Srovnání cen » Knihy, filmy, hudba » Knihy » Učebnice/Odborná literatura » Srovnání cen John a Liz Soars: New Headway Pre-Intermediate Workbook with Key

Učebnice/Odborná literatura

John a Liz Soars: New Headway Pre-Intermediate Workbook with Key

Hodnocení: 1x
  • 4

Publikace: NEW HEADWAY PRE-INTERMEDIATE WORKBOOK WITH KEY - Soars Liz and John;SOARS, J.;SOARS, L.. Six-level general English course for adults The second edition of New Headway Pre-Intermediate contains a modified syllabus and extensively updated material from the first edition. Each unit covers language input - ...a dál?

Radost vám udělá:
  • 0

Filtrovat: i

Za tyto obchody dáme ruku do ohně

Více možností? John a Liz Soars: New Headway Pre-Intermediate Workbook with Key koupíte i tady

Specifikace John a Liz Soars: New Headway Pre-Intermediate Workbook with Key

Kategorie Učebnice/Odborná literatura
Nejnižší cena 211 Kč

Pracovní sešit s klíčem. Tento jazykový kurz je pokračováním osvědčené a úspěšné série Headway. Původní učebnice byly přepsány a obohaceny o nové aktivity, prvky a zcela nový materiál, který především osloví věkovou kategorii mladých lidí a dospělých. Kurz kombinuje to nejlepší z tradičních metod výuky jazyka s moderními přístupy, a tím napomáhá rozvoji přesnosti vyjadřování a plynulosti projevu od úrovně "začátečník". Učebnice rozvíjí schopnost porozumět angličtině a prohlubuje dovednost používat jazyk » ... a dál?

Produkt John a Liz Soars: New Headway Pre-Intermediate Workbook with Key

John a Liz Soars: New Headway Pre-Intermediate Workbook with Key - parametry

Název produktu: John a Liz Soars: New Headway Pre-Intermediate Workbook with Key
Výrobce: NEUVEDEN
Minimální cena: 211 Kč
Maximální cena: 339 Kč
Ušetríte až: 128 Kč
Průměrné hodnocení uživatelů: 4 bodů z 5
Počet hodnocení: 1 x
Hodnocení:
  • 4
Podrobný popis:

Publikace: NEW HEADWAY PRE-INTERMEDIATE WORKBOOK WITH KEY - Soars Liz and John;SOARS, J.;SOARS, L.. Six-level general English course for adults The second edition of New Headway Pre-Intermediate contains a modified syllabus and extensively updated material from the first edition. Each unit covers language input - language focus, vocabulary, spoken English - and skills development (reading, speaking, listening, and writing) to create a complete syllabus for students. Throughout the book, Music of English and Spoken English help students' speaking. These features show learners how to use tone, stress, and informal phrases to express the right meaning and sound natural in conversation. Key features New Headway Pre-Intermediate extends and revises many of the structures covered at Elementary level. This new edition keeps to the successful framework of the original, but has been transformed by fresh material throughout, a more accessible feel, and a completely new design. The majority of the reading and listening texts have been replaced with vibrant new material on up-to-date topics with a more global outlook than before. There is now a higher proportion of speaking activities, maintaining the balance between communicative and more traditional approaches. At this level, related areas of grammar are explored and then practised in discriminatory exercises. All of the main tenses are included, and their uses are compared and contrasted where appropriate. Integrated skills work continues to be an important feature, with skills work becoming more challenging. As at Elementary level, an emphasis on thorough practice is retained, ranging from the very controlled to freer tasks. The vocabulary syllabus continues to be developed through a variety of approaches to lexical input and integrated pronunciation work. A new 'Starter' section at the beginning of each unit has a warm-up activity, often personalized, to lead into the topic and grammar of the unit. A new, separate Teacher's Resource Book is available with photocopiable games and activities to supplement the main course material. Publikace: NEW HEADWAY PRE-INTERMEDIATE WORKBOOK WITH KEY - Soars Liz and John;SOARS, J.;SOARS, L.. Nejoblíbenější šestidílný kurz pro dospělé a mládež (Beginner, Elementary, Pre-intermediate, Intermediate, Upper-intermediate, Advanced). Nejužívanější učebnice pro středoškoláky a jazykové školy oceněná řadou cen, velmi úspěšná u studentů i učitelů. Kombinuje to nejlepší z tradičních metod s nejnovějšími vyučovacími postupy. Zcela nový design a ilustrace, všechny díly aktualizovány, zařazeny nové svěží texty, zajímavé materiály z autentických zdrojů. Zkrácení poslechů a čtení s větším důrazem na konverzační aktivity. Množství kopírovatelných materiálů včetně testů a Stop and Check sekce v učitelské příručce, která slouží učiteli k zopakování a konsolidaci probrané látky. Má doložku MŠMT. Více informací: www.oup.com/elt/teacher/headway Učebnice Pracovní sešit (s klíčem nebo bez)


Nejoblíbenější knihy:

Obsah stránek www.srovname.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.