Trendy v chytrých hodinkách v roce 2020

Chytré hodinky před lety neměly nejlepší start. Zaujaly sice geeky, ale špatný software a bídná výdrž na baterii odradily běžné uživatele. Vývoj šel ale dál a dnes vidíte chytré hodinky na zápěstích už opravdu často. Co nás jako fanoušky tohoto gadgetu čeká letos a v dalším období?

Přehled pro vás připravila redakce magazínu NejchytrejsiHodinky.cz, kde najdete také podrobný návod, jak vybrat ty pravé chytré hodinky.

Ústup skutečně chytrých funkcí

První chytré hodinky s WearOS od Google se před pěti lety snažily umět skutečně hodně. To se podepisovalo na výdrži baterie. Trh s fitness trackery ale ukázal, že většina uživatelů si vystačí se základními funkcemi. Měření srdečního tepu, počet kroků a zobrazení notifikací s mobilu splní požadavky nenáročných, kterých je nejvíce.

Vývoj nenáročné platformy je také levnější, což se pochopitelně promítne do koncové ceny a hodinky tak snad ještě lépe dostanou do mainstreamu. Stinnou stránkou je, že aplikačně jde takové platformy rozšířit jen obtížně. Co výrobce nedodá, to hodinky neumějí. Jak jsme už zmínili, majoritě uživatelů to nevadí.

Vám se vyplatí předem podrobně pročítat recenze a ověřit si, jestli vybraný model umí to, co chcete používat.

Velká výdrž na baterii

S omezením funkcí je spojený další výrazný trend. Uzavřené platformy, které používají třeba Huawei, Honor či Xiaomi, jsou energeticky tak nenáročné, že s běžnou zátěží vydrží fungovat i dva týdny. To už je velké lákadlo. Mnozí uživatelé dokonce zmiňují, že když potřebují nabít své hodinky, nemohou si vzpomenout, kde nechali nabíječku.

Na vylepšení výdrže ale pracují i značky, jejichž hodinky toho umějí opravdu hodně. Řeší to různě. Některé dávají méně kvalitní displej, jako třeba Garmin u některých modelů sportovních hodinek. Jiné, jako třeba Fossil s WearOS systémem, vytváří vlastní uživatelské režimy, které například v určený čas vypnou Bluetooth.

Nový standard tedy je týdny výdrže pro chytré hodinky s uzavřeným operačním systémem a da či více dní pro ty ještě chytřejší hodinky, jako dělá Apple, Samsung nebo Garmin.

Zdravotní funkce

Velkým nastupujícím trendem jsou funkce spojené s měřením určitých zdravotních údajů. Některé hodinky už umějí změřit EKG. Brzy se k nim přidá více modelů, protože trend je zde daný.

Objevují se také modely, které měří okysličení krve. To je funkce, kterou výrobci chtějí přilákat více sportovců.

Kvalitní displeje

I do modelů střední třídy s cenou okolo 4 tisíc korun začaly pronikat AMOLED displeje. Oslní kvalitními barvami, sytou černou a často luxusním rozlišením s nadprůměrnou hodnotou počtu pixelů na palec.

Nezávislost na mobilu

Vlastnost, kterou ocení hlavně sportovci. Chytrých hodinek, které díky vlastní GPS, slotu pro SIM kartu a úložišti pro hudbu, při sportu využijete i bez mobilu, stále přibývá. A to i v modelech střední třídy.

Volání přes hodinky

Dříve vymoženost pouze těch skutečně chytrých platforem, jakoWearOS či WatchOS od Apple, se už naučily i hodinky třeba od Huawei. V domácích podmínkách nebo třeba za volantem jde o skvělou funkci, na kterou si rychle zvyknete. Kvalita zvuku i hlasitost je dostačující.

Hodinky pro děti

Zajímavě se rozvíjí i chytré hodinky pro nejmenší. Funkce ale cílí jasně na rodiče. Dětské chytré hodinky totiž hlavně mají sdílet polohu s rodiči přes GPS a umožňují snadné volání. Více o funkcích se dočtete například zde. V nabídce je u nás má i operátor T-Mobile.

Luxusní design a elegance

S výjimkou sportovních hodinek sledujeme jasný tend. Chytré hodinky chtějí co nejvíce vypadat jako běžné kvalitní hodinky. Těla jsou proto často kovová. Na výběr se kromě klasického silikonového pásku stále častěji objevuje poctivá kůže. U náramku navíc už nebýváte omezeni nabídkou výrobce. Pásky mají standardizované rozměry s šířkou 20 nebo 22 milimetrů. Vyměnit je tedy můžete za cokoliv, co se vám líbí v místním hodinářství či na internetu.

Komentáře