Jak vybrat mixér na smoothie?

Mixér na smoothie vás většinou vyjde na několik stovek, ale klidně to může být i pár tisícovek. Používá se k přípravě oblíbeného koktejlu alias smoothie, který se připravuje z ovoce či zeleniny, případně kombinace obou. Výhodou je, že si takovou vitaminovou bombu hravě vezmete na cesty v té samé nádobě, v jaké jste ho připravovali, stačí jen použít speciální víčko. Výroba smoothie se těší velké oblibě a v posledních letech zažívá opravdový boom.

Během několika málo minut máte vydatný nápoj, který klidně poslouží jako zdravá svačinka. Jestliže se rozhodnete takové koktejly vyrábět, budete k tomu potřebovat správný spotřebič. Na trhu můžete narazit na mnoho modelů od různých výrobců, ale vybrat si ten, jež vám bude nejlépe vyhovovat, není jednoduché. My jsme si dali tu práci a připravili pro vás takový krátký a jednoduchý manuál, jak se dá takový mixér na smoothie vlastně vybrat, jaké existují druhy, na co se zaměřit a podobně.

Typy mixérů

Jak bylo zmíněno začátku, v internetových i kamenných obchodech je tolik typů mixérů, že z toho jde člověku až hlava kolem, a ne všechny se hodí jen na přípravu smoothie. Máme tu mixéry přímo určené na koktejly, šlehačku, mixování polévky nebo také na zadělání těsta.

Každý z nich má své specifické funkce, výkon a mnoho dalších vlastností. Liší se také velikostí, rozměry či vzhledem. Pokud si máte vybrat ten nejlepší mixér na smoothie, potřebujete nejdříve vědět, jaké typy mixérů se na trhu vyskytují a jak se od sebe vlastně liší. Teprve potom se zaměříme na výběr smoothie mixéru podrobněji.

Smoothie mixér (maker)

Smoothie maker je vhodný nejen na koktejly, ale také nutriční nápoje. Každý takový přístroj je vybaven základní plastovou lahví. U většiny modelů bývá ještě přídavná nádoba, která má podobný či větší objem. Tyto plastové lahve můžete opatřit speciálním uzávěrem, který je součástí balení a umožňuje vám vzít si hotový nápoj s sebou na cesty.

Smoothie mixéry jsou skladné, mají malou hmotnost, nízkou pořizovací cenu a snadno se udržují. Vše stačí jen opláchnout a je hotovo. Odnímatelné příslušenství se dá u vybraných modelů dokonce vložit do myčky nádobí. Jediné negativum je, že se tyto speciálně zaměřené mixéry nedají použít třeba na přípravu těsta.

Ruční šlehač

Tento typ přístrojů patří k těm nejvíce rozšířeným, protože se využívají na přípravu těsta, respektive k jeho šlehání či hnětení, takže pro milovníky pečení jasná volba. Skvělé jsou i na výrobu domácí šlehačky a bramborové kaše, vždy záleží na typu použitých metliček (háků). Ruční šlehače jsou skladné, váhově přijatelné (podle toho, od kterého je výrobce) a velmi dobře padnou do ruky, i když pro slabší jedince může být držení takového šlehače, když je v chodu fyzicky náročnější. Šlehače se snadno udržují, v podstatě jen opláchnete háky a přístroj otřete vlhkým hadrem.

Tyčový mixér

Tyčové mixéry ocení zejména rodiče s malými dětmi, které s jejich pomocí tvoří různé druhy dětské výživy, také se s nimi skvěle mixují polévky a omáčky. Cokoliv naseká, rozmixuje a navíc to zvládne přímo v nádobě, kde se daný pokrm připravuje. Údržba je jednoduchá, navíc se mixér díky malé velikosti snadno skladuje. Na přípravu těst s tímto mixérem rovnou zapomeňte.

Kuchyňský robot

Šlehá, mixuje, hněte, zkrátka je všestranný a také mnohem větší než ostatní přístroje. Nemusí se držet v ruce, pracuje naprosto samostatně a v kuchyni je dnes nepostradatelný. Některé mají bohaté příslušenství v základu, zatímco u ostatních je nutné jednotlivé díly dokoupit. Samozřejmě, že potřebuje oproti menším spotřebičům více místa a také jeho cena je vyšší. Ovšem pro početnější domácnost je naprostou jedničkou.

