Jak vybrat mikrovlnnou troubu?

Existuje mnoho šikovných pomocníků do domácnosti, kteří nám každý den usnadňují život. Jedním z nich je mikrovlnná trouba, jež slouží nejen k ohřevu jídla, ale stává se nezbytnou součástí každé kuchyně. Pestrá nabídka mikrovlnek nám může znesnadnit výběr té pravé, proto přinášíme podrobného průvodce při koupi nové mikrovlnné trouby.

Jak to funguje?

Základem fungování principu mikrovlnného ohřevu či vaření je vlastně voda. Při vystavení vody mikrovlnám začnou její molekuly velmi rychle kmitat. Tak uvolňují obrovské množství tepelné energie a dochází k ohřevu pokrmů. Při něm se však vložený pokrm musí otáčet. Je to z toho důvodu, že při odrazu mikrovln od stěn dochází k vytvoření bodů, ve kterých by se jídlo neohřálo nebo by se naopak spálilo.

Umístění

Fungování principu mikrovlnné trouby už známe, je na čase přesunout se k výběru toho správného spotřebiče pro naši domácnost. Prvním aspektem při rozhodování by mělo být umístění mikrovlnky. Kam ji umístíte? Nabízí se totiž hned dvě možnosti ustavení. Můžete volit mezi těmito typy spotřebičů:

 • volně stojící mikrovlnné trouby lze umístit kamkoli
 • vestavné mikrovlnné trouby slouží k vestavbě do předem připraveného prostoru

Cenově dostupnější jsou klasické volně stojící spotřebiče. Jejich výhodou je možnost postavit je v podstatě kamkoli, kdežto vestavnou troubu umisťujeme na předem dané místo a musí odpovídat určitým rozměrům. Zabudování vestavné mikrovlnné trouby nezabírá zbytečné místo na kuchyňské lince. Záleží však na tom, jaké mám dispozice. Proto je tento faktor nesmírně důležitý. Vyberte si ideálně podle stylu vaší kuchyně a podle prostorových možností.

Velikost

Dalším parametrem je umístění a neméně důležitým prvkem při výběru je velikost. Ta je důležitá, protože nám vypovídá o objemu a průměru talíře. Velikostně vybíráme podle plánovaného využití mikrovlnky nebo také podle počtu členů domácnosti.

Nenáročným uživatelům, kteří mikrovlnnou troubu využijí občasně, postačí i menší objem a průměr talíře. Pokud však plánujete mikrovlnku využítvat pro ohřev i vaření pravidelně, nabízí se možnost sáhnout po objemu až 40 litrů. Pro rodinu, která čas od času mikrovlnnou troubu využije, postačí průměr talíře 24,5 cm a objem od 20 litrů.

Výkon a účinnost

Chcete-li jídlo ohřívat rychle, měli byste vybrat mikrovlnnou troubu s co nejvyšším výkonem. Vysoký výkon však může znamenat také velký příkon, tedy jednoduše řečeno vyšší spotřebu elektrické energie.

Příkon se obvykle pohybuje okolo 1000 až 3000 W, výkon od 600 do 1000 W. Spolu s nadstandardním množstvím funkcí často stoupá právě příkon. Proto se sami sebe zeptejte, zda vám záleží na rychlosti ohřevu a funkcích navíc. Nejlépe volte zlatou střední cestu a vybírejte mikrovlnnou troubu, která nabízí pouze takové funkce, jež skutečně využijete.

Ovládání

Mikrovlnnou troubu vybíráme podle umístění, velikosti, vzhledu i jednoduchosti ovládání. Právě ovládání spotřebiče usnadňuje jeho používání. Zde jsou tři základní typy ovládání, podle kterých můžete vybírat:

 • manuální ovládání potěší nenáročné uživatele, za pomocí otočného knoflíku nastavujete program a délku ohřevu
 • manuální ovládání s digitálním displejem zobrazuje funkce, konkrétní nastavení a také čas, opět se ovládá otočným knoflíkem
 • dotekové ovládání je nejmodernějším řešením, na displeji dotekem snadno nastavíte program i délku ohřevu

Pokud jste již mikrovlnnou troubu měli, pak máte zkušenost s některým z těchto typů ovládání. Můžete tak vybírat i podle toho, zda jste s ovládáním byli spokojeni. My doporučujeme minimálně manuální ovládání doplněné praktickým displejem, který podpoří uživatelský komfort.

Funkce

Kromě základních funkcí, jako bývá ohřev či rozmražování, mohou mikrovlnné trouby disponovat funkcemi rozšířenými. Zatímco některé by měly být naprostým základem a samozřejmostí, jiné můžete volit v závislosti na svých potřebách. Poznačte si funkce, které jsou pro vás nepostradatelné a pak ty, které byste jako nadstandard využili.

Auto Reheat

V rámci této funkce je nastaven ohřev některých pokrmů automaticky.

