MENU

Srovnání cen » Knihy, filmy, hudba » Knihy » Srovnání cen Marie Rakušanová: Wittlichovi

Knihy

Marie Rakušanová: Wittlichovi cena od 0 Kč

Marie Rakušanová: Wittlichovi

Hodnocení: 1x
  • 4

Kniha je sborníkem příspěvků dvaceti tří historiků umění zabývajících se problematikou dějin a teorie umění 19., 20. a 21. století. Všechny autory spojuje osobnost Petra Wittlicha, profesora dějin umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, ke kterému se hlásí jako ke svému učiteli a vzoru. Petra Wittlicha jeho ...a dál?

Produkt neprodává žádný obchod na Srovnáme.cz, zkuste fulltextové vyhledávání:

Marie Rakušanová: Wittlichovi - parametry

Název produktu: Marie Rakušanová: Wittlichovi
Výrobce: NEUVEDEN
Minimální cena: 0 Kč
Maximální cena: 0 Kč
Ušetríte až: 0 Kč
Průměrné hodnocení uživatelů: 4 bodů z 5
Počet hodnocení: 1 x
Hodnocení:
  • 4
Podrobný popis:

Kniha je sborníkem příspěvků dvaceti tří historiků umění zabývajících se problematikou dějin a teorie umění 19., 20. a 21. století. Všechny autory spojuje osobnost Petra Wittlicha, profesora dějin umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, ke kterému se hlásí jako ke svému učiteli a vzoru. Petra Wittlicha jeho kolega a bývalý žák Roman Prahl výstižně charakterizoval jako autoritu "naprosto neokázalou a vnitřní". Koncepce sborníku proto nemá formulovat fenomén "Wittlichovy školy", nýbrž přiblížit významného pedagoga, s nímž jeho žáci mohou už po několik generací vést otevřený dialog, vzdálený jakýmkoli uměleckohistorickým dogmatům. Jak napsala Mahulena Nešlehová, jedna z jeho žaček, Wittlich volí metodologické postupy "přiměřeně k závažnosti zkoumaného problému či daného výtvarného díla". I když se při svých výzkumech umění přelomu 19. a 20. století, modernismu, avantgardy a současného umění nechal inspirovat podněty z různých škol dějin umění a také dalších disciplín, z nichž mimo jiné uvedl do české teorie výtvarného umění dnes stále respektovanější kulturní antropologii, nikdy se nenechal svést k slepému následování předem hotových receptů. "Možnost syntézy vznášel jako radikální otázku umělecké tvorby 20. století a debaty o možnostech moderní vědy, kde systémy jsou vždy znovu rozvraceny zpochybňováním sebe sama." (Roman Prahl) Široká škála témat, jež si Wittlichovi žáci v příspěvcích zvolili, i různorodé způsoby, kterými je zpracovali, vypovídají o jejich vztahu k této silné, avšak inspirativně relativizující autoritě. Řazení studií odráží posloupnost, ve které se autoři s Petrem Wittlichem jako pedagogem setkávali. V čase se mění zájmy i metody žáků jednotlivých generací, odkazy na názory někdejšího učitele či polemiky s nimi, jeho osobnost však zůstává v práci i životě všech zastoupených autorů trvale přítomná. (sborník žáků k 80. narozeninám Petra Wittlicha)


Přidat recenzi pro Marie Rakušanová: Wittlichovi

  • 0

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné!

V rámci zpříjemnění uživatelského zážitku používáme soubory cookie. Setrváním na našem webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací zde.


© 2006 - 2020 Srovname.cz | Všechna práva vyhrazena.