Stolní mixér

Co se týká stolních mixérů, tak jsou stejně oblíbené jako ruční šlehače, protože mají univerzální použití. Drtí oříšky i led, rozmixuje ovoce se zeleninou a klidně za vás zamíchá i lité těsto. Nezabírá tolik místa jako robot, takže je skladnější a nemusí se držet v ruce jako je tomu třeba u tyčového mixéru. Oproti smoothie makeru však počítejte s vyšší cenou.

Příkon

Smoothie mixér funguje v podstatě podobně, jako ten stolní. To, co do něj vložíte, musí rozdrtit. Pokud to má zvládnout a nezkolabovat hned po prvním kousku tvrdší zeleniny, potřebuje příkon. Obecně platí, že čím větší příkon, tím lepší výkon. U mixéru s vyšším příkonem nehrozí, že by se moc rychle přehřál a vložené suroviny dokáže zpracovat mnohem lépe.

Toto je jeden z mála přístrojů, oproti třeba pračkám, kde není potřeba hledět na spotřebu elektrické energie, ale zásadně na příkon. Příkon může být v rozmezí 100 až 1500 W. Pokud jde o maximální hranici, je zbytečná, jestliže pořizujete mixér opravdu jen na smoothie.

  • Příkon 100 W – s tímto příkonem bude mixér absolutně nepoužitelný, protože nevydrží dlouhou v chodu, zhruba minuta bude absolutní maximum a možná ani to ne, protože se bude ihned přehřívat.
  • Příkon 180 W – jestliže má smoothie mixér aspoň nějak fungovat, měla by toto být minimální hranice pro příkon. Přesto se hodí spíše pro ty z vás, kdo si smoothie dávají jen příležitostně a nepřipravují jej dnes a denně.
  • Příkon 300 W – tato hodnota je dostačující, mixér se tak rychle nepřehřívá, má slušný výkon a výsledek je velmi ucházející. Pokud se mezi jednotlivými přístroji rozhodujete, sáhněte po příkonu 300 až 350 W, přičemž s příkonem 350 W už rozmixujete i zmrazené potraviny. Dá se říct, že je to taková zlatá střední cesta, kdy seženete mixér s dobrým příkonem za příznivou cenu.

Nádoby

Oproti jiným typům mixérů, je u smoothie makeru ta výhoda, že nádoba pro přípravu smoothie, poslouží zároveň i jako láhev pro přímou konzumaci. Nejdříve v ní všechny ingredience rozmixujete a potom jí uzavřete víčkem a můžete si jí vzít s sebou na cestu nebo rovnou pít. Většina výrobců přidává do balení ještě i přenosnou nádobu, případně se dá zakoupit model se dvěma láhvemi. Základní lahve mají objem 0,6 l. Jestliže byste měli lahví nedostatek, zvlášť když připravujete smoothie pro vícečlennou domácnost, není problém lahve dokoupit, jen musíte dbát na to, aby to byl správný typ pro daný model smoothie makeru, jinak by do něj nemusely pasovat.

Materiál

Nejčastěji se setkáte se smoothie mixérem, na jehož výrobu byl použit plast. Je to logické, protože to je cenově nejdostupnější materiál. Bohužel ale neoplývá dlouhou životností, navíc se snadno poškodí, ať už jde o škrábance či jiné mechanické poškození. U některých modelů narazíte na kovový základ s plastovými lahvemi. Pro příležitostné použití vám tento obyčejný stačí, ale pro častější či spíš pravidelné používání je lepší investovat do mixéru s kovovým základem.

Když má smoothie maker fungovat správně, potřebuje mít nerezové nože. Mějte na paměti, že plast zachycuje nežádoucí pachy, proto je důležité po každém použití nádoby omýt, jinak budou za nějaký čas v podstatě nepoužitelné. U některých mixérů narazíte na skleněné nádoby, ty už ale není vhodné přenášet a hrozí jejich rozbití, lepší je držet se těch plastových.

Hlučnost a spotřeba

Oproti jiným přístrojům jsou smoothie mixéry velmi hlučné a to ve většině případů úplně všechny, bez ohledu na to, jaký pořídíte model či od kterého výrobce pochází. Hlučnost mixéru je kolem 70 až 100 dB. To je v podstatě to samé, jako když zapnete sekačku na trávu nebo vysavač. Díky tomu, že je v chodu jen několik sekund, není jeho hlučnost žádným problémem ani neškodí poškození sluchu, zároveň se nemusíte bát, že byste tou chvilkou co je v chodu rušili sousedy. Samozřejmě, že jsou na trhu i modely s tišším chodem, takže pokud vám nadměrný hluk vadí, máte možnost výběru. Co se týká spotřeby, ta je v tomto případě bezpředmětná s ohledem na to, že přístroj není vchodu nikdy déle než maximálně 2 minuty.

