Nešiřte koronavirus ani paniku – noste roušku! #RouskyVsem

Vybrali jsme pro vás několik návodů, jak si vyrobit roušku v pohodlí domova

Moje rouška chrání tebe, tvoje zase mě. Roušky všem. Rouška není trapná. Noste roušky! Lepší něco, než nic! Hesla, která se nesou napříč sociálními sítěmi a která vybízejí ke zodpovědnosti a nošení roušek. Proč je důležité nosit roušku? Před čím nás ochrání a před čím ne? Jsou lepší jednorázové nebo látkové k opakovanému použití? Jak si roušku obstarat v období karantény, když na všech e-shopech i ve všech lékárnách a zdravotnických pomůckách mají vyprodáno? Vybrali jsme pro vás několik návodů, jak si vyrobit roušku v pohodlí domova

Pojďme se prvně ale podívat trochu do historie a představme si roušky od jejich prvopočátků. 

Co je rouška a kde se vzala? 

Rouška, nebo též chirurgická (procedurální) maska je určena k nošení zdravotnickými pracovníky během chirurgického zákroku či zdravotních postupů k zachycení mikroorganismů v kapénkách a aerosolech z úst a nosu nositele. Moderní chirurgické roušky jsou jednorázové – vyrobeny z papíru nebo jiného netkaného materiálu a musí být po každém použití zlikvidovány. Jako první roušku použil francouzský chirurg Paul Berger během operace v Paříži už v roce 1897. 

Zdroj: Chirurgická maska – Wikipedia

Jaký je rozdíl mezi rouškou a respirátorem?

Hlavním rozdílem mezi rouškou a respirátorem je to, pro koho jsou určeny. Roušky by měli nosit nakažení, aby zvýšili ochranu před šířením virů a bakterií při styku se zdravými lidmi a nešířili nemoc dál. Respirátory naopak zajišťují ochranu před nákazou. Jsou tedy určeny pro zdravé jedince, kteří chtějí snížit vlastní riziko nákazy na minimum. 

Proč nosit roušku?

„Moje rouška chrání tebe, tvoje zase mě.“ Je výstižný slogan, který jasně vysvětluje, proč nosit roušky. Ačkoli rouška nechrání nositele před nákazou, slouží k ochraně okolí, tedy aby již nemocný člověk nešířil nemoc dál kapénkovou cestou, a pomáhá zpomalit šíření viru v celé společnosti. Různé typy roušek mají různou efektivitu, ale i kdyby pomohly třeba jen o několik procent, může to v celkovém počtu obyvatel naší země znamenat méně nakažených. A to může být rozhodující ve chvíli, kdyby byly nemocnice přeplněné. 

Roušky noste vždy, když se chystáte mezi lidi. Hlavně pro případ, kdy se chystáte mezi nejvíce ohroženou skupinu – seniory. Než se sousedovi nebo babičce nabídnete, že jim nakoupíte, nasaďte roušku. Ani nemusíte vědět, že jste nakaženi. Nestavte se do pozice, že si následně budete vyčítat svou nedůslednost a neuváženost. Nestojí to za to!

Rouška není trapná! Naopak! Ukazuje vaši zodpovědnost za zdraví a životy druhých!

Jak roušku nasazovat, kdy ji vyměnit a jak správně sundat?

Naučte se roušky správně nasazovat a sundávat. Zdá se to jako maličkost, ale je velmi důležité dbát hygienických postupů. Víte, kdy je čas na výměnu roušky? Zde jednoduchý návod od Světové zdravotnické organizace (WHO) v případě, že používáte jednorázové roušky. 

Kompletní návod naleznte zde: Jak používat ústní roušku

V případě, že jste se rozhodli nosit jejich pratelné verze, jistě oceníte návod od Celoživotního a distančního vzdělávání ZČU v Plzni:

Podrobný popis péče o roušky:

