filtrovat: i

Za tyto obchody dáme ruku do ohně

Specifikace Oscar Wilde: Šťastný princ

Kategorie Próza - beletrie
Nejnižší cena 133 Kč

Princ, který byl za svého života zván „šťastným“, protože jej strávil za branami svého paláce v radostech a dostatku a nepoznal žal ani utrpení, byl po své smrti zvěčněn v soše, která z vysokého podstavce shlíží na veškerou bídu svého města. Jednoho dne přistane u jeho nohou malá vlaštovka na cestě do Egypta. S její pomocí princ začne pomáhat těm nejubožejším z ubohých: rozdá jim veškeré zlato a drahokamy, které zdobí jeho sochu. Pohádky irského dandyho » ... a dál?

Produkt Oscar Wilde: Šťastný princ

Oscar Wilde: Šťastný princ - parametry

Název produktu: Oscar Wilde: Šťastný princ
Výrobce: NEUVEDEN
Minimální cena: 133 Kč
Maximální cena: 174 Kč
Ušetríte až: 41 Kč
Průměrné hodnocení uživatelů: 4 bodů z 5
Počet hodnocení: 1 x
Hodnocení:
  • 4
Podrobný popis:

Princ, který byl za svého života zván „šťastným“, protože jej strávil za branami svého paláce v radostech a dostatku a nepoznal žal ani utrpení, byl po své smrti zvěčněn v soše, která z vysokého podstavce shlíží na veškerou bídu svého města. Jednoho dne přistane u jeho nohou malá vlaštovka na cestě do Egypta. S její pomocí princ začne pomáhat těm nejubožejším z ubohých: rozdá jim veškeré zlato a drahokamy, které zdobí jeho sochu.

Pohádky irského dandyho Oscara Wilda (1854–1900) patří dodnes k autorovým nejčtenějším dílům. Pětice příběhů, kterou otvírá dojemné vyprávění o vlaštovce a soše Šťastného prince, zdaleka není určena jen dětským čtenářům, i když právě pro své syny je prý Wilde kdysi napsal. Pod krystalicky čistým, s až dětskou naivností líčeným příběhem o upřímné lásce, bolestném utrpení a zaslepené marnivosti světa, zaznívají hlubší tóny, jejichž symbolické poselství už více než 120 let rozechvívá srdce čtenářů Pohádka Šťastný princ vychází v novém překladu Martina Žemly s podmanivými ilustracemi Jana Híska.Alegorický příběh z pera slavného spisovatele vypráví o lidské bídě, lásce a nadějiÚryvek Z vysokého sloupu shlížela na město socha Šťastného prince. Tenoučké plátky zlata ho krášlily od hlavy až k patě, místo očí mu zářily dva safíry a na jílci jeho meče rudě planul veliký rubín.

Lidé ho nadmíru obdivovali. „Je krásný jako korouhvička,“ poznamenal jeden z radních, když chtěl ukázat, že má umělecký vkus. „Jenomže není moc užitečný,“ dodal, protože se bál, aby ho lidé neměli za nepraktického – což věru nebyl.

„Proč nemůžeš být jako Šťastný princ?“ ptala se praktická matka svého chlapečka, který stále toužil po nemožném. „Šťastného prince ani nenapadne, aby po něčem toužil!“„Jsem rád, že aspoň někdo na světě je šťastný,“ říkal si pro sebe zklamaný muž, když se zadíval na překrásnou sochu.

„Vypadá zrovna jako anděl,“ říkaly si děti z chudobince, když ve svých jasně šarlatových oblečcích a bělostných zástěrkách vycházely z katedrály.„Jak to víte?“ ptal se učitel matematiky. „Žádného jste nikdy neviděly.“

„Ale viděly – ve snu!“ volaly děti. A učitel matematiky se zachmuřil a zatvářil se přísně, poněvadž dětské sny on neschvaloval.

Jedné noci letěla nad městem vlaštovička. Přátelé jí před šesti týdny odlétli do Egypta, a ona se opozdila, protože se zamilovala do nejkrásnějšího rákosu. Potkala ho brzy na jaře, když nad řekou pronásledovala velikou žlutou můru, a tolik jí učaroval jeho útlý pas, že se zastavila a oslovila ho.

„Mám se do tebe zamilovat?“ pravila bez okolků, poněvadž s ničím nenadělala moc řečí. Rákos se zlehka uklonil. A tak ho vlaštovka začala obletovat, křidélky se dotýkala hladiny a čeřila ji stříbrnými vlnkami. Celé léto trvaly tyhle její námluvy.

„To je ale směšný vztah,“ štěbetaly si ostatní vlaštovky: „On nemá ani vindru, zato těch příbuzných!“ Opravdu, řeka byla plná rákosu. A když pak nadešel podzim, vlaštovky se sebraly a odletěly.


Nejoblíbenější knihy:

Obsah stránek www.srovname.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.