Úrovně hlasitosti

Komfortní zóna Nekomfortní zóna Nebezpečná zóna
Padající listí (20 dB) Pračka (50 dB) Sekačka na trávu (90 dB)
Velmi tichý pokoj (30 dB) Ruční mixér (60 dB) Ruční motorová pila (100 dB)
Hlasitý hovor (40 dB) Klasický vysavač (70 dB) Startující letadlo (120 dB)

Funkce smoothie makeru

Základní pracovní náplní smoothie mixéru je samozřejmě příprava smoothie, ale u některých máte i další doplňující funkce, které stojí za to znát dopředu a podle toho se pak rozhodnout, který vlastně koupit. Snadno totiž za cenu jednoho přístroje můžete mít 2 i 3 v 1. Co vás může při nákupu stimulovat k výběru daného modelu?

  • Regulace otáček – většina mixérů mají ve výbavě jednu jedinou rychlost, ale narazíte i na vícerychlostní. Dobré je, když sáhnete po takovém, který má 3 rychlosti. Snadno si tak připravíte rozdílné koktejly, tzn. s kousky ovoce nebo úplně hladký.
  • Ovládání – dá se říci, že 99,9 % levných mixérů má jen jedno tlačítko, které se musí držet, jinak nepracuje. Nic na tom není, tu chvilku se to dá vydržet. Některé modely mají další tlačítka, např. na regulaci rychlosti, pulzní režim, nastavení či spíš spuštění dalších programů.
  • Pulsní tlačítko – respektive pulsní spínač, je nejefektivnější pro promíchání surovin. V podstatě ho mají všechny smoothie mixéry.
  • Drcení ledu – u levného mixéru s nízkým příkonem na takovou funkci rovnou zapomeňte, protože ho jednoduše nezvládnou. Jestliže chcete mít smoothie, do kterého si rozdrtíte i led, musíte investovat do výkonnějšího přístroje, který tuto funkci má a nedělá mu problém led nadrtit, aniž by se přehřál.
  • Sekání – u smoothie makeru nezvyklá funkce, najdete jí opravdu jen u vybraných typů, jinak hledejte u ostatních typů mixérů, ty jsou určeny přímo k nasekání zeleniny, bylinek atd.
  • Displej – většina uživatelů je zvyklá, že má u každého přístroje displej, na kterém se zobrazuje veškeré aktuální dění během chodu, ať už zvolený program, délka procesu atd. U smoothie makeru na to zapomeňte, to je možné opravdu jen u minimálního počtu modelů.
  • Bezpečnostní pojistka – ta funguje tak, že se mixér nespustí, dokud není nádoba správně nasazena, což zabraňuje poranění i rozbití nádoby, která by mohla při nečekaném spuštění vyletět z ruky i se surovinami.

Doba nepřetržitého provozu

Tohle je celkem důležité, i když jsme už předtím řešili, že smoothie mixér pracuje jen několik desítek sekund, přesto se může stát, že bude zelenina či ovoce trochu tvrdší nebo také zmrzlé a to pak potřebujete, aby přístroj běžel aspoň 2 minuty a ten obyčejný maker by to nemusel rozdýchat, protože by na to nestačil.

Jestliže rádi používáte i zmrazené ingredience, pak si vyberte takový smoothie mixér, u kterého je minimální doba provozu dvě minutky, tím předcházíte zahřívání přístroje. Dejte si pozor i na to, jakou maximální doporučenou dobu nepřetržitého provozu uvádí výrobce a tu dodržujte, jinak by mohlo při překročení této doby hrozit i poškození přístroje.

Hmotnost

Jednoduše řečeno, čím je smoothie maker, lehčí, tím se s ním snadněji manipuluje, navíc se lépe přenáší i uskladňuje, na druhé straně, je výhodou i vyšší hmotnost, protože má mnohem lepší stabilitu. Nehrozí tak převrhnutí během přidávání jednotlivých ingrediencí, ale také drží na místě během chodu. Hmotnost záleží na materiálech, použitých při výrobě. Plasty jsou samozřejmě mnohem lehčí než kovové části. Většinou má smoothie maker hmotnost maximálně 2 kilogramy.

