Srovnání cen » Knihy, filmy, hudba » Knihy » Knihy naučná literatura » Srovnání cen Luboš Taraba: Krve po kolena

Knihy naučná literatura

Luboš Taraba: Krve po kolena cena od 0 Kč

Luboš Taraba: Krve po kolena

Hodnocení: 1x
  • 3.5

"Byla bitva, byla, tam u Solferina, teklo tam krve moc, krve pod kolena...," zpívalo se u nás před sto padesáti lety. Italská bojiště byla vždy místy, kam generálové z Vídně rádi posílali pluky a prapory z českého království. Válka v roce 1859, v níž se rozhodovalo o sjednocení Itálie, je toho dokladem. ...a dál?

Produkt neprodává žádný obchod na Srovnáme.cz, zkuste fulltextové vyhledávání:

Luboš Taraba: Krve po kolena - parametry

Název produktu: Luboš Taraba: Krve po kolena
Výrobce: NEUVEDEN
Minimální cena: 0 Kč
Maximální cena: 0 Kč
Ušetríte až: 0 Kč
Průměrné hodnocení uživatelů: 3.5 bodů z 5
Počet hodnocení: 1 x
Hodnocení:
  • 3.5
Podrobný popis:

"Byla bitva, byla, tam u Solferina, teklo tam krve moc, krve pod kolena...," zpívalo se u nás před sto padesáti lety.

Italská bojiště byla vždy místy, kam generálové z Vídně rádi posílali pluky a prapory z českého království. Válka v roce 1859, v níž se rozhodovalo o sjednocení Itálie, je toho dokladem. Přestose řadí, alespoň u nás, mezi ty polozapomenuté, ne-li rovnou zapomenuté.

Komu co řekne například Magenta? Toto městečko, v němž nesl velkou tíhu bojů rakouský I. armádní sbor z Prahy, znají co do jména alespoň výtvarníci jako odborný termín pro barvu krve. Anebo Melegnano? Toto malé město bránil proti dvěma francouzským armádním sborům jediný pluk, a to z Písku. Ostatně "jedenáctý písecký" měl v této válce největší ztráty z celé rakouské armády.

Masakr, který se odehrál na pláni a pahorcích u italské vesnice Solferino v červnu 1859, byl bitvou, která byla do rakousko-pruského krveprolití u Hradce Králové v roce 1866 druhou největší po bitvě národů u Lipska (1813). Itálii se poté otevřela cesta ke sjednocení a Prusko pochopilo, že Rakousko je natolik slabé, aby bylo možné otevřít otázku sjednocení Německa vedoucí k bitvě u Hradce Králové.

Třebaže se může z českého pohledu zdát, že se jednalo o cizí válku, skutečnost je diametrálně jiná. Na tuto válku mezi francouzsko-piemontskou koalicí na jedné straně a Rakouskem na straně durhé se tehdy vzpomínalo všude, protože "tam u Solferina" zůstalo nemálo Čechů a Moravanů. A také jejich krev a utrpení se podílely na vzniku Červeného kříze, jehož založení několik let poté bylo inspirováno právě obrovskými počty zraněných na obou stranách bojujících armád. 'Byla bitva, byla, tam u Solferina, teklo tam krve moc, krve pod kolena...', zpívalo se před sto padesáti lety ve východních Čechách. Nejen tam však lidé v Čechách a na Moravě vzpomínali, že v daleké Itálii a v bílých uniformách s monogramem císaře Františka Josefa na čepicích nalezlo smrt anebo si odtud odneslo doživotní krutou památku z bojů s Francouzi a Piemonťany nemálo jejich synů či bratrů. Italská bojiště byla vždy místy, kam generálové z Vídně rádi posílali pluky a prapory z českého království. Válka v roce 1859, v níž se rozhodovalo o sjednocení Itálie, je toho dokladem. Přesto se řadí, alespoň u nás, mezi ty spíš polozapomenuté. Možná i proto, že ji Rakousko prohrálo. A později, za Československé republiky, nebylo zase příliš 'státotvorné' vzpomínat na předky sloužící se zbraní v ruce Vídni. Třiadvacátý svazek Edice Polozapomenuté války připomene mj. i hrdinství našich krajanů bojujících v Magentě, v městečku, kde nesl velkou tíhu bojů rakouský I. armádní sbor z Prahy, či v Malegnanu, které proti dvěma francouzským armádním sborům bránil jediný pluk, a to z Písku. Ostatně 'jedenáctý písecký' měl v této válce největší ztráty z celé rakouské armády. Bez zajímavosti není ani fakt, že u Solferina se i českou krví začala psát historie Červeného kříže a také protiválečného hnutí spojeného s první ženskou nositelkou Nobelovy ceny za mír, pražskou


Nejoblíbenější knihy:

Obsah stránek www.srovname.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.