PRANÍ A ŽEHLENÍ

 • Vyprat na 90 stupňů odděleně od ostatního prádla
 • Vhodné je použít desinfekci na praní – např. značka sanytol – vlévá se namísto aviváže a díky tomu lze prát na nižších stupních, ne méně ale než 60 stupňů
 • Po vyprání a uschnutí přežehlit ještě žehličkou na nejvyšší stupeň alespoň 5 minut – před manipulací s rouškami je vhodné mít vždy vydesinfikované / umyté ruce a snažit se dotýkat pouze okrajů roušky, co nejméně sahat na střed a přední části ústenky
 • Paradox – roušky máte 100% vysterilizované – je potřeba je ale také vhodné místo na uložení, které bude co nejvíce vysterilizované/vydesinfikované – vyberte si nějaké místo/poličku/šuple – které vydesinfikujete nějakým přípravkem a ideálně mějte i pod roušky dané vyprané, vydesinfikované plátno, do kterého roušky uložíte 

MANIPULACE S ROUŠKAMI

 • Ústenku si oblékněte čistýma rukama, vydezinfikovanými/umytými alespoň mýdlem – desinfekci si můžete koupit v drogerii nebo na internetu jsou uvedená i videa jak si vyrobit domácí desinfekci např. Z alkoholu
 • Nesahejte si na přední obličejovou část ústenky, obličej, vlasy – po celou dobu nošení
 • Ústenku/roušku nasaďte tak, ať co nejvíce přiléhá
 • Pokud ústenka/rouška navlhne – též je potřeba ji vyměnit!!!
 • Při sundávání myslete na to, že pokud ústenka něco zadržela – bakterie a viry – můžete díky tomu snadno kontaminovat to, co chráníte
 • Takže sundat ústenku musíte znovu čistýma rukama za šňůrky od uší směrem dopředu
 • Dekontaminace ústenky– namočit do dezinfekce, nebo dát do kýble určeného k samostatnému praní – izolovaně, nejlépe s poklopem – v kýblu můžete mít daný pytel, který budete vždy měnit po vyndání všech a vyprání, či rovnou do pračky – nikdy nedávat k ostatnímu prádlu
 • Pokud budete venku – ústenku/roušku dejte do například i do sáčku a zavažte, ať ji neinfikujete ostatní
 • ROUŠKA/ÚSTENKA JE VŽDY A POUZE NA JEDNO POUŽITÍ – POTÉ SE MUSÍ DEKONTAMINOVAT – VYPRAT I VYDESINFIKOVAT!!! SAMOTNÝ FILTR – vyhodit a vyměnit za nový – některý je potřeba vyměnit (pokud je pratelný jako perlan – VYNDAT A DEKONTAMINOVAT, popřípadě VYMĚNIT – DODRŽTE STEJNÝ POSTUP – VYDESINFIKOVAT / UMÝT RUCE PŘED DEKONTAMINACÍ I PO NÍ
 • IDEÁLNÍ BY BYLO NA FILTR VŮBEC NESAHAT A DÁT NEJDŘÍV I S ÚSTENKOU DO DEZINFEKCE A VYMĚNIT AŽ PO TÉ
 • Opět si umyjte ruce

JAK ČASTO ÚSTENKU MĚNIT? – CO NEJČASTĚJI – IDEÁLNĚ CO HODINU

 • Během dne – pokud se pohybujete neustále mezi skupinou lidí – nejlépe každou hodinu
 • Nebo použít právě při situacích, kdy musíte přijít do styku s lidmi – v MHD, do obchodu – ALE JEN NA JEDNO POUŽITÍ!!!
 • Pokud navlhne – též je potřeba vyměnit ZA NOVOU!

Shrnutí z fb skupiny Šikulíci – střihy a návody k šití pro děti i dospělé.

Nečekejte na doplnění skladů! Vyrobte si vlastní roušku!

Podle výzkumů i doma vyrobené roušky mají až 80% účinnost. A především pomáhají bránit šíření z infikovaných osob. Onemocnění COVID-19 může probíhat bez příznaků, sami tedy nevíte, zda nejste nakaženi a nešíříte virus dál. Váháte, z čeho roušku vyrobit? Vybrali jsme pro vás několik materiálů i typů roušek, které si při troše šikovnosti zvládne doma vyrobit každý, kdo má chvilku času. A že ho v karanténě teď všichni máme relativně dost…

Mohlo by se hodit:
Šicí stroje na Srovname.cz
Sáčky do vysavače na Srovname.cz

Látkové roušky

Jednovrstvé roušky ze 100% bavlny 

Tento typ roušky zvládne opravdu každý. K její výrobě vám stačí 100% bavlna (rozstříhejte staré prostěradlo, tričko, utěrku atd.) o velikosti 20 x 20 cm a 2 proužky o délce 1 m a šířce 3,5 cm. Ve videu přesný postup popisuje módní návrhářka Daya, která zároveň vybízí všechny šikovné lidi k výrobě látkových roušek pro zdravotníky a pečující osoby napříč všemi obory. 