Otáčky

Dalším důležitým údajem je i počet otáček, ten udává, kolikrát se nůž mixéru otočí za 1 minutu. Čím více otáček, tím je výsledný koktejl lépe, kvalitnější a rychleji rozmixovaný. S vyšší rychlostí bude vše pěkně hladké, na nižší stupeň počítejte s malými kousky. Při nízkých otáčkách se hůře mixují tvrdší a zmražené ingredience.

Dobré je, když smoothie maker nabízí více rychlostí, abyste si mohli zvolit sami podle vložených surovin. Ideální je, když vyberete přístroj, u kterého jsou otáčky minimálně 20 000 otáček za minutu a vyšší. Mixérům s otáčkami kolem 10 000 se vyhněte.

Barevné provedení

Určitě budete souhlasit, že barva přístroje hraje pro mnoho zákazníků zásadní roli, protože zkrátka vyžadují, aby ladil s designem jejich kuchyně. Spoustu smoothie makerů pořídíte v široké škále barev. U bílých produktů je nevýhoda v tom, že je mohou některé druhy zeleniny (např. mrkev, špenát), ovoce či třeba koření, pokud používáte, nepříjemně obarvit a ani po několika mytích to nejde dolů. Ve většině případů jsou nádoby průhledné, ale narazíte i na takové, které nejsou, tam pak hůř poznáte, kolik z dávky smoothie už máte vypito. Výběr barvy záleží na vás, ale vždy je důležité si uvědomit, že při pravidelném používání budete mít mixér stále na očích, takže by měl vyhovovat vašemu vkusu.

Cena

Smoothie mixéry v podstatě nepatří k extra drahým přístrojům, svým způsobem můžete slušný přístroj sehnat maximálně do 2 000 korun. Rozhodně se nevyplatí kupovat úplně ten nejlevnější, protože jeho životnost nebude mít příliš dlouhého trvání. Lepší je investovat do kvalitnějšího, který si užijete mnohem déle. Cena se odvíjí od použitého materiálu, příkonu, jednotlivých funkcí i značky, respektive výrobce. Mixér tak můžete pořídit ve čtyřech cenových kategoriích.

Porovnat ceny mixérů

Cena do 600 Kč

Když to vezmeme od základu, pořídíte smoothie mixér už za 300 Kč, což tedy berme jako startovní cenu. Mixéry do 600 korun mají nízký příkon a vyrábí se jen z plastu, navíc mezi funkcemi je jen jedna na mixování ovoce. Pokud jste mezi fanoušky smoothie nováčky a nejste si jisti, že u jeho výroby zůstanete, pak je pro vás na vyzkoušení ideální právě tato cenová kategorie. Přesto si musí i nenároční uživatele uvědomit, že takto levný mixér se hned přehřeje.

Cena od 600 Kč do 1 000 Kč

V této cenové relaci už se dá sehnat mnohem kvalitnější smoothie maker, který už toho dokáže víc s vyšším příkonem, i když je stále vyroben z plastu. Pořídíte přístroj s delší výdrží a můžete ho používat častěji zejména k rozmixování zeleniny a ovoce. Pro nenáročné uživatele je to velmi dobrá volba.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Pro ty fanoušky smoothie, kteří si jej připravují každý den a jsou nároční v tom, aby jejich mixér zvládl třeba i nasekání bylinek nebo rozdrcení ledu, je lepší investovat víc jak 1 000 korun. Snadno tak získáte přístroj s kovovým tělem, velmi slušným a hlavně vyšším příkonem a lepšími schopnostmi. Na své si přijdou i nároční uživatelé, u kterých je smoothie na jídelníčku den co den.

Cena nad 2 000 Kč

Tohle už je kategorie mixéru s vysokým příkonem, spoustou doplňkových funkcí a kovovým provedením, které už opravdu něco vydrží. Skvělé je, že příkon se pohybuje nad 1 000 W, takže kromě smoothie nasekáte zeleninu, rozdrtíte led a spoustu dalšího. Pro ty z vás, kdo se chystají koupit takový přístroj, který vedle smoothie zvládne i jiné povinnosti, nebude překvapením, že vás bude stát víc než 2 000 korun.

Komentáře