Zdraví

Co vás po Silvestru postaví na nohy? Zapomeňte na prášky.

kocovina a léky

Většina z vás i nás je na tom dost podobně a sváteční dopřávání, které si ordinujeme od Štědrého dne až do konce roku, vrcholí silvestrovským večírkem. Někdo je v baru, jiný v klubu, anebo jen tak s partou u někoho doma. Ale ať je program jakýkoliv, v devadesáti procentech ho doprovází alkohol.

Toto hromadné opíjení se je při troše zamyšlení poněkud zvláštním zvykem, ale filozofování nechme stranou. Je to, jak to je a Nový rok se tak téměř pravidelně nese v duchu nesnesitelné kocoviny. Než své tělo zamoříte dalšími „svinstvy“ v podobě růžových a oranžových a všemožných jiných léků, zkuste sáhnout po něčem přirozenějším. Víme, co funguje už po generace.

Samá voda, samá voda …

Skoro to zní jako klišé, ale dostatek tekutin je prostě základ. A teď opravdu nemáme na mysli alkohol, ale čistou vodu. Čím více vypijete vody už během popíjení, tím lépe vám druhý den bude. Když každou skleničku vína nebo každý panák proložíte sklenicí vody, bude vám hrozit kocovina pouze poloviční.

Než padnete oblečení na postel a zaboříte se obličejem do polštáře, připravte si lahev vody na noční stolek. V nejlepším případě to udělejte ještě před tím, než oslavy vůbec začnou. Až se ráno probudíte, budete šťastní, že vás nečeká ta nekonečná cesta do kuchyně.

„Vyprošťovák“

Tento způsob zlepšení stavu po noci plné alkoholu je jen pro otrlé. Většinou totiž jen při myšlence na cokoliv, co jsme vypili předchozí večer, krotíme rozbouřený žaludek. Nicméně je pravdou, že sklenice piva může v takových chvílích pomoci, protože tělu dodá potřebné ionty i tekutiny a tělo to většinou dobře přijme. Ale pozor, mluvíme o sklenici, nikoli o půl litru ani půlce sudu.

Vše, co teče …

… si možná dáváte právě o silvestrovské noci, ale druhý den buďte při výběru tekutin o dost opatrnější. Předchozí dvě tekuté možnosti ještě můžete doplnit například kávou. I s tou ale zacházejte opatrně. Může vám pomoci s regenerací, ale zároveň dehydratuje, takže ji zapijte galonem nebo aspoň sklenicí vody.

Jestli to je schopné vaše tělo přijmout, pomůže vám na nevolnost také mléko. Někomu je tato varianta ještě nepříjemnější, než v případě vyprošťováku, ale opravdu to funguje. Neutralizuje totiž překyselení žaludku, a to oceníte, věřte nám.

Polévka je grunt

Možná nejste „polívkoví“, ale na tom vůbec nesejde. Polévka je jednou z mála věcí, kterou do sebe po náročném večírku dostanete a navíc je dalším zdrojem iontů a tekutin, takže vám zaručeně nijak neublíží. Někdo sází na česnečku a někdo na pořádný vývar, v obou případech ale doporučujeme uvařit hrnec den předem, dokud vám netřeští hlava a stojíte pevně na nohou.

Rady babky kořenářky

Jako na většinu neduhů i na kocovinu nalezneme pomocníky v přírodě. Na nevolnost je například výborný zázvor. Má velice intenzivní chuť, takže ho nedoporučujeme žvýkat „jen tak“, ale raději ho zalijte horkou vodou a vypijte jako odvar.

zázvorový čaj

Zázvorový čaj – zázvor můžete nakrájet i na plátky, poté bude odvar slabší než nastrouhaný.

Určitě také můžete sáhnout po bylinkách, které mají příznivý vliv na alkoholem nejvíce postižené orgány – máta zklidňuje zažívání, heřmánek má podobné účinky, na játra a žlučník zase platí řebříček. Když pak tyto bylinky přijmete ve formě čaje (jak také jinak), pomůže vám i oslazení medem. Ten zase dodá tělu ztracené cukry a vy se zbavíte například nepříjemné zimnice.

Regenerace

Je jasné, že až se vzbudíte, budete mít pocit, že už z postele nikdy nevylezete a pokud se konečně odhodláte vyjít na záchod, rychle pak zaplujete zpět pod peřinu, kde máte v plánu strávit zbytek života. Spánek je po probdělých nocích samozřejmě potřeba, dopřejte si ho klidně o trochu více než obvykle – jak se říká, hodina spánku před půlnocí, je jako dvě po půlnoci a tělo tímto způsobem opravdu většinou reaguje. Nic se ale nesmí přehánět, a když svůj pobyt v posteli přestřelíte, odmění se vám vaše tělo jen větší malátností.

Až to tedy bude alespoň trochu možné, vstaňte a dejte si vlažnou sprchu, i když se vám to dopředu bude zdát neuvěřitelné, bude vám po ní o poznání lépe. A když už ze sebe uděláte člověka a něco sníte, vyrazte alespoň na chvíli ven. Kyslík totiž pomáhá likvidovat metabolity alkoholu, a co si budeme povídat, v té místnosti plné výparů, kde jste spali, ho příliš mnoho není.

Samozřejmě bychom vám v ideálním světě řekli, ať nepijete nebo to alespoň s alkoholickými nápoji nepřeháníte, ale jsme jen lidé a nějaký ten hříšek občas neuškodí. Ať už se tedy chystáte trávit poslední noc tohoto roku jakkoliv, užijte si to naplno, jen nepodceňte přípravu 🙂

Mohlo by vás zajímat

Jak řešíte kocovinu vy? Podělte se o vaše tipy níže v komentářích.

Přidat komentář