Srovnání cen » Knihy, filmy, hudba » Knihy » Knihy naučná literatura » Srovnání cen Erazim Kohák: Svoboda svědomí soužití

Knihy naučná literatura

Erazim Kohák: Svoboda svědomí soužití

Hodnocení: 1x
  • 4

Kapitoly z mezilidské etiky. Etika a svoboda - jak se to rýmuje? Podle běžných představ ne zrovna dobře. Na etiku si dnes dělají nárok především různí mravokárci, kteří se rozhořčují nad zkažeností světa. Ve jménu etiky prosazují jako lék ten či onen "morální řád všehomíra", ze kterého se obvykle vyklubou ...a dál?

Radost vám udělá:
  • 0

Filtrovat: i

Za tyto obchody dáme ruku do ohně

Více možností? Erazim Kohák: Svoboda svědomí soužití koupíte i tady

Specifikace Erazim Kohák: Svoboda svědomí soužití

Kategorie Knihy naučná literatura
Nejnižší cena 149 Kč

Ve svých přednáškách Kohák volí čtivý esejistický tón, leč ne na úkor filosofické svědomitosti. Čtenář, který jeho úvahy pozorně sleduje, získá velmi dobrou orientaci v možnostech etiky spolu s důvody pro a proti každé z nich. Nedostane však počítačový program, kterým by mohl/a nahradit vlastní myšlení a vlastní odpovědnost. Kohákův přístup vychází z hluboce zakořeněného postoje dobré vůle, avšak zároveň stejně hluboké zásadní úcty ke svébytnosti druhého. Poskytuje čtenáři vše, čeho je třeba k vlastnímu kritickému » ... a dál?

Produkt Erazim Kohák: Svoboda svědomí soužití

Erazim Kohák: Svoboda svědomí soužití - parametry

Název produktu: Erazim Kohák: Svoboda svědomí soužití
Výrobce: NEUVEDEN
Minimální cena: 149 Kč
Maximální cena: 230 Kč
Ušetríte až: 81 Kč
Průměrné hodnocení uživatelů: 4 bodů z 5
Počet hodnocení: 1 x
Hodnocení:
  • 4
Podrobný popis:

Kapitoly z mezilidské etiky. Etika a svoboda - jak se to rýmuje? Podle běžných představ ne zrovna dobře. Na etiku si dnes dělají nárok především různí mravokárci, kteří se rozhořčují nad zkažeností světa. Ve jménu etiky prosazují jako lék ten či onen "morální řád všehomíra", ze kterého se obvykle vyklubou návyky a předsudky předešlé generace. Z etiky pak zbudou jen příkazy pro život v bázni a poslušnosti. Filosof Erazim Kohák odmítá mravokárnictví. Jde mu o etiku soužití ve svobodě, a ta nutně vyrůstá ze svobody a odpovědnosti, ne z bázně a poslušnosti. Etiku svobody nelze vyučovat jako soubor pravidel, kterým se student může naučit zpaměti a mechanicky je uplatňovat. Etice svobodného soužití se lze učit jen jako návyku kritického myšlení a odpovědného rozhodování. Potřebujeme jasně a důkladně prozkoumat všechny podmínky a možnosti v té či oné situaci. Jak se potom rozhodneme, je na každém z nás. V tom je svoboda slávy člověka i náročná odpovědnost svobody. Podle toho Kohák přistupuje k etice. Začíná zkoumáním, jak chápat filosofické myšlení. Pracovně je určuje jako myšlení, které si o všem klade tři kritické otázky - co to znamená? na čem se to zakládá? co z toho vyplývá? Pak zkoumá postavení etiky v lidském obcování, otázky relativismu a absolutismu, egoismu a altruismu, svobody a determinismu. Ve druhé polovině knihy se Kohák věnuje podstatným otázkám hodnoty a smyslu, kritickým zkoumáním možností a mezí náboženské etiky, etiky přirozeného zákona, etiky následků a etiky zásad. Ve svých přednáškách Kohák volí čtivý esejistický tón, leč ne na úkor filosofické svědomitosti. Čtenář, který jeho úvahy pozorně sleduje, získá velmi dobrou orientaci v možnostech etiky spolu s důvody pro a proti každé z nich. Nedostane však počítačový program, kterým by mohl/a nahradit vlastní myšlení a vlastní odpovědnost. Kohákův přístup vychází z hluboce zakořeněného postoje dobré vůle, avšak zároveň stejně hluboké zásadní úcty ke svébytnosti druhého. Poskytuje čtenáři vše, čeho je třeba k vlastnímu kritickému myšlení a rozhodování, avšak odmítá rozhodovat za něj. Výsledkem je kniha pro každého, kdo bere vážně odpovědnost svobody a není ochoten táhnout slepě s davem. Zároveň je to ideální pomůcka pro každého, kdo má učit mladé lidi etiku, avšak odmítá je jen programovat podle té či oné šablony. Erazim Kohák poskytuje něco jiného: příručku pro soužití ve svobodě. Kniha je součástí Kohákovy trilogie na námět etiky: "Svoboda, svědomí, soužití" zkoumá etiku mezilidských vztahů "Zelená svatozář" zkoumá etiku vztahů člověka a přírody "Průvodce po demokracii" zkoumá etiku sociálních vztahů V nakladatelství rozebráno - žádejte u distributorů! Erazim KohákKapitoly z mezilidské etikySlon 2010, edice StudieKniha, čeština, 216 stran


Nejoblíbenější knihy:

Obsah stránek www.srovname.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.