Srovnáváme

Srovnáváme kolektivní sporty, na který se chodí nejvíc?

Čeští fandové byli v posledních pár dnech pobláznění basketbalem, na který se u nás obyčejně zas tak moc nechodí. Stejně jako ve většině Evropy vládne fotbal, ale když se podíváme za kopečky do Ameriky, zjistíme, že se mnohem víc fandí šišatému nesmyslu, a v Japonsku zase nedají dopustit na svůj oblíbený baseball. Pak dojedete do Indie a zjistíte, že tamní hráči kriketu jsou opravdovými sportovními králi. Jiný kraj, jiný mrav. Pojďme se schválně podívat, kde se na sportovní zápasy chodí nejvíc. Schválně jsme vybrali průměrnou návštěvnost zápasů, ale z přehledu jsme vyřadili oba extrémy. Jednak cyklistické a motoristické závody, které se přeci jenom konají jen jednou měsíčně a mají návštěvnost ve statisících, ale i disciplíny jako je třeba galský fotbal. Ty mají sice solidní popularitu ve svých zemích, ale pořádají ročně jen zlomek zápasů. Kdo je tedy vítězem dnešního klání?

Srovnání cen v kategorii sport a fitness »

1. Americký fotbal

Možná jste to tušili předem, ale nejnavštěvovanějším kolektivním sportem na světě je americký fotbal. Zápasy NFL v průměru navštíví 67 tisíc lidí a tomu odpovídají i kapacity stadionů. Celková roční návštěvnost je přes 17 milionů a do toho se samozřejmě počítá i zlatý hřeb sezóny a jedna z nejsledovanějších sportovních událostí roku – Super Bowl.

2. Fotbal

Klasický (“náš”) fotbal je za tím americkým o dost pozadu, ale německá Bundesliga se nemá za co stydět, protože se chlubí průměrem 44 600 diváků na zápas a celkově sledovaností až 13,5 milionu. Když si to přepočítáme na počet obyvatel Německa vs. Spojených Států, jeden by skoro řekl, že starý dobrý fotbal vyhrává na celé čáře. Tím spíš, že se hojně chodí i na španělskou (29 tisíc na zápas) nebo italskou (23 tisíc) ligu. Tenhle odstavec nemůžeme skončit bez srovnání s domácími zápasy. Dvacet tisíc lidí u nás přijde jen na derby, největší průměr na zápas ze všech českých týmů má samozřejmě Slavia (14 tisíc), ale celkový průměr dosahuje cca 5 500 diváků

Srovnání cen fotbalového zboží »

3. Australský fotbal

Co je to zač? V australském fotbale nenosí hráči “brnění” jako v tom americkém, ale sráží se stejně tvrdě. Mohou běhat s mičudou v ruce, ale také do ní mohou kdykoliv kopnout. Víc akce, víc zranění a spousta diváků. V profesionální AFL hraje osmnáct týmů a návštěvnost na zápas se pohybuje kolem 36 tisíc lidí. Mrkněte se na YouTube na pár ukázek a možná vás bude mrzet, že “footie”, jak se v Austrálii tomuhle sportu říká, nevysílá žádná z českých stanic.

Srovnání cen televizí »

4. Baseball

Na americkou klasiku zbyla až bramborová medaile při 29 tisících duší na zápas, ale raději se neposmívejte, protože v baseballu se odehraje zdaleka nejvíc zápasů za rok, takže celoroční návštěvnost je neuvěřitelných 72 milionů lidí. I proto jsou honoráře špičkových hráčů nad všemi ostatními. Baseball je velmi populární i v Japonsku, kde na jeden zápas ligy Nippon chodí jen o pár stovek diváků méně než na americkou Major League. Evropan, co si v USA zajde na baseball jako na kulturní obohacení je občas v rozpacích, jak dlouho všechno trvá. Na baseball se totiž chodí stejně tak na pokec a za přáteli, co mají permici ve stejném sektoru. Na tenhle sport se zkrátka musíte jinak naladit.

Srovnání cen baseballových a softballových pálek »

5. Kriket

Nejpopulárnější sport v zemi s miliardou obyvatel. Zdaleka ne všichni mají čas nebo peníze, aby se mohli zápasů nejvyšší ligy zúčastnit, ale na kriket se moc hezky kouká, je to vyloženě akční sport, a velká města sypou do stadionů i hráčů nemalé peníze, takže jde o velký byznys. Na každý zápas přijde cca 26 tisíc fanoušků, za rok se jich nastřádá přes tři miliony. Sport je populární i ve Velké Británii, kde v 16. století vzniknul nebo třeba v Austrálii. Jen v Indii, kam ho přivezli bývalí kolonizátoři, to ovšem dotáhnul takhle vysoko.