https://www.youtube.com/watch?v=f2Y0h3uxdig

Návod je také shrnutý na následujícím obrázku (pouze bez použití šitých tkaniček):

Dvou a více vrstvé roušky

Daya také na svém blogu sdílí postup a střih na rovné dvouvrstvé roušky s gumičkou za ucho, která bude pohodlnější pro běžné nošení, a to jak pro dospělé, tak pro děti. 

Video návod: Jak ušít dvouvrstvou a dětskou bavlněnou roušku 

Střih:

Pokud chcete roušku trochu zajímavější, určitě vyzkoušejte střih na tvarovanou roušku, opět s gumičkou za uši. Video návod najdete na blogu Artmama.sk. Stručný foto návod si na tento typ roušky připravilo také organizace RADKA:

Větší ochranu můžete svému okolí zajistit v podobě přidání další vrstvy např. z Perlanu, rozstříháním sáčku do vysavače nebo vložení papírového kapesníku či papírové utěrky. Vyzkoušejte hlavně, aby se vám dobře dýchalo. Jakmile bude vrstev příliš, nebo nebudou dostatečně prodyšné, rouška se začne rosit a přestane být funkční!

Návod, jak vytvořit roušku s kapsou najdete ve videu v jedné z mnoha šicích skupin na sociální síti Facebook:  nebo si střih stáhněte přímo zde:

Velice jednoduchou roušku si vyrobíte i z nepoužívaného trička/košile a motouzu či gumičky:

Inspirace na další materiály, ze kterých lze roušky vyrobit

PET lahev

Rektor ČVUT v Praze, jaderný fyzik Vojtěch Petráček přišel s jednoduchým návodem, jak si doma vyrobit „protikoronavirovou“ masku. Její základ má tvořit PET láhev. Návod je následující: prázdnou láhev PET o objemu dva litry nastřihnout dle nákresu níže a vnitřní části řezů oblepit těsněním na okna pro pohodlí. Dále poblíž uší protáhnout PET skrze dírku gumičku a přelepit pro utěsnění. Následně vložte filtrační náplň (např. papírové ručníky nebo kapesníky).

Rouška z 3D tiskárny

Neumíte šít, ale máte doma 3D tiskárnu? Vyřešte to vlastním návrhem jako Martin Šlechan, který na sociálních sítích sdílí svůj „vynález“: Nedalo mi to a jelikož jsem líný a neschopný si něco ušít, navrhnul a udělal jsem si držák na látku. Jednoduché vložení i vyndání. Krásně to drží látku blízko kůže a při pohybu nic neujíždí. Gumičky i střih je trochu na punk, ale co na to říkáte? 

Roušky z doma dostupných materiálů za pár minut

Nenadchl vás ani jeden z nápadů nebo prostě nemáte čas na výrobu? Nezoufejte a chraňte své okolí např. pomocí:

 • jednorázových utěrek a gumiček (nevýhodou bude nutnost časté výměny a tím pádem velké spotřeby) 
 • šátku a dvou gumiček (extra jednoduchý a efektně efektivní návod) 
 • kapesníku, šátku, nákrčníku, roláku (má je doma každý, stačí si je při procházení kolem jiných lidí nebo kontaktu s nimi přidržet na ústech a nosu)

Více informací jak a proč si ušít vlastní roušku najdete na rouskyvsem.cz , nebo na rouskyprovsechny.cz 

Šijete roušky a chcete pomoci těm, kteří to sami nezvládnou?

Jste skvělí! Pokud nevíte, kde své roušky nabídnout, registrujte se na www.damerousky.cz a pomozte tam, kde je to potřeba! 

Další stránky a Facebook skupiny:

Na závěr pár tipů na pobavení!

Roušky nemusí být jen bílé či bleděmodré. Použijte barevné látky s různými motivy nebo si nudné a fádní barvy a vzory vyšperkujte podle svého! 

S úsměvem jde všechno líp! I zvládat nástrahy koronaviru…

Komentáře