Crisp

Jak samotný název napovídá, tuto funkci ocení milovníci teplých pokrmů s křupavou krustou. Jde o horní a spodní pečení.

Forces Air

Slouží k přípravě pokrmů, k níž potřebujete horký vzduch.

Gril

Plnohodnotná náhrada grilování v klasické troubě.

Horký vzduch

Pomocník pro rychlé dokončení vaření či ohřevu.

Jet Defrost, Jet Menu

Funkce pro rychlejší rozmražování potravin je Jet Defrost. Jet Menu je funkcí pro snadnější přípravu zmrazených pokrmů.

Jet Start

Velmi rychlé ohřátí pokrmů s vysokým obsahem vody.

Quick Heat

Rychlé předehřátí trouby.

Steam

Funkce šetrné přípravy pokrmů v páře.

Šestý smysl

Mikrovlnná trouba s funkcí 6 sense je opatřena řadou čidel, prostřednictvím kterých zajišťuje ekonomičtější využívání energie.

Péče o mikrovlnnou troubu

Z hlediska péče je lepší pořízení mikrovlnky vestavné. Je to proto, že u volně stojících mikrovlnek se musíme starat také o všechny jejich stěny. Mikrovlnné trouby přitahují prach, proto je nesmírně důležitá pravidelná údržba. Nezapomínejte ani na mastnotu z přípravy jídel, která se zachycuje uvnitř trouby.

Na běžnou očistu mikrovlnky postačí prostředky, které najdete doma. Ekologický způsob je však také možný a zaručeně pomáhá. Do misky s vodou dejte plátky citronu a nechte ohřívat. Citron vám pomůže zbavit se mastnoty a navíc mikrovlnku příjemně provoní. Pravidelná péče o troubu pomáhá podloužit její životnost.

Nádobí

Pokud pořizujete mikrovlnnou troubu, nezapomeňte myslet na vhodné nádobí. Do mikrovlnky nepatří nádobí s kovovým zdobením ani plastové nádobí, které není pro ohřev určené. Jaké nádobí můžete používat?

 • SKLO, ideálně varné sklo, nepoužívejte tenkovrstvé sklo
 • PORCELÁN bez kovového zdobení
 • KERAMIKA glazurovaná, bez prasklin
 • PLAST označený jako vhodný pro mikrovlnný ohřev

Design

Kromě funkcí, výkonu a příkonu či velikosti nám záleží rovněž na vzhledu. Mikrovlnná trouba může perfektně podtrhnout koncept interiéru kuchyně. Vybíráme tedy s ohledem na barvy a materiál ostatních spotřebičů v domácnosti.

Na výběr je dnes mnoho designových přístrojů. Zpravidla vybíráme mezi plastovými troubami, troubami z nerezu a kovovými troubami. Trh spotřebičů je bohatý, takže se nabízí minimalistické, retro nebo barevné kousky. Na své si tak přijde vskutku každý. Ne však každý se designem mikrovlnky zabývá a tak ji velice často vídáme stát jako pěst na oko na kuchyňské lince, která má například ostatní spotřebiče jinak barevné.

Cena

Velké cenové rozdíly pomáhají vybrat tu správnou troubu do vaší kuchyně. Určete si horní hranici ceny, kterou nechcete překročit. Poté pomocí filtrů vyberte mikrovlnné trouby, jež jsou pro vás přijatelné. Volně stojící trouby pro nenáročné zakoupíte do 1 500 Kč. Jestliže chcete investovat kvalitně do lepšího standardu, pak se zaměřte na trh od 2 000 do 5 000 Kč. Nad tuto cenovou relaci pak zakoupíte kvalitní nadstandardní vestavné trouby. Pokud chcete investovat nad 15 000 Kč, pak máte šanci získat moderní designový přístroj. Jakmile zvolíte přístroje v ceně, kterou hodláte za spotřebič utratit, zbývá jediné: pročíst si hodnocení uživatelů, kteří troubu vyzkoušeli před vámi. Zkušenosti ostatních mohou rovněž pomoci při koupi elektrických pomocníků do domácnosti.

Porovnat ceny mikrovlnek

Značky

Mikrovlnné trouby nabízí převážně výrobci standardních kuchyňských spotřebičů a elektra. Přinášíme stručný přehled nejoblíbenějších značek:

Zajímavosti

 • Využití zahřívání potravin principem oscilace magnetronu objevil Percy Spencer v roce 1946
 • Tento princip však jako první popsal v roce 1924 profesor August Žáček z Prahy
 • První kompaktní mikrovlnné trouby se objevily až v roce 1967 v USA, jejich cena byla necelých 500 dolarů
 • První mikrovlnná trouba Radarange byla představena v roce 1945, nicméně byla 1,8 m vysoká a vážila 340 kilogramů

 

Komentáře