6. Kanadský fotbal

Kanaďani hrají svůj vlastní fotbal už od roku 1861 a protože v Kanadě je francouzsky a anglicky mluvící část, je jistá nevraživost – tolik potřebná pro jakýkoliv sport – přítomná stejně jako v sousedních Státech, kde proti sobě brojí východní a západní pobřeží. Americký a kanadský fotbal jsou v mnohém podobné, oba sporty vycházejí ze stejného základu, ale v Kanadě si za ta léta pravidla trochu upravili. Na zápasy přijde v průměru 24 500 lidí a ročně přes dva miliony. To není špatné na disciplínu, která je tak podobná epickým mačům v NFL, které lze samozřejmě v kanadských televizích taky chytit, případně si na ně udělat několikahodinový výlet přes hranice (pokud tedy bydlíte na té správné straně Kanady – jinak se jízda může protáhnout na několik dnů).

7. Rugby

A nesmíme zapomínat ani na poslední fotbálek. Anglické rugby má vlastní superasociaci, která sdružuje pět zemí napříč glóbem. I proto se daří držet návštěvnost nad 20 tisíci dušemi na zápas. Pravidla jsou hodně podobná australskému fotbalu. tj. do míče lze kopat nebo s ním pelášit přes hřiště, ochranných prvků je minimum a povoleno je… v podstatě všechno. Tradiční rugby je poslední dobou čím dál tím populárnější i jinde v Evropě, dokonce i u nás se hraje, ačkoliv návštěvnost takových zápasů je samozřejmě tristní. Bohužel.

8. Basketbal

Konečně jsme se dostali k tomu basketbalu! Ano, o hráčích NBA a NHL (ti jsou v těsném závěsu) se mluví tak moc, že by si člověk rovnou myslel, že jejich sporty jsou zdaleka nejpopulárnější a v Americe si lidé lezou po hlavách, aby je mohli vidět naživo. Je to dáno tím, že oba sporty jsou dobře známé a relativně populární i u nás, takže se úspěchy našich v zahraničí lépe komunikují. A americký basket je samozřejmě jeden z nejfotogeničtějších sportů na světě. Na zápasy NBA přišlo v roce 2018 v průměru 17 800 lidí a celkem bezmála 22 milionů platících diváků. Basket je v Americe nesmírně populární, protože ho i v centrech velkých měst může s minimální výbavou hrát téměř kdokoliv. USA má navíc i velmi oblíbenou vysokoškolskou ligu NCAA, do které se talentovaní hráči hrnou nejen s vidinou přestupu do NBA, ale taky kvůli sportovním stipendiím. Návštěvnost zápasů Národní basketbalové ligy u nás je oproti fotbalu samozřejmě slabší, ale třeba na finále v roce 2015 přišlo solidních 5 000 diváků.

Srovnání cen basketbalových míčů »

9. Lední hokej

Čeští hokejoví fanoušci určitě nebude chtít věřit tomu, že by NHL bylo takhle nízko. Ano, návštěvnost na zápas je “jen” 17 500 lidí, celková roční pak 21,5 milionu lidí. Samozřejmě se ale nedá říct, že by byl hokej málo populární. NHL se daří velmi dobře a v Evropě je sport obrovsky oblíbený, o tom asi není sporu. Česká hokejová liga rozhodně dává na frak basketbalovým soutěžím, průměrná návštěvnost v základní části je přes pět tisíc, v play-off dokonce přes šest tisíc diváků. Jenže co naplat, evropské státy fandíci hokeji většinou nemají takovou kupní sílu, aby podepřely skutečně obrovskou ligu po vzoru NHL. Kontinentální hokejová liga – KHL – má roční návštěvnost 5,3 milionu, ale průměr na zápas se nikterak neliší od české ligy (cca 6,1 tisíce).

Srovnání cen hokejového zboží »

10. Házená

A poslední není volejbal, ale házená. Resp. poslední v našem žebříčku, protože volejbal je ještě níž. Favorit českých pláží a tábořišť nemá v evropě takovou ligu, kterou se může pochlubit německá házenkářská bundesliga. Na každý zápas přijde necelých pět tisíc lidí a za rok je to 1,6 milionu fanoušků. Čeští házenkáři mají mimochodem svoje vlastní pravidla, ke kterým se v historii přidala jen Jugoslávie. Jsou velmi podobná těm mezinárodním, ale s mírnými úpravami. 

Srovnání cen házenkářského vybavení »

Přidat komentář