Marion Giebel: Tajemství antických kultů
Marion Giebel: Tajemství antických kultů

Marion Giebel: Tajemství antických kultů

Tato zajímavá publikace nabízí pohled na různé magické kulty, které začaly vznikat už v 7. století př. n. l. a do Evropy byly zavlečeny z Malé Asie a Egypta. Po následujících zhruba tisíc let se šířily dál do Středomoří. Tyto kulty rozhodně nebyly schváleny církví nebo jinou oficiální vírou v dané zemi a tak působily převážně nezákonně. Přestože hlásit se k některému z ilegálních kultů v drtivé většině případů znamenalo přísný trest, na…
Produkt již neprodává žádný obchod na Srovnáme.cz, ale máme pro vás podobné.

Specifikace

Klíčové vlastnosti

Název produktu: Marion Giebel: Tajemství antických kultů
Průměrné hodnocení uživatelů: 0,00 bodů z 5
Hodnocení:
0

Popis produktu

Tato zajímavá publikace nabízí pohled na různé magické kulty, které začaly vznikat už v 7. století př. n. l. a do Evropy byly zavlečeny z Malé Asie a Egypta. Po následujících zhruba tisíc let se šířily dál do Středomoří. Tyto kulty rozhodně nebyly schváleny církví nebo jinou oficiální vírou v dané zemi a tak působily převážně nezákonně.

Přestože hlásit se k některému z ilegálních kultů v drtivé většině případů znamenalo přísný trest, na přitažlivosti jim to neubralo, ba naopak. Vstupoval do nich kdokoli – ženy, muži, otroci i vládci, chudí i bohatí.

Ti, kdo se chtěli k magickému kultu přidat a účastnit se tajuplných obřadů, mohli až po jakési zkušební době a po odpřísahnutí mlčenlivosti. Teprve pak se mohli seznámit například s poznatky o smyslu života, znovuzrození a smrti nebo s informacemi o božích úmyslech.

Magické kulty se později rozšířily až na území dnešního Německa a Velké Británie a to díky římským vojákům. Kultovní zasvěcení podstupovaly převážně ženy, které pak projevovaly úctu všemožnými způsoby bohu Dionýsovi, bohyni Kybelé nebo Isidě.

Dionýsos, bůh plodné přírody, inspiroval k tanci, písním, obžérství, pijatikám, vášnivým emocím nebo milostným orgiím.

Matka bohů, Kybelé, byla patronkou obdělávání půdy a vinařství a například v Římě byla uctívána formou obřadů plných krve a orgií, při nichž mnohdy docházelo i k vyklešťování jejích stoupenců.

Za to bohyně Isis spolu se svým bratrem a manželem, byla oslavována jako egyptské božstvo, avšak její kult se později, ve 3. století př. n. l., rozšířil až do starověkého Řecka a Říma.

Snad největší rozkvět nastal u Mithrova kultu a to zhruba ve 3. století n.l.. Mithra byl považován za boha slunce a vzýván jako božský ochránce práv a prapůvodně jej uctívali Peršané. Tento kult vyznávali převážně římští vojáci, kteří věřili, že je ochrání v boji se zlem a zároveň věřili, že díky němu budou mít lehký návrat do věčného bytí.

Od sedmého století před Kristem se dalších tisíc let do Středomoří šířily z Malé Asie a Egypta četné magické kulty. Působily nejčastěji "ilegálně" vedle oficiální víry. Tajemných obřadů se zájemci směli zúčastnit až po zkušební lhůtě a po přijetí přísného závazku mlčenlivosti. Poté jim byly svěřovány rozličné exkluzivní poznatky, například o smyslu života, smrti či znovuzrození nebo o úmyslech bohů. Zásluhou římských vojáků se kulty rozšířily až na území dnešního Německa a Británie. Byly to především ženy, které se nechávaly kultovně zasvěcovat a pak rozličnými způsoby vzdávaly hold Dionýsovi, velké matce bohů Kybelé nebo Isidě. Dionýsos jako bůh bujné přírody inspiroval například k pijáctví, tancům, písním,

Recenze

Celkové hodnocení

0
0%
5
0x
4
0x
3
0x
2
0x
1
0x

Váš názor nás zajímá!

Hodnocení je od spotřebitelů, kteří produkt zakoupili.