Srovnáváme: Ideální muž? Blondýn, brunet nebo zrzek?

Každý muž má něco do sebe. A každý je jiný. Jaký se líbí vám?

Blond

Blondýni to moc nevyhráli. Kvůli mutaci genu MC1R se jim v kůži a vlasech tvoří pigment eumelanin jen v omezeném množství, stejně jako u zrzků. Ti ale mají více feomelaninu. Lidem s blonďatou kšticí chybí oba zmiňované pigmenty. Nedostatek eumelaninu má pak za následek zvýšené riziko rakoviny kůže. Tmavý pigmentn eumelanin totiž dokáže eliminovat zhoubný vliv ultrafialového záření, které přeměňuje na neškodné teplo. Blondýni ale přece jen mají jednu genetickou výhodu, která tuhle prekérní situaci lehce vyvažuje. Lidské tělo přeměňuje sluneční záření na vitamin D3, který chrání kosti a svaly. Tmavovlasým lidem trvá mnohem delší dobu, než nasbírají potřebné množství. Blonďákům a zrzkům se světlou pletí stačí hodina na slunci, a  to i na nepříliš výkonném.

Přirozených blonďáků a blondýn běhají po světě pouhá 2 %. Jejich kštice může mít řadu různých odstínů od platinové, přes načervenalou jahodovou až po zlatohnědou. Blond barva má tendenci tmavnout s věkem, v dospělé populaci je tedy blonďáků jak šafránu. Právě šafrán se kdysi používal jako přírodní varianta k dnešním barvám na vlasy. Blondýny najdeme především v severní Evropě, ale kupodivu i na Šalamounových ostrovech, na Vanuatu v Oceánii nebo da Fidži, vyskytují se i mezi Berbery severní Afriky a mezi některými Asijci. A také v jedné francouzské komedii. Přesto je jich ale málo. Mohlo jich být mnohem víc, ale Hitlerovi a spol. jejich ďábelský plán naštěstí nevyšel. Brzy se z nich stane ohrožený druh, který geny tmavovlasých mužů postupně vytlačí.

Svůj podíl by na tom mohl mít i fakt, že zatímco pánové mají radši blondýnky, jak naznačuje stejnojmenný film s největším blonďatým sex symbolem všech dob Marilyn Monroe, ženy blonďáky moc nemusí. Podle studie provedené v roce 2015 internetovou seznamkou WhatsYourPrice.com, která sdružuje více než 145 000 seznámení chtivých mužů, preferují brunety. Zatímco muži s tmavými vlasy mají rande průměrně 10x za měsíc, blonďáci jen 3x. Předběhli je dokonce i zrzkové a šedovlasí. Úplně ale nejspíš nezaniknou. Blond je totiž pořád v kurzu. Na plavo se obarvila dokonce i nejedna celebrita. Většinou šlo o tzv. „špinavé“ blonďáky, kteří chtěli svoji blonďatost umocnit. Na platinovo se obarvil Ryan Gosling, Brad Pitt i David Beckham. S blond barvou to totiž funguje tak, že sexy chlápky dělá ještě víc sexy a ty neatraktivní shodí do ještě hlubší jámy.

Zrzek

U ohnivých kštic se ke zmutovanému recesivnímu genu MC1R přidává zvýšené množství barviva feomelaninu, které způsobuje červenohnědé zabarvení. Zrzků potkáte procentuelně nejvíc ve Skotsku (13 %) a Irsku (10 %). Na kusy ale vítězí Amerika, rusé vlasy tu má zhruba 5 % populace. Přivezli si je pochopitelně z Evropy. Nadstandardní počet zrzků v populaci hlásí i ruští Udmurti, berberský národ Kabylů žijící v Alžírsku i Tádžikové. Zrzavé vlasy mají dokonce i mumie nalezené v ujgurské čínské autonomní oblasti Sin-ťiang. Nejstarší z nich žili v 18. století před naším letopočtem. Rudé vlasy mají i někteří aškenázsští Židé nebo polynéští náčelníci. Obří sochy na Velikonočním ostrově měly původně paruky v ryšavém odstínu. V rámci celé planety si ale zrzouni „urvali“ pouhé 1 % z celkové populace. Ryšaví byli podle legend i Achilles a Jidáš Iškariotský. Prokazatelně pak Churchill i Lenin.

Zrzci vypadají pořád trochu jako kluci. Možná za to může i to, že prakticky nešediví. Jejich vlasy postupně vyblednou přes blond až do bílé barvy. Díky zmutovanému genu je mezi nimi mnohem víc leváků a navíc reagují na bolest mnohem citlivěji než ostatní. Podle jistého vědeckého výzkumu mají zrzaví lidé vzhledem ke zvýšené citlivosti na bolest vyšší spotřebu anestetik.  Jejich citlivost má ale i svá pozitiva, například dokáže způsobit pořádný uragán v posteli. Jedno negativum ale převyšuje vše ostatní. Z výzkumu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy vyplynulo, že  zrzaví lidé (především pak ženy) mají podstatně častější nebo podstatně vážnější zdravotní problémy než lidé s jinou barvou vlasů. Zrzci trpěli častěji problémy pohybového aparátu, sužovaly je neurologické, hematologické a metabolické problémy. Možná je to důsledek toho, evoluce si ještě nedokázala s geny pro zrzavost poradit a zregulovat je jinými geny tak, aby svým nositelům nezpůsobovaly zdravotní potíže.

Stejně jako blondýnů, ubývá i zrzků. Ani s nimi se dámy do vztahu (ani flirtu) příliš nehrnou. Spermabanka Cryos International dokonce v roce 2011 oznámila, že nebude přijímat sperma rudovlasých mužů, protože o ně není zájem. Jsou to přitom čím dál tím vzácnější přírodní úkazy, které si možná za pár století budeme moct jen vygooglit. Ale třeba se pánové začnou na zrzavo aspoň barvit…

Tmavovlasý muž

Nejvíc ale každopádně frčí bruneti. Ti jsou šampióny dívčích i ženských srdcí, protože to většinou nejsou žádní „šampóni“. Nejčastěji splňují představu o mužském ideálu. A pokud mají hnědé oči, je to dvojnásobná výhra. Podle vědců z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, kteří provedli výzkum, který mediálně obletěl svět, jsou hnědoocí muži považováni za dominantnější, což se ženám podvědomě zamlouvá. Mají také častěji větší nos, širší bradu a oči blíž u sebe. Ve studii více než 60 studentů hodnotilo subjektivní míru dominantnosti na fotografiích. „Bylo to pro nás docela šokující zjištění. Nečekali jsme, že je barva očí a celková fyziologie a morfologie takhle provázaná,“ okomentoval výsledek studie její hlavní autor Karel Kleisner z Katedry filozofie a dějin přírodních věd Přírodovědecké fakulty UK. Podobnou souvislost odborníci předpokládají také u barvy vlasů. Kromě toho, že působí dominantněji (a tím přitažlivěji) snesou víc hluku než blonďáci. Obecně muži zvládají vyšší hladinu hluku než ženy, vedle těch tmavovlasých ale můžete ječet trochu hlasitěji než vedle blonďáků. 

Ať už má muž barvu vlasů jakoukoli, důležitější je, jaký je uvnitř. Pokud má tvář antického boha a ideální barvu vlasů i očí, ale povahově pokulhává, vyměňte ho raději za jiný model.

Srovnáváme: Ideální muž? Blondýn, brunet nebo zrzek?
5 (100%) 1 hodnocení

Komentáře